אחרי ישראכרט ואלטשולר: הבורסה רושמת ביקושים גבוהים

הבורסה לניירות ערך בתל אביב שהודיעה כי מניותיה יונפקו למסחר לא ציפתה לכזו הצלחה • ביקושים מטורפים של כמעט פי חמשה מהיקף המניות שהבורסה מבקשת למכור

הבורסה לניירות ערך | צילום: יוסי זמיר, פלאש 90

רק לפני כחודשיים פרסמנו כאן את ההודעה של הבורסה לניירות ערך בתל אביב שהודיעה כי מניותיה יונפקו למסחר ואף הגישה טיוטת תשקיף לרשות לניירות ערך. סיפרנו שאת ההנפקה יבצע בנק ההשקעות ג'פריס שהחל אז להיות חבר בורסה מרחוק.

הסיכומים האחרונים כבר סוכמו והבורסה יצאה לדרך בשלב ה'פרייסינג' עם ביקושים מטורפים של כמעט פי חמשה מהיקף המניות שהבורסה מבקשת למכור. מדובר בביקושים של כ-1.15 מיליארד ₪ כאשר הבורסה מציעה מכר של כשליש ממניותיה תמורת סכום של 225 מיליון ₪ לפי שווי שוק של 710 מיליון ₪.

250/200 סייד בר + קובייה

הצלחת המכרז הציבורי שהתקיים ביום ראשון הוכיח, כי המהלך של מנכ"ל הבורסה איתי בן זאב היה נכון והבורסה שהוקמה לפי 66 שנה צפויה להגיע למסחר במערכות ובמדדים שלה עצמה, וזאת בגין ביקושים גבוהים, בעיקר ממשקיעים מוסדיים זרים.

מחיר המניה עומד נכון ליום ראשון על רמה של 7.1 שקלים – 1.4% יותר מהמחיר המינימלי שהבורסה יצאה עמו לדרך לפני ימים אחדים. מחיר המניה מגלם שווי חברה של 710 מיליון ₪, רחוק מאוד מהמחיר של 500 מיליון שקל, שלפיו נמכרו מניות הבורסה בשנה שעברה ע"י חברי הבורסה.

בשלב זה הוציאה הבורסה למכירה במסגרת הצעת המכר 31.7% מהמניות ומדובר במניות השייכות לארבע קרנות זרות שרכשו את אחזקותיהן אשתקד, ושרובן מוחזקות מאז על ידי הנאמן משה טרי. מדובר בקרנות Sunsuper ,Novo Holdings ,Moelis Australia ו-Dalton Special Holdings. כך נכתב ב'גלובס'.

בהקשר זה מסכם 'גלובס', כי בסך הכל, העמלות והתשלומים בגין חיתום, ייעוץ לחתם המתמחר, ריכוז והפצה, הסתכמו בהנפקת הבורסה בכ-14.1 מיליון שקל, ועליהם נוספות הוצאות אחרות בהיקף של כ-5.4 מיליון שקל. בסך הכל מדובר בהוצאות בהיקף כולל של 19.5 מיליון שקל, שהן בטווח העליון של ההוצאות, שהבורסה הודיעה שיסתכמו ב-15-20 מיליון שקל.

זאת, על פי ההודעה המשלימה של הבורסה, שם צוין גם כי "בהתאם לתנאי הסכם ההנפקה, החברה תשלם לחתם המתמחר עמלת הנפקה בשיעור של 4% מהתמורה, וכן תהיה רשאית להחליט במועד ההשלמה, על פי שיקול דעתה, לשלם לחתם המתמחר עמלת הצלחה, שלפי שעה מתומחרת ב-2% מהתמורה בהנפקה".

870/135 ליינר ארטקל

 

בנוגע לעמלות למפיצים נכתב בהודעה: "מתוך תמורת ההנפקה שתופקד בחשבון הרכז, ינוכה ויועבר למפיץ בישראל סכום בשיעור של 20% מעמלת ההנפקה, וכן ינוכה ויועבר למפיצי משנה נוספים סכום בשיעור של 10% מעמלת ההנפקה".

ב'גלובס' טוענים עוד כי בתום ההנפקה, בשקלול כספי התמורה ובניכוי כל ההוצאות, הבורסה תקבל כ-15.5 מיליון שקל מהתמורה בהנפקה שישמש אותה בהשקעות טכנולוגיות. 

המסחר במניה לציבור הרחב צפוי להיפתח ביום חמישי הקרוב, לאחר הסליקה, כאשר במכרז יוכל הציבור לרכוש עד 10%, ובלבד שאף הזמנה מהציבור לא תעלה על 31 אלף שקל. כך החליט איתי בן זאב המעוניין להשאיר את המניות לציבור. 

החתמים הישראליים שהשתתפו בהנפקה הם לידר הנפקות, לאומי פרטנרס, פועלים אי.בי.אי, דיסקונט, ברק קפיטל ואוריון. 

כאשר תושלם בהצלחה הנפקת הבורסה, נוכל לסכם הנפקה פיננסית שלישית השנה, לאחר שתי הנפקות גדולות יותר של ישראכרט ואלטשולר שחם. 

Inner 620/130

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה