יש תמורה למחיר • הקרוסאובר החדש של סוזוקי עבר שדרוג

לצד מרווח גחון גבוה יותר ועיצוב מצודד, הדור השני של סוזוקי קרוסאובר מציע מנוע בשרני יותר ויכולת שטח טובה יותר מהדור הקודם. עדיין יש מקום לשפר את מושב הנהג, אבל השינוי לטובה ניכר במרבית הפרמטרים

צילומים: מנדי ריזל

הדור השני של סוזוקי קרוסאובר שנחת כאן לפני כחודש, עבר שדרוג משמעותי יחסית. מדובר, נזכיר, במכונית שהושקה ב-2006 תחת השם SX4 וב-2013 הגיעה לראשונה עם שם חדש – קרוסאובר – ובעיקר עם צורה חדשה, סוג-של-מכונית סטיישן.

חיצונית, יש כאן מתיחת פנים – בעיקר בחזית – שמשווה לקרוסאובר מראה אגרסיבי, בולט ויפה יותר. כך למשל השבכה גדלה מעט, אך הפסים האנכיים נראים כסוג של סורגים והפנסים הוצרו. בנוסף, מרווח הגחון של המכונית הזו גדל בסנטימטר וחצי, לכדי 18 ס"מ, וזה יפה בהחלט למכונית שמנסה למצב את עצמה בקטגוריית הפנאי-שטח.

מנסה, כי היא אמנם לא גבוהה כמו מתחרותיה, עיינו ערך קיה ספורטאז'. וממילא לא מעניקה לנהג הישראלי את הפוזה, אבל מרווח הגחון שלה טוב משל ספורטאז' ורוב מכוניות הפנאי-שטח. זה לא אומר שתוכלו לעשות איתה את 'מעלה יאיר', אבל היא בהחלט תאפשר לכם לעשות את נחל שקמה או יער גברעם.

גם מבפנים יש שדרוג: איכות החומרים טובה יותר. מערכת המולטימדיה נשארה בקוטר 7 אינטש, כמו בדור הקודם, ויש בה מצלמת רוורס. עם זאת, לא תוכלו להתחבר ל'ווייז', אלא אם תחברו את המערכת לאינטרנט במכשיר הנייד שלכם. ואם אין לכם אינטרנט במכשיר? ואם יש לכם אינטרנט אבל נגמרה לכם הגלישה? כנראה שתאלצו להסתדר בלי הנווטן.

בדור החדש, כסטנדרט, יש כניסה והנעה ללא מפתח וכן מערכת 'עצור וסע' – לכיבוי המנוע בעת עצירה ברמזור. אם זה מעצבן אתכם, ניתן לבטל אותה. יש גם בקרת שיוט והגבלת מהירות, לצד שליטה על מערכת השמע באמצעות מתגים על גלגל ההגה. ההיגוי, אגב, השתפר לעומת הדגם הקודם. בסוזוקי גם מתהדרים ב"חלונות אחוריים כהים במיוחד (Privacy Glass)".

מרווח הפנים סביר לשני בוגרים וילד. מושב הנהג, לטעמי, לא היה נוח לנסיעה ארוכה. תא הנוסעים אינו מבודד די הצורך מרעשים; זה הזכיר לי שגם במבחן שעשיתי לדור הקודם ב-2013, הנקודה הזו הפריעה לי.

שני דברים חשובים עברו שינוי לטובה בדור החדש: נוחות נסיעה – אם נשים את המושב המעט קשוח בצד – סוזוקי קרוסאובר השתפרה מבחינת בליעת המהמורות בכביש, והמכונית מרגישה מהנה יותר לנהיגה; הדבר החשוב יותר: מנוע חדש – בנפח 1.4 טורבו בנזין, שמחליף מנוע בנפח 1.6 בנזין. הוא מרגיש בשרני יותר, אין ספק. זאת, בסיוע אורווה גדולה יותר: 140 כוחות סוס במקום 118 בדור הקודם.

הנתונים הללו מסייעים גם למומנט בריא יותר, לעומת הקרוסאובר הקודם שהמומנט שלו היה עלוב. לייק על השיפור! המנוע משודך לתיבת 6 הילוכים, אוטומטית פלנטרית. ניתן להעביר את ההילוכים גם ידנית, באמצעות מדפים המוצבים מאחורי ההגה.

שיפור חל גם בקטגוריית הבטיחות – בין היתר באמצעות שבע כריות אוויר במקום שש. המכונית קיבלה חמישה כוכבים במבחן הריסוק של EuroNcap. צריכת הדלק עמדה על 12 קילומטרים של נסיעה משולבת לכל ליטר דלק.

ה"בעיה" עם המכוניות בדורנו היא שכולן טובות. כולן ראויות, כולן מאובזרות בצורה זו או אחרת, וכולן די נותנות את התמורה. סוזוקי קראוסאובר החדשה, במחיר של 109,900 לגרסה הידנית ו-124,900 לגרסה האוטומטית אותה קיבלנו למבחן, לא רק "די נותנת" תמורה למחיר; היא בהחלט מעניקה תמורה ראויה למחיר שלה.

מבט מעזרת הנשים: מכונית משפחתית מושלמת, במינון מדויק: נאה, אבל לא מעבר למה שמצופה מהקטגוריה; נוחה, כנ"ל; עם תא מטען נדיב, בזכות תצורת הסטיישן. מבחינה עיצובית – למרות השינויים הקטנים לכאורה, המכונית הזו מושכת בהרבה מהדור הקודם שהיה משעמם ומטה.

נתונים:

מחיר, לגרסה הנבחנת: 124,990 שקל | מנוע: 1,400 סל"ד טורבו, 140 כוחות סוס | מומנט: 22.4 קג"מ ב-1500 סל"ד | האצה מ-0 ל-100: 9.5 שניות | צריכת דלק: 1 ל-12 | תא מטען: 430 ליטר | בסיס גלגלים: 260 ס"מ | דרגת זיהום אוויר: 5 | 7 כריות אויר

מעלות: מחיר, מנוע, מרווח גחון, נוכחות | חסרונות: רעשי חוץ, מושבים

side
inner

כתיבת תגובה