מדוע עוכב האוטובוס של משרד התחבורה בדרך למירון?

ביזנעסופ"ש היה שם, עם מאות אלפי המתפללים בהילולא דרשב"י במירון וחזר עם שלל תמונות, תובנות ומסקנה מתסכלת: עד שלא יוקם גוף אחד שיתכלל את כל מה שקשור באתרא קדישא מירון, הקריסה התחבורתית בלתי נמנעת

צילומים: פישל רוזנפלד

במחשבה לאחור, נראה היה כי הכותרות בעיתונים, באתרים ובתחנות הרדיו החרדיות בבוקר אחרי ל"ג בעומר הועתקו במלואן מל"ג בעומר אשתקד. המבצע "התיירותי" המורכב ביותר של משטרת ישראל ומשרד התחבורה – הילולת רשב"י במירון – כבר הפך לשם דבר שחזקה עליו כי יביא בעקבותיו קריסה תחבורתית.

נשאלת השאלה, כיצד בעידן בו הטכנולוגיה מתמודדת בהצלחה עם כל כשל שבעבר היה נראה כבלתי עביר, ממשיך "מבצע ל"ג בעומר" להיות שם נרדף לכישלון?

apps=box

בערב ל"ג בעומר ישבתי בחפ"ק 'משטרת ישראל' ושוחחתי שעה ארוכה עם אחד האחראים לניהול המבצע שאף שהה בחפ"ק במשך כל האירוע. בין השאר הפניתי אליו שאלה שנראה היה כי הכאיבה לו. "האם יש צפי לקריסה תחבורתית, מה תעשו במקרה כזה?

האיש הזעיף פנים וענה, כמו כל יהודי טוב, בשאלה: "למה אתם בתקשורת קובעים עוד לפני ההתרחשות כי תהיה קריסה", רטן בפני, אפשר לומר בצדק. משל יאמרו לטבח מה יעשה כשהתבשילים לא יהיו טעימים עוד טרם סיים את מלאכת הבישול. עם זאת, כמובן, בשונה מהטבח, כשמדובר בגוף ממשלתי שמתכנן "מבצע" בשטח, ניתן לדרוש כי ייערך גם לתרחיש שכזה…

נראה היה כי העיסוק התקשורתי ב"קריסה" עוד טרם קרתה, הפריע לאנשי המשטרה. במילים אחרות: אל תפתחו פה לשטן…

פרשים ולוחמים

כאמור, במשטרה אכן התכוננו לתרחיש של קריסה, אלא שהפעם היה זה כוננות שונה מזו שציפו לראות העולים לציון. זמן קצר לאחר הקריסה, אותה ניתן לראות בצילומים האוויריים שתיעדנו בזמן אמת, קידמו את פני האלפים הממתינים לשאטלים אורחים בלתי-צפויים ובלתי-רצויים. היו אלה לוחמי היס"מ שהגיעו רכובים על סוסים ופרשים, משל הייתה זו הפגנה בלתי-חוקית. עצם הגעתם המהירה של יחידות הפרשים מצביעה על כך כי אלה כבר היו מוכנים ורק המתינו לפקודה בשטח הסמוך לחניון למוד הכאוס והדחיפות.

"לא האמנתי למשמע אזני. המשטרה הביאה פרשים בניגוד להחלטת הכנסת לא להכניס סוסים במקום אוטובוסים. משרד התחבורה אמנם הביא הרבה אוטובוסים. אבל ההחלטה לאסור הגעת רכבים פרטיים לחניונים בישובים סמוכים, שהיו מורידים את מחצית העומס מן התחבורה הציבורית, יצרה קטסטרופה ידועה מראש. השלטון החילוני מאשים את הנוסעים כי אם הם לא היום באים למירון לא הייתה צפיפות", כך אמר יושב ראש הוועדה לפניות הציבור במליאת הכנסת. חה"כ ישראל אייכלר שתיאר את סבלם הנורא של ילדים, נשים וקשישים שנשרכו שעות ארוכות בתחנות ובמחסומים. אפילו הנכים שנסעו ברכבי 'עזר מציון' נחסמו בעת קריסת התחבורה.

אייכלר, כמנהגו, גם גלש לתחום הקונספירציה: "כל זה נובע מן הרצון השלטוני, שפחות אנשים יגיעו בל"ג בעומר למירון. לכן לא מכינים כבישים ולא סוללים תשתיות של חניונים, למרות שהמדינה משקיעה מאות מיליארדים לכבישים בגליל ובכל הארץ. רק באזור מירון אנו נוסעים על כבישים צרים. בל"ג בעומר אוסרים על רבבות רכבים פרטיים להגיע למירון וכל הציבור תלוי באוטובוסים שאין להם מקום חניה והם חוסמים את כל הדרכים.

"המדינה מתעלמת מכך שציון הרשב"י במירון הוא המקום המתוייר ביותר בארץ ישראל לאחר הכותל המערבי. כמיליון יהודים מגיעים מידי שנה למירון, ובל"ג בעומר מגיעים מאות אלפים. למרות כל הסיכונים שבנסיעה המפרכת. אם היו מאפשרים תחבורה סדירה היו מגיעים יותר יהודים ויותר תפילות לישועת ישראל".

טוב. מי יודע, אולי הוא צודק.

"אני מבקש ומזמין בזאת את נשיא ארצות הברית, דונאלד טראמפ שמגיע השבוע לארץ לבקר במירון כמו בכותל המערבי. אני בטוח שמיד יכשירו חניונים ויפתחו את הכבישים. הוא ייסע בחזרה לשלום ואנחנו נישאר עם התשתית לטובת העולים למירון", אמר אייכלר באירוניה והוסיף: "כבר היו דברים מעולם שהמדינה עקרה הר שלם לחניונים וטקסים ליד טבריה לכבוד אורח אחד שהגיע ליום אחד".

הגעתם? נתקעתם!

מעבר לקריסה התחבורתית והכאוס ששרר בקרב אלפי העולים מירונה שנאלצו להמתין שעות בחום השרבי הכבד, היו גם כשלים מסוג שונה. תלונות רבות הגיעו ל'ביזנעס' מאנשים ש"נתקעו" במקום מאחר והאוטובוסים סירבו לקבלם, והביאו אותנו לבדוק את העניין לעומק. בשיחה מוקלטת בין 'ביזנעסופ"ש' לנציגת שירות במוקד המידע של 'אגד' נאמר לנו: "אם לא הזמנתם כרטיס מראש – לא תוכלו לצאת ממירון", משל היה זה כלא ללא חומות.

מסתבר שבכדי למנוע, כביכול, את הקריסה התחבורתית, שהייתה צפויה מראש, הוחלט במשרד התחבורה כי על העולים מירונה לקנות מראש כרטיסי נסיעה הלוך וחזור. הדיווחים על מחסור באוטובוסים הביאה חסידיות גדולות "לתפוס" אלפי כרטיסים לאנשי קהילתם, מה שגרם לכך כי רבים לא מצאו כרטיסים לרכוש. אלה שסמכו על הנס והגיעו למירון כל אחד בדרכו שלו, גילו כי אין באפשרותם לחזור מכיוון שלא קנו כרטיסים מראש.

"ואם אני מזמין עכשיו כרטיס מראש, מתי אוכל לצאת ממירון?", שאלנו את נציגת 'אגד' בטלפון, אך זו השיבה כי "לא יהיו עוד מכירות". לנוכח התשובה המוזרה, הוספנו להקשות האם באגד מתכוונים להשאיר את הנוסעים תקועים במירון ללא אפשרות לצאת. התשובה, אם אפשר להגדירה ככזו, הייתה חיובית. "תברר בחברות התחבורה האחרות. אצלנו אין", השיבה הנציגה על אף ש'אגד' היא החברה היחידה שסיפקה שירותי תחבורה ציבורית ממירון לירושלים.

ל'ביזנעס' נודע כי רבים מבין אלה שנתקלו בתופעה נסעו לבסוף ללא תשלום. "ביקשו ממני כרטיס כשעליתי לאוטובוס ואמרתי שאני מוכן לשלם מחיר מלא של הלוך וחזור", סיפר ל'ביזנעס' אחד הנוסעים. לדבריו, נאמר לו כי בהמשך הנסיעה ייגבה ממנו תשלום אך הדבר לא קרה. "תנו לי כתובת של מישהו באגד ואשלח להם את השיק", אמר.

'ביזנעסופ"ש' ביקש את תגובת אגד, אך זו לא הגיעה עד רגע זה. לכשתגיע, נשמח לפרסמה.

תכנון כושל

שר התחבורה, חה"כ ישראל כ"ץ (ליכוד) חנך, לדבריו, את הרכבת להילולת רשב"י במירון, על אף שהרכבת הגיעה רק עד לתחנת אחיהוד שליד כרמיאל, תחנה שנחנכה זה מכבר. השר צירף אליו לנסיעת הבכורה עיתונאים רבים. העיתונאים שיצאו מתחנת הרכבת בכרמיאל בשאטלים לכיוון מירון, נאלצו להמתין במחסום המשטרתי שלא הכיר באוטובוס כבעל רישיון למעבר במחסום…

קלטתם? האוטובוס של משרד התחבורה לא יכול לעבור במחסום שהוקם במבצע משותף של המשטרה והמשרד עצמו. נו. יש עוד מי שמצפה שהקריסה לא תבוא גם בשנה הבאה?

עדות נוספת לתכנון הממשלתי הכושל, ניתן לראות בהתנהלות בין משרד החינוך למשרד התחבורה עוד טרם המבצע התחבורתי המורכב. במשרד התחבורה זעמו על משרד החינוך שלא תיאמו איתם את דחיית יום החופש במוסדות החינוך, החלטה שהביאה למחסור חמור באוטובוסים שהיו אמורים לעלות למירון אך בעקבות ההחלטה תוכננו להישאר בערים לצורך איסוף ופיזור התלמידים מבתי הספר.

יממה טרם ל"ג בעומר הכריזו במשרד התחבורה כי כל האוטובוסים יעלו למירון ושעל אנשי משרד החינוך להסתדר בכוחות עצמם באשר להסעות התלמידים. "הם יצרו בעיה – שיפתרו אותה", אמרו.

אז נכון שעד שיימצא הפיתרון המורכב, במידה ויימצא, יצטרכו הרשויות להתמודד עם לא מעט שאלות פתוחות אבל דבר אחד בטוח, ללא רשות ממשלתית או גוף רשמי אחד ויחיד שיטפל במבצע, הוא נועד לכישלון פעם אחר פעם. ומי יודע, אולי אייכלר בכלל צודק…

side
ono-inner

כתיבת תגובה