גפני: "אקדם בכנסת מדיניות כלכלית סוציאל דמוקרטית"

גפני בוועידת המיסים של איגוד החברות הציבוריות: אני סובל מהסתה בגלל שהחלטתי להיכנס לממשלת נתניהו | הדיון על נושא לימודי ליבה הוא דיון שמשרת אפליה של מגזר החינוך החרדי | עוד אמר: "הישיבות מתוקצבות ב-1.2 מיליארד מול 13 מיליארד להשכלה הגבוהה, לאותו מספר אנשים – יהיה סדר בעניין"

גפני ואילן פלטו בוועידת איגוד החברות הציבוריות | צילום: גיא אסיג

ח"כ משה גפני, יו"ר ועדת הכספים הנכנס, ערך שיחה אחד על אחד עם אילן פלטו, מנכ"ל איגוד החברות הציבוריות במסגרת ועידת המיסים ושוק ההון השנתית של איגוד החברות הציבוריות, שנערכה היום. 

גפני אמר, כי המצב של השנתיים האחרונות שבו יו"ר וועדת הכספים אלכס קושניר הוא שבוי של שר האוצר, ליברמן, בגלל ששניהם מאותה המפלגה, הוא מצב לא תקין. 

"אני אקדם בכנסת מדיניות כלכלית סוציאל דמוקרטית. מי שחזק, הוא חזק וימשיך להיות חזק, מי שחלש צריך את הסיוע של המדינה. אני אקדם עם סמוטריץ' מדיניות שתקדם את האזרחים, מדיניות אחרת תיתקל בהתנגדות. 

"במשמרת שלי לא יעבור חוק ייעול הליכי אסדרה, במסגרתו רשות ני"ע רוצה לפרסם רגולציה בלי אישור וועדת הכספים. לא אתן יד למהלך כזה.

"לפי המצב של היום, זוג צעיר ששני בני הזוג עובדים לא יכול לרכוש דירה. הסיבה העיקרית היא העובדה שהמדינה היא ספסרית הקרקעות הגדולה ביותר. אותו זוג צעיר שרוכש דירה, משלם למדינה מס על רכישת הדירה ומממן באמצעות משכנתא את תקציב המדינה". 

לגבי החלטות הריבית של בנק ישראל, אמר גפני, כי "עם כל הכבוד לעצמאות המוניטרית של בנק ישראל, יש לקחת בחשבון את אותו זוג צעיר ששילם את האתנן על הקרקע למדינה, את המיסים וכו', ועכשיו הוא צריך לשלם עוד כסף עבור ריבית. אני ביקשתי להעביר חוק שבו הריבית על המשכנתא לא תעלה לרוכשי הדירות הזכאים לדיור ציבורי. 

"הבנתי שהדבר עשוי להיות כרוך באפליה, אבל רציתי שהמדינה תיקח אחריות על אלה שלא יכולים לחיות את חייהם בשל הזינוק בריביות. חייבים למצוא לעניין הזה פתרון. אני לא אעמוד מהצד כמו הקודמים לי ואסתכל על נושא חברתי כה כאוב ואסביר לכולם בתירוצים למה אי אפשר לעשות שום דבר. 

"יש לנו נשק חזק והרבה כסף בקופת האוצר. אנחנו יכולים לעמוד בנטל הזה ולמצוא פתרון. אני לא מקבל את כל התירוצים לאי עשייה או חוסר פתרון, חייבים לראות מה אפשר לעשות עם זה". 

נושא נוסף שעלה בשיחה היה ההגנה על מפעלים בסיכון. "בזמנו פעלתי להצלת מפעל פרי גליל, וכעת אנחנו כבר מתחילים לפעול בעניין סיוע למפעל טכנולוגיית להבים בתפן". 

לא משנה את דעותיי

משה גפני נשאל לגבי ההימנעות של המגזר החרדי מתכנית לימוד לימודי ליבה. 

לדברי גפני "מתמטיקה ואנגלית הם לא מקצועות ליבה, תנ"ך וגמרא מבחינתי הם גם מקצועות ליבה. 

"גם אני למדתי בזמנו את כל מקצועות החול בבית הספר החרדי. הוציאו מבתי הספר החילוניים את לימודי התנ"ך, למה החילונים לא מחויבים ללמוד את הליבה כולל תנ"ך וגמרא? 

"הנושא של לימודי ליבה עלה לסדר היום בגלל תלמידי הישיבות. חרדים לומדים ליבה לפני הישיבה וכשהם יוצאים הם לומדים לאחר מכן. 

"התקצוב שמקבלים התלמידים החרדים הוא מאוד נמוך. יש בארץ תקצוב בהתאם לתכנית הלימודים ומה שלומדים בה. תקצוב החינוך החרדי נשחק, גם בגלל חתימת הסכמים עם הסתדרות המורים שהחריגו את עובדי מגזר החינוך החרדי. למה לגננת חרדית מגיע שכר של 50% מגננת בגן חילוני?

"תקציב הישיבות הוא 1.2 מיליארד שקל בעוד שבהשכלה הגבוהה משקיעים מעל ל-13 מיליארד שקל על אותו מספר תלמידים. צריך שיהיה צדק בעניין, צריך לתקצב את החינוך החרדי. 

"ההסתה הנוכחית בנושא הליבה החלה בגלל שהחלטנו ללכת עם נתניהו. אם הייתי הולך עם יאיר לפיד, הייתי מקבל את כל מה שנתניהו, אבל כפול. הציבור המסורתי נמצא בימין ואני לא משנה את דעותיי". 

כתיבת תגובה