אחיזת עיניים: התחלות הבנייה צנחו לשפל של חמש שנים

קבלנים מאשימים: הממשלה משחקת בהגרלות על מחיר למשתכן כדי לייצר כותרות, אבל בפועל, בחלק גדול מהמקרים מדובר בקרקעות שלא ניתן לבנות עליהן בשנים הקרובות

אילוסטרציה: Konstantnin | שאטרסטוק

ככה לא יפתרו לעולם את מצוקת הדיור. נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה שפורסמו היום (ג) חושפים תמונה לא מחמיאה של מצב הבנייה בארץ.

ברבעון השני של השנה הוחל בבנייתן של כ-10,030 דירות בלבד, ירידה של 25% לעומת הרבעון המקביל אשתקד. בשנים-עשר החודשים האחרונים הוחל בבנייתן של 50,330 דירות, ומספרן היה נמוך בכ-4.6% מזה שנרשם בתקופה המקבילה בשנים הקודמות.

ono box

לדברי רוני כהן, מנכ"ל אלדר שיווק, "הנתונים דרמטיים. לא נעים לי לומר לממשלה, אבל אמרנו, התרענו שזה יקרה וזה אכן קרה. הממשלה לא משחררת קרקעות לבנייה לשוק החופשי. משחררת הגרלות במחיר למשתכן כדי לייצר כותרות אבל בפועל בחלק גדול מהמקרים מדובר בקרקעות שלא ניתן לבנות עליהן בשנים הקרובות. בנוסף לכל, הממשלה מנסה להושיב על הגדר כמה שיותר רוכשים. כשזה קורה, גם היזמים יודעים לשבת על הגדר. בסוף, בדיוק כמו מע"מ אפס, הזוגות הצעירים יירדו מהגדר רק שהם לא ימצאו דירות ואנחנו עלולים להיכנס לסחרור נוסף במחירים".

ורד צרפתי זבולון, סמנכ"לית חברת צרפתי שמעון, אמרה בתגובה לנתוני הלמ"ס: "הכתובת הייתה על הקיר. המדינה הביאה למצב בו אנשים יושבים על הגדר, ולירידה בביקושים מצד משקיעים וזוגות צעירים. כתוצאה מכך הקבלנים לא יכולים לפתוח לשיווק ולהתחיל בבנייה של שלבים נוספים בפרויקטים, משום שכל עוד שאין מכירות בשלב הראשון של הפרויקט, הם לא יוכלו לקבל ליווי בנקאי לשלב הבא. העובדה הזו מסבירה את הצניחה המשמעותית בהתחלות הבניה.

"בנוסף, הממשלה חוזרת ומספרת לציבור שהיא משווקת 70 אלף דירות בשנה. אבל בפועל, היקף השיווקים בשנה החולפת לא עלה על 34 אלף, רובם המכריע של המכרזים הם במחיר למשתכן, מכרזים שאינם "מבושלים" וייקח זמן עד שתחל הבניה שלהם"

בנק ישראל: נתוני הלמ"ס על התחלות בנייה אינם נכונים

ono-side
ono-inner

כתיבת תגובה