אש ידידותית: גולדקנופף וגפני מתעמתים על כסיף

עימות פנימי ביהדות התורה סביב קידום תכנון העיר כסיף על ידי שר השיכון גולדקנופף כחלק ממציאת פתרונות דיור לציבור החרדי | גפני הודיע כי הוא ממשיך להתנגד להקמת העיר כסיף, למרות היותה פתרון ייעודי למגזר החרדי – משום שהוא מחפש פתרונות אחרים | גולדקנופף עקץ בתגובה: "אם יש בירושלים ובבני ברק מגרשים פנויים, יואיל כבודו לעדכנני"

משה גפני ויצחק גולדקנופף במליאת הכנסת | צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

עימות פנימי בתוך סיעת יהדות התורה סביב ישיבת התכנון הראשונה של העיר כסיף. אתמול פרסם יו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני ציוץ בטוויטר נגד פועלו של שר הבינוי והשיכון יצחק גולדקנופף. "התנגדתי לכסיף לציבור החרדי בגלל המיקום בגלל המרחק ובגלל חוסר ההתאמה של האזור. אני מתנגד לזה גם היום! ושלא יבואו ויגידו שחלק מפתרון הדיור של הציבור החרדי זה כסיף, זה לא פתרון וזה לא מקדם פתרון", כתב גפני.

גולדקנופף כתב בתגובה בחשבון הטוויטר החדש שחנכו עבורו אנשי היח"צ רק בשבוע האחרון (קשה להאמין שהזירה התקשורתית המתקדמת הגיעה ליהדות התורה, אבל זו המציאות): "ידידי הרב משה גפני, ישנם זוגות צעירים חרדים המתגוררים בחניונים חשוכים, במרתפים ובמבנים יבילים בתנאים מחפירים".

עוד הוסיף גולדקנופף: "אנו בונים עבורם יח״ד בכל רחבי הארץ; בקרית גת, רכסים, בית שמש, עכו, אלעד, נוף הגליל, ביתר עילית, וגם בכסיף. אם יש לכבודו מגרשים פנויים בב"ב וירושלים יואיל בטובו לעדכנני".

הדברים מתפרסמים על רקע העובדה שיום קודם לכן התכנסה בעיר החרדית החדשה "כסיף" ישיבה ראשונה של הוועדה המיוחדת לתכנון ולבנייה – כסיף.

הוועדה המיוחדת, שבה חברים נציגים של משרדי הבינוי והשיכון, הפנים, התחבורה, הבריאות והמשפטים, מטה התכנון הלאומי ומינהל התכנון, התכנסה יחד לישיבה חגיגית וראשונה.

במהלך הישיבה הוצג הרקע הכללי והתכנוני של העיר והיכרות עם תכנית "רובע ראשונים". חברי הוועדה עודכנו בדבר הראייה הרב שנתית לתקופת עבודתה של הוועדה, כולל מינוי יועץ משפטי זמני ותפקוד ותפעול הוועדה.

בעיר החדשה, הממוקמת בבקעת ערד, מתוכננים שטחי מסחר ותעסוקה בהיקף של כ-350 אלף מ"ר וכ-20,000 יחידות דיור. כמו כן, מתוכננים גם מרכז רפואי, אזור מדע, היי-טק וטכנולוגיות. העיר צפויה לאכלס כ-100-125 אלף תושבים.

ההחלטה על הקמת העיר מהווה חלק מסל פתרונות שלם המיועד לתת מענה למצוקת הדיור במגזר החרדי, וכן תקדם ותתרום להרחבת ההתיישבות בנגב.

מנכ"ל משרד הבינוי והשיכון, יהודה מורגנשטרן: "כינוס הוועדה היום הינו צעד משמעותי וחשוב לתכנון, פיתוח ואכלוסה בעתיד של העיר כסיף, שיעניקו תנופה התיישבותית לחבל ארץ שלם ולטובת כלל האזור. יישוב, הפרחה, שגשוג ומיצוי מלוא הפוטנציאל של חבלי הארץ, הינו יעד מרכזי בעבודת משרד הבינוי והשיכון ושליחות שאנו רואים את קיומה היום.

אנו מתכננים להשקיע מאות מיליוני שקלים במטרה לסבסד פיתוח ולהגדיל את היצע הדיור בכל רחבי הארץ ללא יוצא מן הכלל. ההבנה במשרד היום כי לא קיים פתרון אחד למשבר הדיור צריך גם וגם וגם הגדת ערים קיימות, הקמת ערים, באזורי הביקוש ומחוצה לו, יש פתרונות שונים לאנשים שונים. אני סמוך ובטוח כי לצד אנשי המקצוע במשרדנו וכלל הגורמים, נגיע להישגים ואכלוס העיר כסיף יהיה בהקדם, פנינו קדימה להמשך עשייה ובניית הארץ״.

יו"ר מטה התכנון הלאומי במשרד הפנים, נתן אלנתן: "כבר לפני 15 שנה כשהייתי חבר במועצה הארצית כנציג עיריית ת״א נחשפתי לנושא החלום של העיר כסיף. אני שמח שהיום אנו נמצאים ב״ה בשלב של הוצאה מהכח אל הפועל לתוכניות המפורטות של העיר. יש במדינה חוסר עצום ביח״ד לציבור החרדי, מטה התכנון בראשותי בין המטלות שלקח על עצמו לטפל ולקדם את נושא הדיור בציבור החרדי, אני צופה עד סוף העשור שנגיע למאה אלף יח״ד לציבור החרדי.

"אני מבקש להודות לרב אריה דרעי שעם הקמת הממשלה וכניסתו לתפקיד שר הפנים נתן הנחיה ברורה לקדם את העיר כסיף ביעילות ומהירות. ואלמלא הנחייתו היינו עדיין בשלבים הקודמים. תודה לשר הפנים שליווה ללא פשרות להתקדמות התכנית, תודה לכל אלה שעסקו בכל השנים בתכנון וקידום התכנית".

יו"ר הועדה המיוחדת לתכנון ולבניה כסיף ונציג משרד הפנים, ליאור שחר: " קראנו הבוקר בהלל בתפילה 'זה היום עשה ה׳ נגילה ונשמחה בו'. היום זהו יום חג עבור העיר כסיף. אני שמח ונרגש מהקמת עיר בישראל ובכך אנו מקיימים את דברי ראש הממשלה הראשון של ישראל, דוד בן גוריון: 'כי רק במאמץ מלוכד של עם מתנדב ומדינה מתכננת ומבצעת נוכל למשימה הגדולה של הפרחת השממה וישובה', תפקידינו ופועלנו בוועדה יובילו להקמתה ולאכלוסה בהקדם".

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה