דואר ישראל: מאה מיליון שקל למאה מיליון חבילות בשנה

החברה הממשלתית חנכה מרכז מיון חדשני וייעודי לחבילות מחו"ל. למרות מחלות הילדות, בדואר מבטיחים כי החבילות יגיעו מהר יותר לידי הצרכנים ורואים בסחר המקוון את מנוע הצמיחה העתידי של החברה

מרכז המיון החדש. צילום: יח"צ

חברת 'דואר ישראל' השיקה השבוע את פרויקט הדגל שלה לשנים הקרובות – מרכז המיון הענק והחדשני לסחר מקוון, הממוקם במודיעין.

ההערכה היא שהיקף ההשקעה במרכז המיון הארצי הפרוש על פני כ-18 דונם באזור התעשייה של העיר מודיעין, יעמוד עד 2020 על סך של מאה מיליון שקל. מרכז המיון הייעודי לסחר מקוון, או במילים פשוטות, לחבילות מחו"ל, בנוי לקלוט ולמיין מעל 100 מיליון חבילות בשנה.

apps-box

מדובר במרכז מיון הנחשב לאחד המתקדמים בתחומו בעולם, והוא ערוך לטפל בעשרות אלפי פריטים בשעה. הוא אמור להחליף את שיטת המיון שהתבצעה ברובה באופן ידני. במרכז המיון המקוון עובדים כ-250 עובדים.

בבנייתו הוטמעו יכולות חדשניות של קטלוג ופענוח חבילות, שאמורים לקצר משמעותית את פרק הזמן הנדרש למסירת החבילות המוזמנות מחו"ל משלב נחיתתן בישראל ועד הגעתן ללקוחות. במקום הותקנה בימים אלה מערכת לקריאת פריטים (OCR) שמספקת פתרון היקפי לסריקה וקריאה של מאות אלפי החבילות העוברות במקום מדי יום.

מערכת המידע החדשה כוללת יכולות פענוח של המידע הקיים על החבילה. פענוח המידע מבוצע לאחר צילום פני החבילה והוא נותן זיהוי של כתובת היעד ומספר הטלפון של הנמען. נתונים אלו משמשים את הדואר לשיפור תהליך ניתוב מסירת החבילות ויכולות מעקב מתקדמות.

מבדיקה שערך 'ביזנעס' בשבועיים האחרונים עולה כי המיון האוטונומי סובל ממחלות ילדות שונות, אך בדואר משוכנעים כי המערכת תאפשר שיפור משמעותי בקריאת החבילות במרכז הסחר המקוון ותקטין משמעותית טעויות אפשריות.

עם חנוכת המרכז החדש אמר שר התקשורת, חה"כ איוב קרא (ליכוד) כי "דואר ישראל הוא תשתית לאומית וגורם משמעותי בהורדת יוקר המחיה. הדואר הוא אחד הגופים המשמעותיים במדינת ישראל שמספק שירות אוניברסלי ונוגע בשמונה מיליון תושבים מדן ועד אילת. החברה עברה בשנתיים האחרונות מהפכה עצומה, מחברה שקפאה על שמריה במשך עשור, לחברה שמציגה שיפור בתוצאות העסקיות, צמיחה בכל מדדי השירות וגם קידמה טכנולוגית בתחום העברת החבילות לציבור".

חזי צאיג, ישב ראש דירקטוריון דואר ישראל, אמר: "הקמת מרכז הסחר המקוון לצד המשך פתיחת מרכזי מסירת חבילות, יאפשרו לנו לממש את האסטרטגיה העסקית של החברה, לקצר את זמני המסירה וההמתנה לחבילות, לשפר את השירות ולהשלים את הרפורמה בחברה".

צאיג התייחס גם לכוונה להפריט את החברה הממשלתית ואמר: "אני מאמין שהפרטה של החברה בהתאם לתכנית הרפורמה, עשויה לסייע מאוד לצמיחה וההתרחבות של החברה כגורם עסקי מוביל במדינת ישראל ואנו נבצע את המהלכים הנדרשים כדי לקדם זאת".

מנכ"ל הדואר, דני גולדשטיין אמר: "הסחר המקוון הוא אחד ממנועי הצמיחה המרכזיים שלנו, הוא זה שיפצה בעתיד על הירידה בתחום המכתבים. בתוך עשור ירדה כמות דברי הדואר לנפש ב-54%. אם בשנת 2006 קיבל כל תושב בישראל 112 מכתבים בממוצע בשנה, הרי שב-2016 הוא קיבל בממוצע 52 מכתבים בשנה".

חברת 'דואר ישראל' הפסידה ברבעון השני 6.4 מיליון שקל

כתיבת תגובה