בנק ישראל ייאלץ לפעול ב- 2022 ולהעלות ריבית

בנק ישראל, ירושלים | צילום: נתי שוחט, פלאש 90

מדד חודש אוקטובר היה אחד המדדים המפתיעים ביותר שראינו, כאשר הקונצנזוס היה ל-0.4% ובסופו של דבר קיבלנו הפתעה משמעותית כלפי מטה עם עלייה של 0.1% בלבד. עם זאת, כשצוללים אל תוך הנתונים, אנו מגלים כי למעשה מדובר במדד אינפלציוני. אז מה קרה בעצם כאן? בגדול שני סעיפים שהפתיעו משמעותית מטה – הוצאות על נסיעות לחו”ל שצנחו ב-7.9% והלבשה והנעלה שעלו בקצב מתון משמעותית מהצפוי – שני סעיפים אלו היו אחראים על כלטעות החיזוי.

עם זאת, מדד אוקטובר סיפק לנו עדות נוספת לחלחול הלחצים האינפלציוניים מהעולם עקב השיבוש המתמשך בשרשראות האספקה אך כאמור עוצמת הירידה במחירי נסיעות לחו”ל סיפקה הפתעה ששינתה את כל השורה העליונה. במקרים כאלו בדיוק, חשוב להסתכל על הפרטים ולעסוק בניואנסים שמראים לנו לחצים אינפלציוניים שהולכים ומתבססים גם בישראל  – במדד אוקטובר ראינו עליות מחירים בכל התחומים החל מזינוק במחירי המזון, מחירי הרכבים, ריהוט וציוד לבית, שירותי חינוך תרבות ובידור ועוד.

למרות שהיה נמוך משמעותית מהצפוי, מדד אוקטובר צריך להדליק נורות אזהרה למקבלי ההחלטות בישראל שלא יוכלו לבנות על הממשלה שתוריד את המחירים ולא על השקל, למרות ההתחזקות האחרונה שלו – שני גורמים אלו היו מאוד מרכזיים בסביבת האינפלציה הנמוכה בעשור הקודם אך איננו מצפים כי הם יהיו משמעותיים כל כך בהשפעתם במבט לשנים הקרובות. למעשה, תקציב 2021-2022 טומן בחובו לא מעט העלאות מסים.

תחזית האינפלציה המעודכנת שלנו עומדת על 2.4% במבט ל12- החודשים הקרובים אך הסיכונים לתחזית זו ממשיכים להיות מוטים כלפי מעלה.

Inner article

ממה שאנו רואים בעולם, במהלך החודשים הקרובים מהלך של עליות ריבית יחל בבריטניה, וסביר כי גם בארה”ב צמצום ההרחבה הכמותית יואץ והם אף יעלו ריבית במחצית הראשונה של 2022 (ראיתם מה קורה לציפיות האינפלציה בארה”ב? זה נקרא הפד במבחן…). עם לחצים אינפלציוניים מתגברים ומדיניות מצמצמת יותר מכיוון הבנקים המרכזיים בעולם, סביר כי בנק ישראל לא יישאר אדיש ויחל גם הוא לפעול להעלות את הריבית בישראל במהלך 2022.

בשורה התחתונה, לאור המדד הנמוך היום אנו צפויים לראות חולשה באפיק הממשלתי הצמוד בשוק האג”ח הישראל וראלי באפיק השקלי. לאור המגמות האינפלציוניות המתפתחות והצפי שלנו להעלאת ריבית ב-2022, היינו מנצלים כל חולשה באפיק הצמוד על מנת לשפר עמדות לקראת מדדים גבוהים בהמשך. באותה נשימה, האפיק השקלי מתמחר בחסר את מתווה הריבית ב-2022 ועל כן החלקים הקצרים והבינוניים ממשיכים להראות פגיעים.

 

הכותב הוא הכלכלן הראשי של פסגות

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה