בסיכום חודש מאי: מגמה מעורבת בענף היהלומים

האינפלציה העולמית, הנפילות בבורסות והמלחמה באוקראינה השפיעו על השוק | עליות מתונות בלבד נרשמו ביבוא וביצוא יהלומים | האמירויות ממשיכות להיות פקטור משמעותי ביבוא וביצוא יהלומים לישראל וממנה

יהלומים | צילום: נתי שוחט, פלאש 90

סיכום חודש מאי שפרסם הפיקוח על היהלומים שבמשרד הכלכלה והתעשייה מצביע על מגמה מעורבת שאפיינה את ענף היהלומים הישראלי בחודש זה, עם עליות בשלוש מתוך ארבע קטגוריות הסחר המרכזיות (למעט יצוא היהלומים המלוטשים, שנחשבת קטגוריית הסחר המשמעותית ביותר ובה חלה ירידה ניכרת).

בסה”כ בחמשת החודשים הראשונים של השנה, היבוא נטו של יהלומי גלם לישראל עמד על סך של כ-803 מיליוני דולרים, עלייה מתונה של כ- 6% לעומת התקופה המקבילה אשתקד (בחודש מאי נרשמה עלייה של כ-16.5% לעומת חודש מאי 2021). יצוא נטו של יהלומי גלם באותה התקופה עמד על סך של כ-779 מיליוני דולרים, עלייה של כ-18% לעומת חמשת החודשים הראשונים בשנת 2021 (כשבחודש מאי נרשמה עליה מתונה מאוד של כ-1% לעומת חודש מאי אשתקד).

יבוא היהלומים המלוטשים נטו בחמשת החודשים הראשונים של השנה עמד על סך של כ- 1.5 מיליארד דולרים, עלייה של כ- 33% לעומת התקופה המקבילה בשנת 2021 (כשבחודש מאי נרשמה עלייה של כ- 33% לעומת מאי אשתקד) ואילו ביצוא היהלומים המלוטשים נטו, שעמד על סך של כ-1.91 מיליארדי דולרים, נרשמה עלייה של כ- 35.5% לעומת התקופה המקבילה בשנת 2021 (כשבחודש מאי 2022 נרשמה ירידה משמעותית של כ- 39% לעומת מאי אשתקד).

בחודש האחרון עמד יצוא יהלומי הגלם לאיחוד האמירויות על סך של כ-12.7 מיליוני דולרים, שמהווים כ-9% מיצוא יהלומי הגלם הכללי של ישראל במאי. בחודש זה יובאו מאיחוד האמירויות לישראל יהלומי גלם בסך של כ- 38.5 מיליוני דולרים, שמהווים כ-20% מסך יהלומי הגלם שיובאו לישראל במאי.

 

אופיר גור, המפקח על היהלומים במשרד הכלכלה והתעשייה ציין כי “המלחמה באוקראינה, נפילות הבורסות בעולם והאינפלציה שמרימה ראש, כל אלו תרמו ככל הנראה להאטה מסוימת בענף שעד כה התקדם במלוא המרץ קדימה. אני מאמין שהחודשים הקרובים יצביעו על המגמה הצפויה, כמו גם שיבוא הגלם שדווקא עלה החודש, מצביע על כך שניתן לשמור על אופטימיות זהירה ביחס לענף”.

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה