פלוג: אחרי עשור של עליות במחירי הדיור, מרגישים התייצבות

נגידת בנק ישראל בהתייחסות ישירה לקיפאון בשוק הנדל"ן • נשיא התאחדות בוני הארץ: "מרגישים קיפאון בשוק הדיור, כבר היינו בסרט הזה עם יאיר לפיד והתוצאה הייתה עליית מחירים"

ירידה במחירי הדיור? צילום: 1599686sv | שאטרסטוק

"אחרי עשור של עליית מחירים מסתמנת בחודשים האחרונים התייצבות, אם כי מוקדם לדעת אם אכן נעצרה מגמת העלייה.  אנו רואים הבדלים בין האזורים השונים, בתל אביב ובמרכז המחירים עלו יותר והמגמה דומה גם בשכר הדירה", כך אמרה נגידת בנק ישראל, ד"ר קרנית פלוג. במפגש מועצת המנהלים של ענף הבנייה הכולל בכירים מכל קשת הפעילים בענף.

פלוג ציינה כי ישנה הסכמה רחבה בקרב מקבלי ההחלטות, שרצוי להימנע מתנודות חדות במחירי הדיור. "היינו רוצים לראות ירידה הדרגתית במחירי הדיור", אמרה. לדבריה, "נושא שקיבל פחות תשומת לב בדיון הציבורי, הוא ההשפעה הדמוגרפית על הבנייה. מדובר בכוח חשוב לשינויים במחירי הדירות, המניע את הביקושים בטווחי זמן ארוכים. בשנות השבעים הייתה תופעה של 'בייבי בום' בישראל, שיצרה את המצב הקיים כעת בו קבוצת גילאי 30-44, הגיל בו בדרך כלל רוכשים דירה, היא קבוצה בעלת משקל גבוה באוכלוסייה שרוכשת דירות. שינויים דמוגרפיים אלה ואחרים היו צפויים, אבל ככל הנראה הם לא הופנמו בתהליכי התכנון".

box

נשיא התאחדות בוני הארץ, רוני בריק, אמר לנגידת בנק ישראל, "ההחלטה שלך להגיע לכאן היום, הוא אות שמסמל טוב לבאות. אני משוכנע ששיח ישיר בין מקבלי החלטות לגורמים המבצעים בענף שלנו יכול לתרום תרומה חשובה לשמירת יציבותו וחוזקו של הענף"

בהצגת מצב הענף הזהיר בריק: "מערכת הייצור של ענף הבנייה הישראלי נמצאת כיום בבעיה. אנחנו מתמודדים עם בעיות כמו הקשחה לא פרופורציונאלית של מצב המשק, לתנאי אשראי בכל המגזרים המרכיבים את הענף. יתר רגולציה חונק חברות ביצוע אשר עליהן מבוסס הענף כולו.

"יש כאן חוסר אחידות בנתונים שאמורים לאפשר תכנון עסקי מושכל של מנהלים בענף וחשיבה מקובעת של ספקי אשראי במערכת הבנקאית, אשר גורמת לא פעם לפגיעה ישירה בעבודות בנייה ובהתקדמות הטיפול הממשלתי במחסור בפתרונות דיור".

בריק הזהיר גם מפני הקפאת השוק, "אנחנו מברכים על 'מחיר למשתכן' ועל התכניות הממשלתיות שנולדו בממשלה הזו. אבל ההקפאה בשוק כתוצאה מההגרלות המתוכננות של מחיר למשתכן היא מסוכנת. היינו בסרט הזה עם יאיר לפיד. ההקפאה תגרום לכך שמחירי הדירות ישובו לעלות. אם היה ניתן לבנות 100 אלף יחידות דיור בשנה, שר האוצר היה בונה אותן. אבל יש בירוקרטיה, ויש חסמים ויש פקידות שלא מסייעת, ואם הבנייה תיעצר כתוצאה מהירידה בביקושים, הציבור ישלם את המחיר".

חיים פייגלין, סגן נשיא ההתאחדות ומנכ"ל חברת 'צמח המרמן' אמר: "ענף הבנייה עומד בפני כשל שוק. כאשר מדכאים בכל מחיר את הביקוש ומייקרים ריביות, כדי ליצור תקרת המחירים של 20% מתחת למחיר השוק – יוצרים כשל שוק. נחוצה כאן ועכשיו מדיניות שתביא לרפורמות אמתיות, ולא גימיקים כמו שיש היום".

side

כתיבת תגובה