אלה הערים שזכו להכי הרבה דירות להשכרה לטווח ארוך

מנתוני הרשות להשקעות במשרד הכלכלה והתעשייה עולה כי ב-5 השנים האחרונות אושרו ברחבי הארץ 365 תוכניות להקמת בניינים להשכרה. תוכניות אלו הביאו לאישור הטבות מס עבור בניית למעלה מ-9000  דירות להשכרה, בכל הארץ, במחיר מפוקח | לעת עתה בשנת 2022 הוגשו תוכניות לעוד כ-3,000 יחידות שכירות ארוכת טווח מפוקחות

שכירות דירה | צילום: fizkes, שאטרסטוק

מסקירת רשות ההשקעות במשרד הכלכלה על מצב שוק הדיור להשכרה לטווח ארוך במסלול הטבות מס הניתנות לקבלנים לפי החוק לעידוד השקעות הון, עולה כי בתוך חמש שנים אושרו למעלה מ-9,000 יחדות דיור להשכרה במחיר מפוקח בכל רחבי הארץ.

מתחילת שנת 2022 הוגשו לרשות להשקעות למעלה מ-350 בקשות במסלול זה, שבמידה ויאושרו, יביאו לבניית כ- 12 אלף דירות להשכרה בכל רחבי המדינה. 

שלמה אטיאס מנהל הרשות להשקעות מציין כי המסלול החדש – בניין להשכרה לשכירות מוסדית, עפ"י החוק לעידוד השקעות הון, שנכנס לתוקף ביום 18.11.2021 ויחליף את החוק הישן שעתיד לפקוע ב-31.12.2023, צפוי להיות כלי חשוב במשימה לאיזון שוק השכירות בישראל. "המסלול החדש יבטיח לציבור השוכרים , בהם זוגות צעירים, ודאות לעניין משך זמן השכירות, כאשר החוק קובע שהסכמי השכירות יהיו לחמש שנים עם אופציה לחמש שנים נוספות. בנוסף נקבע כי דמי השכירות אינם ניתנים להיוון והם ישולמו בתקופות קצובות שלא יעלו על 6 חודשים". 

המסלול החדש (שכירות מוסדית) כולל מתן הטבות ליזמים שישכירו לפחות 66% מהדירות בבניין למשך תקופה של 15 שנה. במסגרת זו היזם יידרש לחתום על חוזה לחמש שנים עם אופציית הארכה לחמש שנים נוספות. יזם שישכיר את הדירות למשך 15 שנים, ישלם מס בשיעור של 9% בלבד. במסלול זה קיים מנגנון שיבטיח את סכום דמי השכירות שניתן יהיה לגבות עבור הדירות בפרויקט.

 

מהסקירה שביצעה הרשות להשקעות עולה, כי תל אביב-יפו היא העיר בה אושרו הכי הרבה תוכניות בשנים אלו (עם 1483 דירות להשכרה שאושרו ב -67 תוכניות), מעט אחריה ירושלים (עם 1187 דירות ב-33 תוכניות), העיר השלישית היא חריש (עם 636 דירות ב-22 תכניות).

כתיבת תגובה