אם גפני יחתום, הרכבת לא תוכל לבצע עבודות בשבת

אחרי חודשים ארוכים של איבה סמויה שלא בצדק בין שר התחבורה כ"ץ לנציגים החרדיים – בעיקר על רקע העבודות בשבת – יוצא כ"ץ למלחמה בארגונים ובחברות המארגנים נסיעות פרטיות באוטובוסים בשבת

שר התחבורה ישראל כץ. צילום: יצחק הררי | פלאש 90

במשך חודשים הושמץ שר התחבורה והמודיעין, חה"כ ישראל כ"ץ (ליכוד) בידי הנציגים החרדים והפך לשר הכי לא אהוד על הציבור החרדי – בעיקר על רקע עבודות הרכבת בשבת; במגזר החרדי ראו בו את האשם בכך וטענו בריש גלי כי בתקופת כהונתו כשר עלה לכאורה היקף העבודות ברכבת בשבת – כולל בתקופה האחרונה.

אלא שכ"ץ, כך מתברר, אינו אשם כלל ועיקר. מסביבתו נמסר כי השר אינו אחראי כלל ועיקר למתן היתרי עבודה בשבת. "זה נמצא באחריותו של שר העבודה". אכן, כץ, אבל חיים כץ. עוד אמרו שם במשרד התחבורה כי השר מנוע לחלוטין מטיפול בעבודות הרכבת בשבת וצרפו מכתב מהיועץ המשפטי של המשרד (ראו תמונה).

apps-box

למעשה, מבלי משים, מפנה המכתב אצבע מאשימה לנציגות החרדית, ליושב ראש ועדת הכספים, חה"כ משה גפני (יהדות התורה והשבת) שהוא זה שרשאי לאשר לבקשת הממשלה שינוי במדיניותה העסקית של הרכבת. שינוי שיאפשר למנוע ממנה לבצע עבודות בשבת קודש. במכתבו של היועץ המשפט של משרד התחבורה נכתב במפורש כי הממשלה באישורה של ועדת הכספים (בראשה עומד גפני) יכולה לקבוע כי רכבת ישראל תתחשב גם בשיקולים שאינם כלכליים ועסקיים, דוגמת הסטטוס-קוו שמופר שוב ושוב על ידיה משום שאיש מהגורמים המוסכמים אינו עוצר אותה. ראו להלן:

כאמור, משרד התחבורה שלח מכתב בימים אלה מכתב לשלוש חברות המפעילות אוטובוסים לים בשבת, בצורה פיראטית, וביקש מהן הבהרות. במכתב, שנשלח בידי דרור גנון – מנהל אגף בכיר במשרד התחבורה – נדרשו החברות 'שבוס', 'ימבוס' ואגודת 'אף על פי כן', "להעביר בהקדם, ולא יאוחר מיום ל-18.9.17, מסמך שיתאר ויבאר את אופי וחוקיות פעילותכם". זאת, בשל "המידע שהובא בפנינו" ממנו עולה "לכאורה כי מערך התחבורה אותו אתם מפעילים עונה להגדרה החוקית של הפעלת תחבורה ציבורית. להבנתנו, מערך הגבייה שלכם מושתת, בין היתר, על קבלת תשלום מכל נוסע ובעבור כל נסיעה, ולפיכך נראה על-פניו כי הנכם פועלים בניגוד לחוק".

גורם בכיר במשרד התחבורה אומר ל'ביזנעס': "אני מספיק שנים במשרד הזה ואני אומר בוודאות שהשר הנוכחי הוא אחד השרים הערים ביותר לנושא ולחשיבות של שמירת השבת ושמירה על הסטטוס-קוו".

המועצת מתאספת והרכבת מצפצפת. שוב עבודות בשבת

apps-side
inner

כתיבת תגובה