המשטרה מזהירה: תרגילי עוקץ פיננסיים בחסות המלחמה

עברייני הונאה מתקשרים לאוכלוסיית דוברי רוסית בארץ, מזדהים כגורם רשמי ישראלי ומבקשים להעביר את כספם מחשבון הבנק בישראל לחשבון בחו״ל עקב המצב הבטחוני | במקביל, הרשות לאיסור הלבנת הון קוראת לסקטור הפיננסי ולציבור להגביר את העירנות לניסיונות מימון טרור בצל המלחמה ומצב החירום

בגדים שיועדו למימון טרור החמאס | צילום (ארכיון): דוברות רשות המסים

זהירות: חשד להונאה בכספים- מתקשרים לקשישים ומציעים להעביר את הכספים לחשבון בחו"ל עקב המלחמה.

על פי החשד, בשעות האחרונות מנסים עברייני הונאה רבים דוברי רוסית הפועלים מחוץ למדינת ישראל, מתקשרים לאוכלוסית דוברי רוסית בארץ, מזדהים כגורם רשמי ישראלי ומבקשים להעביר את כספם של המתלוננים, רבים מהם קשישים, מחשבון הבנק בישראל לחשבון בחו״ל עקב המצב הבטחוני.

הציבור מוזהר כי מדובר בהונאה, וכי עם קבלת שיחה מסוג זה יש לנתקה, ולא לבצע כל העברת כספים מהחשבונות. מומלץ להזהיר בני המשפחה ליצור קשר טלפוני עם קרוביהם המבוגרים ולהזהירם בהתאם.

לא למימון טרור

במקביל, הרשות לאיסור הלבנת הון ומימון טרור קוראת לסקטור הפיננסי ולציבור כולו להגביר את עירנותם לפעילות פיננסית בלתי-חוקית לאור המלחמה המתנהלת ולעדכן את הרשות לאיסור הלבנת הון ומימון טרור באופן מיידי וללא דיחוי בדבר פעילות בעלת סיכון פוטנציאלי למימון טרור.

מנהלות, מנהלי, עובדות ועובדי הרשות לאיסור הלבנת הון ומימון טרור אבלים ומלאי צער נוכח האירועים המחרידים. אנו מבקשים להשתתף באבלן ובצערן העמוק של משפחות הנרצחים, החטופים, הנעדרים והפצועים.

הרשות עושה כל שלאל ידה בכדי להילחם אקטיביות במימון טרור לאורך כל ימות השנה וביתר שאת בימים אלה.

בעת זו לאור מצב החירום שהוכרז במדינת ישראל והמלחמה המתנהלת נדרשת היערכות מתאימה ועירנות מירבית מצד הסקטור הפיננסי בכלל והגופים המדווחים בפרט לפעילות פיננסית שמטרתה לממן ולתמוך בפעילות טרור ולסייע לארגוני הטרור חמאס (HAMAS) וג'יהאד איסלאמי ((Palestinian Islamic Jihad.

ניסיון העבר מלמד כי פעילויות מעין אלו יופיעו לרוב תחת איצטלה של קמפיינים לגיוס תרומות עבור סיוע הומניטרי באמצעות עמותות ואלכר"ים שונים או יוזמות פרטיות, יפורסמו בכלי תקשורת שונים, באתרי מימון המונים, אפליקציות מסרים מיידים וברשתות החברתיות השונות, תוך שימוש במגוון ערוצים ואפיקים להעברות כספים ובכלל זה העברות בנקאיות ואלקטרוניות, כרטיסי אשראי, אמצעי תשלום מתקדמים, כרטיסי מתנה וקריפטו. פרסומים אלו מבוצעים על פי רוב בשפה הערבית ובאנגלית, ויכול שיתייחסו לרצועת עזה, ללחימה בעזה, לעיתים תוך מעורבות של גורמים מוכרזים או ציון של ארגון חמאס או גי'האד איסלאמי. דוגמאות ועדויות לפעילות מעין זו כבר מצטברות והן צפויות להתגבר ככל שהמערכה תימשך.

מתחילתה של המערכה עומדת הרשות בקשר רציף עם שותפיה והיחידות המקבילות לה במדינות העולם ופועלת במשותף עם שותפיה בגורמי האכיפה והבטחון להקפאת/חסימת חשבונות ופעילות פיננסית אחרת אשר קיימת לגביהם אינדיקציה שהם משמשים לגיוס כספים עבור ארגוני הטרור. הגופים המדווחים, מתוקף תפקידם כשומרי הסף של המערכת הפיננסית במדינת ישראל, מהווים ציר מרכזי במאבק זה.

לפיכך, הרשות מבקשת להגביר את תשומת הלב ולהקדיש את מלוא המשאבים הנדרשים לצורך ניטור, איתור ודיווח לרשות באופן אפקטיבי ומיידי על פעילויות הנחזות כבעלות סיכון פוטנציאלי למימון ותמיכה בטרור ובכלל זה כל מידע על פעילות בינלאומית וחוצת-גבולות בדגש על הגורמים ו/או הפלטפורמות המעורבים בפעילות המימון, וכן כל פעילות אשר קיימת לגביה אינדיקציה כי קשורה לארגוני הטרור חמאס וג'יהאד איסלאמי .

בנוסף, אנו מבקשים מהסקטור הפיננסי המדווח להגביר את הניטור ולדווח לנו באופן מיידי (לרבות באמצעות שיחת טלפון לרפרנט/ית הרלוונט/ית ברשות) אודות כל פעולה או ניסיון לביצוע פעולה המתרחשים בשטח עזה.

בנוסף, הרשות לאיסור הלבנת הון קוראת לכל גורם אשר ברשותו מידע רלוונטי על פעילות פיננסית אשר מטרתה, כאמור לעיל, לממן ולתמוך בפעילות טרור ולסייע לארגוני הטרור, להעבירו בדחיפות באמצעות מייל: [email protected].

כתיבת תגובה