הכתבה שתסדר לכם את פסח הבעל"ט בלי מינוס בבנק

גם אתם גיליתם את המינוס הגדול שנוצר בחשבון הבנק אחרי החג? אתם לא לבד • חיים שיף יעשה לכם סדר בהוצאות ויגלה איך אפשר לעבור את החג מבלי להיכנס למינוס • ולא! לא על ידי איסוף מוצרים מ"חלוקות" נוספות…

צילומים: Jewish Content Images, Saranya Loisamutr | שאטרסטוק

חג הפסח עבר, חברות האשראי כבר חייבו את הכרטיס והמינוס בחשבון הבנק חוגג. מה לעשות, גם אחרי כל "החלוקות", הוצאות הפסח גבוהות וכל משפחה מרגישה זאת היטב בחשבון הבנק. רק בודדים מבין הצ'אלמרים נשארים עם עודף ביד אחרי חג כזה, אולי לאחר שניצלו את אחרונת החלוקות בפאתי בית שמש…

אז מה הפתרון? תשאלו כל יועץ פיננסי ותקבלו את אותה תשובה. תתחילו להיערך לפסח של השנה הבאה כבר מעכשיו. תתחילו לחסוך ואל תהיו "מופתעים" ברגע האחרון מההוצאות הכבדות שנוחתות עליכם בקצב של מאה שקל לשעה.

website

לשם ההמחשה בואו ניקח דוגמא מעשית. שני חברים קנו רכב חדש. עלות רכישת כל רכב עומדת על מאה אלף שקל. אחת לחמש שנים הם ישדרגו את הרכב בעלות של חמישים אלף. כלומר – ימכרו את הישן ב-50, יוסיפו עוד 50 ושוב יקנו רכב במאה.

האחד, עיניו בראשו, מיד עם קניית הרכב, מתחיל להפריש סכום חודשי למימון הוצאות השדרוג. הוא עושה זאת במסגרת תוכנית חסכון המעניקה לו רווח של 2% על הפיקדון. אם יפריש בכל חודש 780 שקלים ובסך הכל 47 אלף. בתום התקופה יהיו בידיו 50 אלף. אופס!

חברו שאינו רואה את הנולד ונמנה על עדת ה"סמוך", לוקח את החיים ב'איזי'. הוא לא רואה שחורות, 'חברה'מן' שופע אופטימיות ואמירות משכנעות ממשפחת "יהיה בסדר", "בלי לחץ" ועוד על זו הדרך. לא הניח פרוטה בחסכון.

אחת לחמש שנים, עת מגיע היום בו הוא מבקש לשדרג את הרכב, נוטל הוא הלוואה בנקאית על-סך חמישים אלף שקל, בפריסה של שישים תשלומים חודשיים. כך שבעוד חמש שנים, כשיבקש לשדרג פעם נוספת את הרכב, יסיים עם פירעון ההלוואה הקודמת. נצא מתוך הנחה שאת ההלוואה הוא יקבל בריבית שנתית של 7%. הרי שמידי חודש הוא ישלם אלף שקל לפירעון ההלוואה. ובסך הכל שישים אלף שקלים…

מה התוצאה? שניהם שדרגו את רכבם אחת לחמש שנים. שניהם מכרו את הרכב הישן בחמישים והוסיפו חמישים על-מנת להשלים למחיר של מאה אלף. רק בהבדל קטן: זה שחסך מראש שילם 780 לחודש, ובסך הכל 47 אלף שקלים. ואילו חברו שנטל הלוואה שילם אלף שקל מידי חודש ובסך הכל שישים אלף. הפער בין שני הסכומים הוא מחיר החיסכון.

איך משדרגים את המטבח

דוגמא עוד יותר מעשית: שתי משפחות נדרשות להרחיב ולשפץ את ביתן לרגל התרחבות המשפחה. הן עושות זאת עשר שנים לאחר נישואיהן. עלות השיפוץ – 150 אלף שקל.

משפחה אחת ראתה את הנולד, ומיד עם סיום ה'שבע ברכות' פתחה תוכנית חסכון נושאת רווח סולידי של 2% לשנה. הפרישה מידי חודש סכום של 1,100 שקל, ובסך הכל 130 אלף. עם תחילת השיפוץ עמדו לרשותם 150 אלף שקלים – עלות השיפוץ.

המשפחה האחרת שלא חשבה על הרעיון ולא הפרישה דבר לחסכון. קפצה לבנק עם תחילת השיפוץ, קיבלה הלוואה מהירה וזריזה בלי בעיות ופרוצדורות מתישות. תוך ימים ספורים נכנס להם לחשבון הבנק סכום של 150 אלף שקלים. עלות כל ההרחבה והשיפוץ. ההלוואה נשאה ריבית שנתית של 7%. כך שהם שילמו מידי חודש 1,750 ₪. ובסך הכל 210 אלף!

מה התוצאה? שתי המשפחות שילמו לקבלן 150 אלף. למשפחה א' זה עלה 1,100 שקל לחודש, ובסך הכל 130 אלף. למשפחה ב' זה עלה 1,750 לחודש, ובסך הכל 210 אלף.

אך אין זה ההבדל היחיד.

למשפחה א', תקופת החיסכון הייתה עבורם חוויה נעימה ומרנינה. בכל חודש, עת ירד מהחשבון סכום החיסכון החודשי, הם דמיינו את השיפוץ וההרחבה העתידיים, תכננו את ביתם המרווח והמפואר והתרגשו מהדירה הנאה העתידה להרחיב את דעתם. כל זה נסך בהם הרבה שמחה ואושר, ואותה הפרשה כספית לחסכון הייתה עבורם רגע של הנאה והתרגשות.

לעומתם, משפחת ב' עברה תקופה קשה ומעצבנת במשך כל תקופת פירעון ההלוואה. מידי חודש ירד מחשבונם סכום כל-כך גבוה עבור משהו שכבר היה בידם. הם הספיקו להתרגל לבית הנאה ואפילו לשכוח שפעם היה אחרת. הייתה זו עבורם תקופה של סיוט מכביד ומתמשך. יקר ומעצבן.

ומה שנכון לרכב חדש ומטבח משודרג נכון גם להוצאות של פסח, וכמו שאמר החכם מכל אדם: "החכם עיניו בראשו והכסיל בחושך הולך".

הפתרון לפרנסה טובה

ולסיום, רק לפני ימים בודדים חגגנו את קריעת ים סוף מה שהזכיר לכולנו את מאמר חז"ל "קשים מזונותיו של אדם כקריעת ים סוף". שואל החפץ חיים: וכי יש קושי להקב"ה לקרוע את ים סוף. הן בעשרה מאמרות נברא עולם ומלואו. מה קושי מיוחד יש בקריעת הים מעבר לבריאה המופלאה?

עוד מוסיף מורנו החפץ חיים לשאול גם ביחס למזונותיו של האדם, מדוע גם זה קשה להקב"ה. הייפלא מה' דבר. ומה הדמיון וההשוואה בין קושי זה לקושי של קריעת ים סוף. ועל-כך מבאר החפץ חיים כי הקושי הוא לבני האדם. להם קשים המזונות כקושי שהיה לעם ישראל בקריעת ים סוף…

שהרי בקריעת הים אמר הקב"ה למשה "דבר אל בני ישראל וייסעו". להיכן הם יכולים לנסוע? האם לתוך הים הסוער והקוצף? אך עם ישראל לא שאלו שאלות. עשו את מה שיכלו. נכנסו לתוך הים עד מקום שאפשר היה בדרך הטבע להיכנס, או אז נבקע להם הים.

כך ביחס לפרנסתו של האדם. אין אדם יודע במה יתפרנס, מהיכן תבוא אליו פרנסתו. עומד הוא חסר אונים מול ים הקשיים. אבל אל לו להתייאש. "על האדם להשתדל בענייני פרנסתו עד מקום שידו מגעת, וכמו שאמרו חז"ל יכול ישב בטל? תלמוד לומר וברכך בכל אשר תעשה". על האדם להתחיל – וברכת ה' תבוא לאחר מכן.

ומסיים החפץ חיים את דבריו: "כן דרך הנס. מופיע בכל זהרו אחרי שהטבע כילה מלאכתו".

doseo-webing-side
inner

4 תגובות ל: "הכתבה שתסדר לכם את פסח הבעל"ט בלי מינוס בבנק"

 1. כתבה בלי רמה, מה הקשר לפסח? ומה הקשר דברי תורה בסוף?
  ברור שעדיף לחסוך מראש לכל דבר, לשמחות, לשיפוצים, ולחגים…
  ואם יש לך דבר תורה זה לא קשור לכאן!!
  כאן תכתוב ביזנעס נטו! תתחילו לכבד את עצמכם בבקשה

 2. תגובה בלי רמה. מה הקשר לשכל?
  אם אתה לא יודע לעשות ביזנעס, אתה לא חייב להיכנס לפה.
  זה אתר חרדי אם לא שמת לב. דברי תורה הכי קשורים לכאן
  לך תלמד תואר במנהל עסקים במגמת טיפשות.
  אולי כך לפחות תכבד את עצמך ולא תגיב כמה נער מקלדת מפגר
  בבקשה כמובן

 3. תודה לאתר ביזנעס
  תביאו עוד כאלו מאמרים, קילורין לעינים.

 4. כתבה בלי תוכן בכלל

כתיבת תגובה