החשש: הפנסיות יאבדו ריביות

האם הנפקות האג”ח ההמוניות יגרמו בעתיד לירידה בתשואתן של הפנסיות ולשחיקת ערכן? • מומחים סבורים: גיוס החוב הממשלתי בריבית נמוכה מזרימה עשרות מיליארדי שקלים למשק עלולה ליצור תשואה נמוכה במיוחד לפנסיה • וגם: למה צריך לשלם מס לקרנות ההשתלמות – גם בחל”ת?

חוסכים לפנסיה | אילוסטרציה: Montri Thipsorn, שאטרסטוק

אם לא די בכל המכות הכלכליות האחרות שנוחתות על המדינה, הריבית הנמוכה והחוב הענק של הממשלה יגבו קורבן חדש: הפנסיות שלנו. כדי להילחם במיתון ובפגיעה הדרמטית בתעסוקה של מאות אלפי אזרחים, מגייסת הממשלה חוב בריבית נמוכה ומזרימה עשרות מיליארדי שקלים למשק. זו התמודדות נכונה עם המשבר, אך היא תיצור בעיות חדשות: למשל, בתשואה הנמוכה במיוחד לפנסיה – כך לטענת אסא ששון מ-TheMarker. 

ששון מצטט את ערן פלג, מנהל ההשקעות הראשי בקרן קלריטי קפיטל. לדבריו, “המשבר הכלכלי מחייב סיוע ממשלתי, לכן, נכון למדינה לנהל מדיניות פיסקלית אנטי-מחזורית, הכוללת גידול בגירעון. רבות ממדינות העולם נוהגות כיום באופן דומה. פחות אנשים, אך עדיין רבים, מבינים כי הכסף אינו מגיע יש-מאין, וכי הגירעון של היום, הממומן באמצעות חוב, יבוא על חשבון העתיד. ישראל תצטרך להחזיר את הכסף שלוותה. ואולם, יש מעטים שחושבים על פגיעה עתידית נוספת, שתגיע דרך הפגיעה בפנסיה של הציבור”.

250/200 סייד בר + קובייה בכתבה

מיסוי קרנות ההשתלמות 

מכה כלכלית נוספת מקבל הציבור ממשרד האוצר שביטל מס על משיכת קרנות השתלמות, אך ממשיך לגבות מס מעובדים בחל”ת שמפקידים כספי פנסיה. תזכיר חוק שפרסם משרד האוצר מאפשר לעובדים למשוך קרנות השתלמות לא נזילות, עד לתקרה של 10.5 אלף שקל בחודש, ללא חיוב במס.

אלא שמנגד, עובדים ששכרם הופחת או הוצאו לחל”ת וממשיכים להפריש הפקדות פנסיוניות – דווקא מחויבים במס.

870/135 ליינר ארטקל

יו”ר ההסתדרות בר-דוד פנה בעניין לשר האוצר כ”ץ, בבקשה להתערב בנושא על מנת שהמדינה לא תחייב במס הפקדות פנסיוניות של עובדים שהוצאו לחל”ת או ששכרם הופחת, אך מעסיקיהם המשיכו להפריש עבורם הפקדות פנסיוניות – מתוך רצון טוב וכדי להגן על רצף הזכויות הסוציאליות שלהם.

בזמן רגיל, ההפקדות הפנסיוניות הללו מהוות רכיב בשכר ואינן מחויבות במס, אך כעת – המדינה מחייבת, הן מהמעסיק והן מהעובד, לשלם עליהן מס. מדובר בפגיעה נוספת באזרחים המתקשים ושר האוצר נקרא למנוע פגיעה נוספת בעובדים.

כתיבת תגובה