בנק ישראל לא ממהר לצמצם את רכישות האג”ח והמט”ח

רכישות המט”ח של בנק ישראל יימשכו גם לאחר שיגיעו לתקרת ה-30 מיליארד דולר • הדילמה של הבנקים המרכזיים בעולם, דיור או תעסוקה • אנו מאמינים שההתמתנות הקלה באינפלציה בגוש האירו ביוני היא זמנית, האינפלציה תמשיך לעלות בחצי השנה הקרובה – לפני שתרד במהלך השנה הבאה

דגל האיחוד האירופי. צילום: symbiot | שאטרסטוק

כצפוי, ריבית בנק ישראל נותרה ללא שינוי על 0.1 אחוז תוך כדי התחייבות להמשך מדיניות מרחיבה לזמן ממושך, כאשר בהודעה לעיתונות ניכרת אופטימיות מנתוני המשק על כה לצד אי-הוודאות נוכח ההתפשטות של וריאנט הדלתא בישראל.

לגבי רכישות האג”ח הנגיד אמר במסיבת העיתונאים שהבנק נמצא במרחק של כ- 20 מיליארד שח מסיום התוכנית הנוכחית ושבקצב הרכישות הנוכחי התוכנית תספיק עד לסוף השנה. הנגיד ציין שכאשר נתקרב לסוף התוכנית הבנק יפרסם לאן מועדות פניו בנושא. ההערכות שלנו הן שהבנק ימשיך את התוכנית לתוך 2022 אך בקצב רכישות נמוך מהקצב הנוכחי בעקבות הירידה בגירעון הממשלתי והצמיחה המהירה הצפויה ב-2022.

250/200 סייד בר + קובייה

לגבי תחזיות הצמיחה – גם פה אין הפתעות. הבנק עדכן את הצמיחה ב-2021 כלפי מטה ל-5.5 אחוזים (בעקבות נתוני הרבעון הראשון) והעלה את 2022 ל-6.0 אחוזים. יחד עם זאת בנק ישראל עדיין מודאג משוק העבודה ולא רואה אינפלציה משמעותית – דבר שלהערכתנו מבטיח ריבית אפסית לפחות עד לסוף 2022.

רכישות המט”ח של בנק ישראל יימשכו גם לאחר שיגיעו לתקרת ה-30 מיליארד דולר שהכריז הבנק בתחילת השנה. הנגיד ציין במסיבת העיתונאים שהבנק איננו מוגבל ברכישה של 30 מיליארד דולר וכאשר התוכנית תסתיים, אם יהיה צורך, הם ימשיכו וירכשו. לגבי תוכנית הרכישות לשנת 2022 הוא לא אמר ולא רמז דבר. ההנחה שלנו היא שהבנק ימשיך וירכוש מט”ח גם בשנת 2022 בכדי להאט את קצב התחזקות השקל מול הסל  אך לא יוכל לעצור אותו גם על רקע המשך יצוא שירותי היי-טק שרשם עלייה של 1 אחוז באפריל (על פי נתונים מנוכים עונתיות) וצפוי להמשיך בצמיחה לנוכח שיא של הנפקות חברות טכנולוגיה בנאסדק השנה.

בנוסף, הבנק הודיע שתוכנית ההלוואות למערכת הבנקאית כנגד הלוואות לעסקים קטנים תסתיים בתחילת הרבעון הרביעי. אנו רואים בהחלטה זו החלטה אופטימית שמלמדת שהסיוע הזה ככל הנראה אינו נדרש יותר.

דיור או תעסוקה

המדיניות המוניטרית המרחיבה מאוד במרבית המדינות המפותחות ממשיכה ללבות את שוק הדיור למגורים. מתלווה לכך גם ירידה בהיצע נוכח השיבושים בהיצע חומרי הגלם, לצד הקלות בתנאים ללווים מתקשים.

בארה”ב לדוגמא ב-12 החודשים האחרונים עד אפריל עלו מחירי הבתים ב-20 הערים המרכזיות ב-15 אחוזים (על פי מדד Case-shiller), הקצב המהיר ביותר מזה כ-20 שנה. הדבר מעמיד את הבנק המרכזיים בדילמה לגבי צמצום המדיניות המרחיבה במיוחד שחלקים משוק העבודה עדיין רחוקים מלהתאושש.

Inner article

רק מספר מצומצם של בנקים מרכזיים מאותתים על העלאת ריבית או צמצום קצב הרכישות כדי לצנן את שוק הדיור, כגון בנורבגיה, קנדה ובדרום‑קוריאה. אך מרבית הבנקים המרכזיים עדיין רחוקים מכך, דבר שממשיך להגדיל את האטרקטיביות של שוק הדיור למגורים. להערכתנו, סביר שכשיגיע הרגע הבנק המרכזי יעדיף לצמצם קודם את רכישות אג”ח המגובות משכנתאות.

האינפלציה בגוש האירו

‘צווארי הבקבוק’ בתעשייה ובשילוח הגלובליים ממשיכים להכביד על היצרנים בעולם בכלל ובגוש האירו בפרט, כאשר המשך הגידול בביקושים נתקל בשיבושים חוזרים בעיקר מצד הכלכלות המפותחות שסובלות לאחרונה מהתפשטות וריאנט הדלתא. בגוש האירו ב-12 החודשים האחרונים עד מאי מדד המחירים ליצרן עלה ב-9.6 אחוזים.

אמנם מרבית העלייה נובעת ממחירי האנרגיה (25%) שהשפעתה תתמתן בחודשים הבאים, אך גם בשאר המוצרים עליית המחירים גבוהה (5%). הדבר ימשיך להפעיל לחץ על היצרנים להעביר חלק מהעלויות לצרכנים.

לכן אנו צופים המשך עלייה באינפלציה בגוש האירו בחודשים הבאים, שנתמכת גם ב’פתיחה מחדש’ המהירה באירופה וסקרי החברות ומשקי הבית המעודדים מאוד ליוני. אנו מאמינים שההתמתנות הקלה באינפלציה בגוש האירו ביוני ל-1.9 אחוזים (על פי האומדן הראשוני) היא זמנית והאינפלציה תמשיך לעלות בחצי השנה הקרובה לפני שתרד במהלך השנה הבאה עם האיזונים מחדש של שרשראות האספקה בעולם.

 

הכותב הוא ראש אגף כלכלה ומחקר בהראל ביטוח ופיננסים

Inner 620/130

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה