הסניף נסגר? הפיקוח על הבנקים ידווח פעמיים בשנה

ועדת הכלכלה אישרה לקריאה ראשונה: הפיקוח על הבנקים ידווח לוועדת הכלכלה פעמיים בשנה על סגירת סניפי בנקים | לפי ההצעה שאושרה, המפקח על הבנקים שיקבל בקשה לסגירת סניף יוכל לקבוע תנאים לסגירתו וכן לדחות את מועד הסגירה | וכמה סניפים סגרו לאומי ופועלים בשנים האחרונות?

יצחק פינדרוס | צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

ועדת הכלכלה של הכנסת, בראשות ח"כ דוד ביטן, אישרה היום לקריאה ראשונה את ההצעה של ח"כ יצחק פינדרוס לתקן את חוק הבנקאות, כך שיאפשר פיקוח פרלמנטרי על סגירת סניפים וצמצום שירותי בנקאות ללקוח. לפי ההצעה שאושרה, במקרה שבו המפקח על הבנקים יחליט לקבל בקשה לסגירת סניף הוא יוכל לקבוע תנאים לסגירה, לרבות דחיית מועד הסגירה. בנוסף, המפקח על הבנקים ידווח לוועדת הכלכלה של הכנסת פעמיים בשנה על החלטותיו.

יוזם ההצעה, ח"כ יצחק פינדרוס, אמר כי למרות החקיקה מ-2016, שמצריכה אישור של המפקח על הבנקים על סגירת סניפים, התופעה עדיין נמשכת. הוא ציין כי הציע בתחילה להעביר את הסמכות לאישור סגירת סניפים לוועדת הכלכלה, ואמר כי קיבל את עמדת בנק ישראל שבמקרה כזה אף סגירה כנראה לא תאושר והדבר יהפוך למלחמה בין חברי הכנסת. לכן הסכים ח"כ פינדרוס להסתפק בדיווח של המפקח על הבנקים לוועדת הכלכלה, פעמיים בשנה, על החלטותיו.

היו"ר ביטן התייחס למסמך של מרכז המחקר והמידע של הכנסת אודות סגירת הסניפים, ואמר כי במשך שנים נסגרים והשאלה היא איפה היה בנק ישראל עד היום. נציגת הפיקוח על הבנקים, גרניט אופק, השיבה כי בשנת 2016 הוסמך המפקח לאשר סגירת סניפים, ולאחר שאושרה החקיקה הוציא הפיקוח על הבנקים הוראות המחייבות את הבנקים לקיים הליך פנימי לפני בקשת אישור. "יש שיח מורכב מול הבנקים ורואים שהמספרים הולכים ויורדים עם השנים", אמרה.

ח"כ פינדרוס ביקש לדעת כמה סניפי בנק של פועלים ולאומי נסגרו מאז 2016. מנהלת מחלקת תקשורת והסברה בבנק ישראל, נורית פלתר איתן, השיבה מנתוני מסמך מרכז המחקר והמידע של הכנסת, כי לאומי סגר 84 סניפים ובנק הפועלים סגר 63 סניפים. נציג מרכז המחקר והמידע של הכנסת, נעם בוטוש, הוסיף כי רוב הסניפים הקיימים נמצאים בעיקר באזור המרכז.

מנכ"ל נקודת מפנה, רן מלמד, אמר כי אין התייחסות למספר הסניפים שצריכים להיות בכל יישוב, ויכול להיות מצב שביישוב מסוים יסגרו כל הסניפים. בנוסף הוא קרא לבצע שיתוף ציבור לפני סגירת סניפים. מנגד, נציגת איגוד הבנקים, גלי כספרי, ציינה כי רק בישראל נדרש אישור לסגור סניף ולכן המצב הקיים מספק.

היו"ר ביטן סיכם את הדיון ואמר כי התחושה היא שאפשרו לבנקים לסגור סניפים יותר מידי מהר. הוא קרא לבנק ישראל להקפיד יותר ולא לאפשר יותר מידי סגירות. כאמור, בתום הדיון אושרה ההצעה פה אחד בקולותיהם של היו"ר ביטן, ח"כ פינדרוס וח"כ עופר כסיף.

כתיבת תגובה