הפיתוח החדשני שמנגיש את הגנת המטבע לבעלי עסקים

בעלי עסקים שמנהלים מט”ח מתמודדים עם אתגרים יומיומיים של שינויי שער, עמלות המרה גבוהות ועוד | פיתוח חדשני של חברת הפינטק okoora לניהול פעילות מט”ח בארגונים מנגיש לראשונה את תחום הגנת המטבע

דולר - שקל | צילום: grafnata, שאטרסטוק

ניהול מט”ח (מטבע חוץ) עבור בעלי עסקים רבים שעובדים מול מספר מדינות מהווה אתגר יומיומי מורכב, בשל המרת המטבע והסיכונים הכרוכים בירידות ערך או בעמלות הגבוהות. מצד אחד ישנו צורך בתשלום לספקים ולעובדים במטבע זר ומנגד, יש צורך בקבלת תשלומים והמרתם לשקלים או למטבע אחר.

חברת הפינטק okoora מספקת עתה פתרון חדשני לניהול פעילות מט”ח בעסקים מושתת פלטפורמת SaaS בענן, שמציעה לראשונה פתרון הוליסטי לניהול פעילות מט”ח לעסקים בשילוב של כלי תכנון, ניהול וביצוע תשלומים, המרות מטבע ועסקאות הגנה.

“עבודה עם מט”ח היא עניין יקר ומסובך לכל עסק ומכל סדר גודל. בייחוד במצב של תנודתיות, עלויות גבוהות, עמלות, מורכבות וקושי תפעולי בעבודה עם מספר חשבונות בנק וריבוי מערכות שונות שלא בהכרח מדברות אחת עם השנייה. כל עסק, מכל תחום ומכל מקום בעולם מתמודד עם אותם האתגרים”, מציין בני אברהם, מנכ”ל ומייסד okoora. עוד מוסיף אברהם: “הפלטפורמה שפיתחנו מהווה שילוב חדשני של ארבעה עולמות ליבה בפעילות עסקית: תשלומים, הגנות (Hedging), בנקאות ותהליכים”.

חדשנות היא שם המשחק

החברה יצרה קטגוריה חדשה ABCM  – Automated Business Currency Management במודל  .SaaS 

הפלטפורמה מחוברת למגוון ערוצי סליקה ומאפשרת שליחה וקבלת תשלומים במעל 100 מטבעות. כמו ניתן לבצע מגוון פעולות כגון: הזמנת תשלום עתידי, נעילת שער מטבע לתשלום עתידי ופתיחת חשבון בנק על שם העסק באיזורים שונים בעולם. וזאת באמצעות ארנק רב מטבעי תוך מערך של טבלאות ולוחות המאפשרות לא רק לנהל את המידע אלא גם לנתח, לזהות הזדמנויות ואיומים ולבצע פעולות תשלום והגנה.

בפלטפורמה קיים מנוע מסחר פנימי להמרות מטבע, מתאפשרות הגנות בעסקאות פורוורד, אופציות ואסטרטגיות גידור וישנו מנגנון הרשאות ושיתוף משתמשים. מלבד זאת נכלל מנוע התראות ואיתור הזדמנויות ואיומים וכחלק בלתי נפרד נמצאים מודלים לניהול סיכונים ודוחות וממשקי ניהול מתקדמים. 

הגנה היא ההתקפה הטובה ביותר – גרסת המטבעות

בתקופה בה עסקים בדרך כלל נמנעים מטיפול בסיכוני מטבע בשל מורכבות הנושא. החברה הצליחה להנגיש לראשונה את תחום הגנות המטבע בצורה חדשנית (Booking style engine) באופן שמתאים לכל רמה, ממתחילים ועד מתקדמים ביותר. וחודשים אלו של המלחמה בין רוסיה לאוקראינה מחדדים את הצורך בפתרונות מן הסוג שחברת okoora  מספקת לשוק. לאחרונה סייעה החברה לחלץ כספים של חברה ישראלית שהיו תקועים באוקראינה. “אחד מלקוחותינו, חברה מתחום הציוד הרפואי שעובדת עם לקוחות מאוקראינה לא הצליחה לקבל תשלום מתוך המדינה לאור מצב הלחימה והקושי של מערכת הבנקאות המקומית בנזילות. הכול פשוט נתקע עבור אותה חברה”, מדגיש אברהם ומוסיף, “יזמנו עבור הלקוח שלנו פתרון יצירתי ומידי. ראשית – פתחנו ללקוח חשבון על שמו בהונג קונג, בעזרת מהלך זה אותם לקוחות (של אותה חברה) מאוקראינה העבירו לאותו חשבון את הכספים ביואן סיני. לאחר מכן המרנו ללקוח את היואן לשקלים, ולבסוף החזרנו את הכסף לחברה הישראלית. צעד זה מדגיש את חשיבות ההכנה מבעוד מועד לאתגרים לא צפויים שעשויים להגיע ללא שום הכנה מוקדמת.

“אין צל של ספק שהעלייה בשימוש ובביקוש לטכנולוגיה פיננסית מתקדמת תוך המעבר משירותים פיזיים לשירותים דיגיטליים ישנו את המצב הקיים בשוק.  בסופו של יום מערכות ליבה מרכזיות גמישות אשר מאפשרות לכל אחד ליצור אקו סיסטם אישי ומותאם לצרכים הספציפיים שלו הם עתיד התחום. נגישות, נוחות ופשטות ינצחו את המורכבות בעולמנו ללא עוררין”, מבהיר בני אברהם. 

בימים אלו חברת הפינטק אוקורה מונה כ- 50 עובדים אך על פי התחזיות כבר בחודשים הקרובים היא צפויה לשלש את מצבת העובדים.

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה