ההשפעות הקוגניטיביות של גיל המעבר

RF123

גיל המעבר מביא עמו שינויים רבים, כולל ירידה קוגניטיבית שעלולה לבוא לידי ביטוי אצל נשים שונות בצורות שונות. למשל, ירידה בזיכרון, קושי להתמקד ולהתרכז או מחשבה איטית יותר.
גיל המעבר נודע בעיקר בתסמינים כמו גלי חום, חרדה, דיכאון, נשירת שיער, נדודי שינה והזעה לילית, אבל מנופאוזה עלולה גם לגרום למצב של ערפל קוגניטיבי.  הירידה בהורמון האסטרוגן היא זו שעומדת מאחורי התסמינים השונים כולל בעיות בזיכרון ובפעילות המוחית.

בשיתוף פרמה גורי

250/200 סייד בר + קובייה

הבשורות המעודדות הן שאפשר להיאבק בירידה בזיכרון ובסיכון העולה לדמנציה ואלצהיימר על ידי תפריט מאוזן, התעמלות גופנית מתונה על בסיס קבוע, הפחתת לחץ וחרדה וטכניקות לאימון המוח.
לפניכן מספר המלצות להגנה על המוח בגיל המעבר:

התזונה שעושה הבדל גדול
למזון שאוכלים בכל שלב בחיים ישנו קשר ישיר להתפתחות הקוגניטיבית, והוא יכול גם לעכב את ההידרדרות הקוגניטיבית ולחזק את החשיבה והזיכרון. הדיאטה הים תיכונית נבחנה בהקשר של חיזוק קוגניטיבי ונמצאה יעילה יותר בשל העושר שלה בדגנים מלאים, שומנים בריאים כמו שמן זית, ירקות ופירות וכן באסטרוגנים מהצומח כמו שומשום וזרעי פשתן.
נסו להשמיט מהתפריט מאכלים מעובדים, משומרים, עתירי סוכר עם צבעי מאכל וצמצמי בפחמימות מזוקקות. כדאי לבצע בדיקות דם תקופתיות על מנת לאתר במידה ויש חוסרים למיניהם ובעיקר להימנע ממחסור בוויטמין D.

פעילות גופנית לשיפור קוגניטיבי בגיל המעבר
יחד עם התזונה המוקפדת בתקופה של מנופאוזה, חשוב להמשיך להתעמל ולשמור על חיזוק השרירים, מניעת בריחת סידן והעלאת מצב הרוח. כושר גופני גבוה בגיל העמידה יכול להפחית את הסיכוי לפגיעה קוגניטיבית.
אפשר לבחור פעילות ספורטיבית בה תוכלו להתמיד לאורך זמן או לגוון בין פעילויות שונות כל עוד האימון אינו מאומץ יתר על המידה – יש להעצים את האימון לפי היכולת ובהדרגה.

חיזוקים קוגניטיביים ושינויים חיוביים באורח החיים
חשוב מאוד להמשיך לשמור על ערנות וחדות המחשבה באמצעות פתרון תשבצים ותשחצים, תרגול עם אפליקציות שמסייעות לשמור על הזיכרון והמיקוד או פורמולות לחידוד המחשבה ובהירות המחשבה.
יש לקחת בחשבון שצריכת אלכוהול ועישון עלולים לגרום לבעיות קוגניטיביות ולכן רצוי להפסיק או להפחית את הצריכה והתדירות. לחץ ומתח מחמירים את המצב וזו הסיבה שההמלצה עבור נשים בגיל המעבר היא לתרגל טכניקות רגיעה והרפיה דוגמת יוגה, מדיטציה או טאי צ’י.
שיפור השינה אף הוא קריטי לביצועים הקוגניטיביים, וכדי לישון טוב יותר יש לסגל דפוסי והרגלי שינה נוחה, לווסת טמפרטורה ולאמץ שעות שינה סדירות כמו גם תרגול של רגיעה לפני השינה, נשימות עמוקות וכדומה.
מומלץ גם לשמור על סדר יום קבוע ולשלב פעילויות שמאתגרות את התפקוד המוטורי, תשומת לב, ביצוע משימות בלוחות זמנים ריאליים, תמיכה ואינטראקציה עם הסביבה, שמירה על מצב רוח חיובי באמצעות דמיון מודרך או מיינדפולנס.
היו ערניות לתמרורי אזהרה ושכחה או פערים בזיכרון ובדקו פורמולות צמחיות המהוות אלטרנטיבה טבעית לירידה באסטרוגן. ניתן לנסות אלטרנטיבות מהטבע כמו למשל, צריכה של תלתן אדום המכיל רכיב המדמה את פעילות האסטרוגן ויכולה לסייע באיזון והתמודדות עם תסמיני גיל המעבר. שימוש בתוספי תזונה כמו פרומנסיל על בסיס תלתן אדום יכול לשמש ככלי עזר נוסף בהתמודדות עם תסמינים פיזיים ורגשיים של גיל המעבר.

היכנסו למידע נוסף על גיל המעבר באתר פרמה גורי

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה