הטייקון החדש במשק: מי אתה מוטי בן משה?

הרוכש המסתמן לחברת אפריקה ישראל מידי לב לבייב הוא מוטי בן משה בעסקה מתוחכמת במיוחד. האיש שמחזיק כבר בחברת הריבוע הכחול וגם החזיק בעבר באי.די.בי. היה לא מוכר לנו לפני 2013.

מוטי בן משה. צילום יוסי זלינגר פלאש 90.

בתחילת השבוע הודיעו נאמני האג”ח של חברת ההשקעות אפריקה ישראל כי לאחר ספירת הקולות בהצבעה שערכו הוחלט לאשר את ההסדר עם מוטי בן משה, שבמסגרתו תועבר הבעלות המלאה על אפריקה ישראל לידיו.

‘ביזנעס’ מתרחב בניו-מדיה: מהיום, כל העדכונים – גם בוואטסאפ!

250/200 סייד בר + קובייה

אמנם יש עדיין צורך להגיש לבית המשפט המחוזי בתל אביב בקשה לכינוס אסיפת נושים לצורך אישור הסדר החוב כשבמסגרתה יצביעו הנושים על הצעתו של בן משה,ורק לאחר אישור הנושים יוחזר התיק לבית המשפט, שיידרש להעניק תוקף של פסק דין להסדר החוב. אולם אם כך יהיה, בן משה יוכל להשלים את העסקה מול נושי אפריקה ישראל (בכפוף לאישורים רגולטוריים כדוגמת הממונה על הגבלים עסקיים) ובכך להפוך לאחד הגורמים הבולטים בישראל בתחומי הנדל”ן.

בן משה נאבק על אפריקה ישראל מאבק ארוך במיוחד, והצעתו הועדפה בסופו של דבר על זו של יריבו העיקרי בעסקה נתי סיידוף. הסיבה העיקרית לכך היא משום שלפי הצעתו ה”תספורת” למחזיקי האג”ח  לא תגיע ליותר מ21% ביחס להיקף החוב שעומד על 3 מיליארד שקל.

הצעתו המתוחכמת של בן משה באמצעות קבוצת אקסטרה שבבעלותו, היא לרכוש ע”י אקסטרה את הבעלות המלאה על קבוצת אפריקה ישראל, אבל מיד לאחר מכן לפרק אותה לשלושה חלקים. את חברת האחזקות אפריקה נכסים למכור לידי אלון הריבוע הכחול- חברת נוספת בבעלותו של בן משה, ואת מפעילת כביש 6 למכור לידי חברת דור אלון – חברת בת של אלון הריבוע הכחול. מה שישאר מאפריקה ישראל המקורית הן רק חברת התשתיות דניה סיבוס וחברת הייזום אפריקה מגורים.

ההצעה על אף היותה מורכבת במקצת, הועדפה על מחזיקי האג”ח, מאחר שגילמה עבורם את האופציה לקבל סכום של כ-2 מיליארד שקל במזומן בתוך זמן קצר יחסית לאחר השלמת ההסדר.

870/135 ליינר ארטקל

אז מי אתה מוטי בן משה?

מוטי בן משה (42) הוא בן להורים עולים מגיאורגיה מהעיר לוד שהתחנך בישיבת נחלים. הוא החל את פעילותו העסקית בשנות ה90 במהלכם היגר לגרמניה ועסק בטלפוניה וטלקום. בשנת 2002 שב לישראל אך המשיך את פעילותו העסקית תחת חברת אקסטרה הולדינג, המרכזת את עסקיו. ומחזיקה ברישיונות לאספקת גז וחשמל בגרמניה, באנגליה, בהולנד ובאוסטריה.

בסוף שנת 2013 עלה בן משה לכותרו כשהדהים את שוק ההון המקומי והגיש הצעה בשותפות עם אדוארדו אלשטיין לרכישת אי.די.בי ממחזיק השליטה בה באותם ימים נוחי דנקנר, ההצעה הגיעה לאחר שהקונצרן הגדול במשק באותם ימים נקלע לקשיים. דנקנר שנלחם אז על השליטה באי.די.בי. הפסיד לבסוף לבן משה ואלשטיין, והשליטה עברה לידי השניים.

אולם בן משה נפרד מההשקעה באי.די.בי. לאחר שנה וחצי בלבד לפי פסיקת הבורר המוסכם, תוך שהוא מפסיד יותר מחצי מיליארד שקל בגלל סכסוך קשה עם שותפו אלשטיין על הדרך להובלת הקונצרן.

אלא שבן משה לא אמר נואש, שנה לאחר אותו הפסד צורב באי.די.בי. הוא חוזר ובגדול ורוכש את חברת ההחזקות אלון הרבוע כחול, שנקלעה למשבר בעקבות קריסתה של רשת מגה, הוא גובר על כל ההצעות המתחרות ברוב ברור שהוא מקבל בהצבעת מחזיקי האג”ח. ברכישה זו השתלב בן משה בענף הנדל”ן באמצעות החברה הבת רבוע כחול נדל”ן, שמקיימת פעילות נדלני”ת עניפה הכוללת אחזקה במחצית מפרויקט השוק הסיטונאי בת”א ובנכסים בהם פועלת רשת הסופרמרקטים מגה, תחנות הדלק של חברת דור אלון, חנויות הנוחות אלונית ורשת חנויות AM:PM.

במקביל בן משה לא נמנע מלהשקיע בשנים האחרונות גם בהשקעות קטנות נוספות, ביניהם קרן הפרייבט אקוויטי אייפקס ישראל, ברשת מכוני הכושר הולמס פלייס ובתחנת הכוח IPM שאמורה לקום בבאר טוביה.

לפי המדווח ב”דה מרקר” בן משה אף מציע לרכוש את המרכז הלוגיסטי של חברת טבע בשהם תמורת 110 מליון דולר. אם אכן תצלח גם השתלטותו של בן משה על אפריקה ישראל הוא יהפוך לאחד הטייקונים הגדולים במשק, זאת בזמן שהרבה מהטיקונים הוותיקים נפגעו או קרסו.

Inner 620/130

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה