החלב בפיקוח עולה וכל המקרר מתייקר: תתרגלו לשלם הרבה יותר

כמו חלב חמוץ שתוסס בועה אחר בועה, היה צפוי כי רגע אחרי ההסדר לעליית מחירי החלב שבפיקוח באופן מתון, ישלמו הצרכנים על שלל מוצרים שבמקררי מוצרי החלב – הרבה יותר | תנובה מייקרת מחירים פעם נוספת ומנסה לטשטש זאת באמירה כי מאז 2022 לא עדכנה מחירים | אחריה הצטרפו מיד מחלבות טרה, שטראוס וגד | הפעם, אין ממשלה שתבלום את הייקור

מדף מוצרי חלב. אילוסטרציה | צילום: נתי שוחט, פלאש 90

מול החלטתן השרירותית של המחלבות הגדולות בישראל – עטופה בשלל הסברים, הגיוניים יותר ופחות –  לייקר מחירים, נדמה שאין מי שיוכל לעמוד. הפעם, זו לא ועדת המחירים אלא גורמים מסחריים שכל רצונם הוא לנצל מומנטום כדי לסחוט את כיסי הצרכנים עוד ועוד.

הראשונה לייקר את המחירים הייתה כמובן 'תנובה' שמיהרה אתמול לפרסם כי לצד הייקור של המוצרים המפוקחים, בכ-8.3% – היא מייקרת גם את מוצרי החלב הלא מפוקחים בכ-4.65%. כך ישלמו הצרכנים הרבה יותר על יוגורטים, מעדנים, חמאה, קוטג', גבינות מלוחות וגבינה צהובה. בחברה ציינו כי תנובה לא העלתה את מחירי המוצרים הלא מפוקחים מאז שנת 2022. באותה עת, ייקרה החברה מוצרים אלה בכ-4.7%.

אחרי חברת תנובה הודיעו גם מחלבות טרה, שטראוס וגד, כי ייקרו את מוצרי החלב הלא מפוקחים. טרה תייקר את המוצרים הללו בשיעור של עד 9%, וגם כאן שלל מוצרים שנמצאים כמעט בכל בית יצטרפו לייקור, שמנת מתוקה, גבינה במקרם שמנת, גבינת לאבנה ועוד. בשטראוס ייקרו את המחירים לקמעונאים בשיעור ממוצע של 2.33% והמשמעות היא שהחלב המועשר של יטבתה, גבינות סקי, יוגורטים, קוטג', שמנת חמוצה, שמנת להקצפה ועוד, יתעדכנו כלפי מעלה. עם זאת, מעדני מילקי, דניאלה או משקאות שוקו לא יתייקרו. ואילו מחלבת גד תעלה את המחיר בשיעור ממוצע של 5%.

ייקור, זה הסיפור

בחברת תנובה טענו כי "לאור העלייה החדה במחיר החלב הגולמי ומדדים נוספים, פרסמה ב-24/4 המפקחת על המחירים הודעה על עליית מחירי מוצרי החלב המפוקחים בשיעור של 16%. ב-30 באפריל 2023 נחתם צו חדש שעדכן את מחירי מוצרי החלב המפוקחים בשיעור של כ-8.28% בלבד. החלב הגולמי, מהווה רכיב מרכזי בעלות יצור מוצרי החלב (מעל 50% מעלות הייצור), ועומד נכון לרבעון השני של השנה על כ-2.43 שקלים לליטר. בשנתיים וחצי האחרונות עלה מחירו של החלב הגולמי בכ-50 אגורות, שמשמעותן תוספת של כ-450 מיליון שקל לעלויות הישירות של תנובה, זאת בנוסף לעלייה במחירם של תשומות רבות נוספות בארץ ובעולם: חשמל, דלק, מים, ארנונה, חומרי אריזה ועוד".

בהודעת חברת טרה נאמר, כי "בעקבות הודעת משרדי החקלאות והאוצר על עליית מחיר מוצרי החלב המפוקחים, אנו מודיעים על עדכון מחירים בהתאם".

ממחלבת שטראוס נמסר כי "המוצרים שמחירם התעדכן מהווים כ -30% מסך מוצרי המחלבות והחלב הגולמי בהם מהווה חומר גלם מרכזי, זאת תוך שהחברה לוקחת בחשבון עקרון של מידתיות, וכי הייקור שהיא מבצעת, "מכסה רק חלק קטן מסך ההתייקרויות שהחברה סופגת לרבות בגין עליית מחיר החלב הגולמי".

 

תגובה אחת ל: "החלב בפיקוח עולה וכל המקרר מתייקר: תתרגלו לשלם הרבה יותר"

  1. להוריד מחירים זה פשוט מאד לא ממשלה ולא אף אחד אלא אנחנו החרדים אנחנו צריכים להחליט שיו.תר לא צורכים חלב שותים תה ואוכלים קורנפלקס בלי חלב אנחנו הסיפור הגדול ואם נעשה את זה אפילו נפחית צריכה כמו בזמן שיש מחסור בחלב ולא שותים ולא קרה שום דבר או לחילופין להקפיא הרבה חלב ואז לא לקנות תקופה והחברות יהיו חייבים לזרוק את החלב

כתיבת תגובה