אם יגיעו, מתי דמי האבטלה יגיעו?

האם תשלומי דמי האבטלה יגיעו רק לאחר חג הפסח? משפטנים בתחום טוענים כי זו תמונת המצב, בעיקר לאור העובדה שסמנכ”לית קצבאות וגמלאות בביטוח הלאומי אישרה כי יש עומסים כבדים על עובדי המוסד לביטוח לאומי • אם אכן כל הבקשות לדמי אבטלה יטופלו רק בתוך 30 ימים, המשמעות: מאות אלפי משפחות במדינת ישראל ייאלצו להעביר את חג הפסח באמצעות חצי משכורת בלבד • מנכ”ל הביטוח הלאומי: “נעבוד לילות, מי שזכאי – יקבל”

ביטוח לאומי | צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

סחבת במוסד לביטוח לאומי עתידה לעכב את התשלומים עד לאחר הפסח, ומשפחות רבות עלולות לרעוב בחג. כך טוענים משפטנים שעוסקים בנושא. לדבריהם, סמנכ”לית קצבאות וגמלאות בביטוח הלאומי, אורנה ורקוביצקי, רמזה בימים האחרונים על עומסים כבדים במיוחד המוטלים על עובדי הביטוח הלאומי.

כידוע, הממשלה החליטה לפני מספר ימים להעניק דמי אבטלה לכל עובד שעבד לפחות 6 חודשים עד הוצאתו לחל”ת או עד לפיטוריו – אם יגיש בקשה מתאימה למוסד לביטוח הלאומי. על פי הערכות מומחים, כחצי מיליון ישראלים (!) מצאו את עצמם מובטלים או בחופשה ללא תשלום כתוצאה ממשבר הקורונה.  

250/200 סייד בר + קובייה בכתבה

בדבריה אמרה ורקוביצקי כי הביטוח הלאומי ישתדל להעביר קצבאות הבטחת הכנסה לזכאים עד לחג הפסח אך היא לא בטוחה כי הוא יוכל לעמוד במשימה. “נעשה את המקסימום, אבל הציבור צריך לקחת בחשבון שאנחנו יורדים לתפוסה של 50% מהעובדים, לפי ההנחיות. לצערי הרב זה ישפיע גם על משך הטיפול בתביעות. נעשה כל מאמץ לפנות את העובדים לטפל רק בזה עד פסח, כדי שמי שזכאי – יקבל”.

עו”ד מיכאל דקר, שותף במשרד עורכי הדין כהן דקר פקס & ברוש – אומר כי דבריה של ורקוביצקי מדאיגים ביותר, מפני שהם רומזים על כך שמאות אלפי עובדים במשק היוצאים לחל”ת מיידי על פי ההוראות לשעת חירום שניתנו שלשום, לא יקבלו במועד את דמי האבטלה המגיעים להם על מחצית חודש מרץ, וזאת למרות שהממשלה קבעה בצורה נחרצת כי תשלומים אלה יינתנו במיידית לכל זכאי שידרוש אותם – עוד לפני הפסח. 

עוה”ד דקר סבור כי ניתן להבין מהמוסד לביטוח לאומי כי כל הבקשות לדמי אבטלה יטופלו רק בתוך 30 ימים, וכפועל יוצא מכך מאות אלפי משפחות במדינת ישראל ייאלצו להעביר את חג הפסח וחופשת הפסח הקרבה באמצעות חצי משכורת בלבד – עובדה שמשמעותה – עשרות אלפי משפחות רעבות.

לדבריו, משרדו נאלץ להוציא לחל”ת למעלה מ- 70% מהעובדים (30 מתוך כ-40) בשל הוראות הממשלה לצמצום מצבת העובדים במגזר הפרטי. עובדים אלו בהחלט עלולים להתאכזב לכשיגלו כי מחצית שכרם, שהייתה אמורה להשתלם להם כדמי אבטלה כבר בתחילת אפריל, תגיע אליהם רק כחודש לאחר מכן – בתחילת מאי.

לאור המצב פרסם משרד עורכי הדין כהן דקר פקס & ברוש מכתב בהול לראש הממשלה, לשר האוצר, למנכ”ל הביטוח הלאומי מר מאיר שפיגלר, ולאורנה ורקוביצקי, סמנכ”לית קצבאות וגמלאות במוסד לביטוח לאומי. 

במכתב מבקשים עורכי הדין משר האוצר כחלון ומראש הממשלה נתניהו, לעמוד בדבריהם, ולדאוג שמיליוני בית ישראל יחגגו את הפסח ברווחה למרות מגפת הקורונה והמגבלות הקשות שהיא הביאה עימה. 

כמה שעות לאחר משלוח המכתב התייחס מנכ”ל הביטוח הלאומי מאיר שפיגלר לדברים בתקשורת. ואמר כי “לא תהיה בירוקרטיה ולא יהיה מצב שזכאים ‘יפלו בין הכיסאות’. לצורך כך הביטוח הלאומי הוכר ‘מפעל חיוני’ והחורג מהמגבלות שהוטלו על המגזר הציבורי”. הביטוח הלאומי עבר לעבודה סביב השעון 24/7 וכול עובדי הביטוח הלאומי גוייסו ויעבדו במשמרות, גם כדי למנוע שעובדים יידבקו בקורונה. “נעבוד גם בערבים ובימי שישי, לא יהיה מצב שערב חג הפסח  זכאים לא יקבלו המגיע להם”, אמר שפיגלר בתקשורת. 

Inner article

מאבטלה לחדלות פירעון

עוה”ד תומר רבינוביץ מנכ”ל עמותת דף חדש שרואיין בהרחבה בשבוע שעבר ב’ביזנעס’ אמר בתגובה, כי כחצי מיליון מובטלים משמעותם עוד פתיחת אלפי תיקים של חדלות פרעון. “אם בנק ישראל, משרד המשפטים ורשות האכיפה והגביה לא יתעשתו וינקטו צעדים דרסטיים בימים אלו, תהיה כאן קריסה קולוסאלית של כל המערכת”.

לדבריו כבר היום הממונה על הליכי חדלות פרעון לא עומד בעומס, “בקשות לחדלות פרעון שהגשנו באוקטובר עדיין לא טופלו! עכשיו הם הוציאו הנחייה שמי שכבר נמצא בהליך פש”ר יוכל להקפיא את התשלומים החודשיים לחודשיים, ויצטרך לשלם את 3 התשלומים יחד בחודש מאי”.

עוה”ד רבינוביץ לא מבין את ההקפאה. “מאיזה כסף בדיוק? איך אדם שלא עבד 3 חודשים אמור להשלים פיגורים של 3 חודשים? ואיך בדיוק הם יטפלו בעשרות אלפי בקשות חדשות שיוגשו בחודשיים שלושה הקרובים, אם הם לא מצליחים לעמוד בעומס ה’רגיל’?

“לא ברור לי איך המערכת נערכת לזה, אבל ברור לי שצריך להקים פה זעקה גדולה, אחרת המשבר הבריאותי יתגמד לעומת המשבר הכלכלי שצפוי לנו…”

מומלץ עבורך

2 תגובות ל: "אם יגיעו, מתי דמי האבטלה יגיעו?"

  1. שטויות במיץ. רוב העובדים מקבלים שכר על החודש הקודם,כסף בו ישתמשו כל מרץ….חלקם אף קיבל שכר ב 15 לחודש.
    אף אחד לא ירעב,והכסף יגיע בזמן. זו חרפה שעו”ד משתמש בעיוות נתונים למען פרסומו. אם נאמר שיש עומס עצום,עדין המסקנות מוטעות. סתם רוח רעה.
    סחבת? במוסד העיקרי שמתפקד למופת? מעל ומעבר,לאור המצב. תביישו.

  2. לא ראוי. לא מאשימים סתם את הטובים ביותר. אולי מהבודדים שמתפקדים כביטוח לאומי.

כתיבת תגובה