הפרסה של טסלה: לא תקבל ביטקוין, השווקים מגיבים

פניית פרסה חדה של אלון מאסק הובילה לירידה במניית טסלה, לאחר שצייץ בטוויטר כי אופן כריית המטבעות הקריפטוגרפיים משפיע על זיהום הסביבה, ולכן החברה לא תקבל לעת עתה תשלום באמצעות מטבע הביטקוין על רכבי החברה • מניית 'טסלה' צנחה אמש בתגובה בסיום המסחר

ביטקוין | צילום: שאטרסטוק

אלון מאסק הודיע אתמול כי חברת 'טסלה' שיסד ומשמש בה כמנכ"ל, תפסיק לקבל ביטקוין בשל זיהום האוויר הכרוך בכריית המטבע. עם זאת הדגיש כי החברה תקבל שוב את המטבע אם יימצאו דרכים לכרייתו ללא זיהום הסביבה.

ההודעה של מאסק גרמה לביטקוין לצנוח בחדות בעקבות הההודעה, כמו גם תנודה עזה במצב מניית טסלה במסחר אמש. ביטקוין עומד עתה לפי נתוני השוק שמרכז אתר TradingView ומופיעים בקביעות בדף הבית של 'ביזנעס', על 50,344 דולר ליחידה (לעומת שיאו הגבוה ביותר שעמד על 64,863 דולר, רק לפני חודש).

"טסלה השעתה רכישות רכב באמצעות ביטקוין. אנו מודאגים מהשימוש הגובר במהירות בדלקי מאובנים (דלקים פוסיליים) לצורכי כרייה וביצוע העברות ביטקוין, בעיקר שימוש בפחם, שבו יש את פליטות הפחמן הגרועות ביותר מכל סוגי הדלקים", אמר מאסק בציוץ בטוויטר. והוסיף, כי "מטבעות קריפטו הם רעיון טוב בהרבה רמות, ואנו מאמינים כי יש להם עתיד מבטיח, אבל זה לא יכול לבוא במחיר עצום עבור הסביבה".

ההודעה כי החברה המייצרת את הרכב החשמלי האמריקאי טסלה לא תקבל יותר – לעת עתה – ביטקוין כאמצעי תשלום עבור המכוניות שהיא מוכרת, הוסברה על ידי המנכ"ל והמייסד, המיליארדר האמריקני אלון מאסק בכך שלכריית ביטקוין יש השלכות שליליות על הסביבה.

הביטקוין הגיב מיד בירידות שערים – כאשר כזכור העליות החדות במטבע נרשמו בעיקר בשל הצהרתו של מאסק כי החברה תקבל ביטקוין כתשלום ואף רכשה סכום עתק של ביטקוין לקופתה – וכך גם אירע לשער מניית טסלה הנסחרת בנאסד"ק. היא ירדה בשיעור של 4.42% והוסיפה לרדת עוד 1.3% במסחר המאוחר. מתחילת השנה רשמה החברה ירידת ערך של למעלה מ-16%.

נציין כי בדוחות הכספיים של טסלה לרבעון הראשון של 2021, יצרה מכירת כ-10% מהחזקות הביטקוין של טסלה רווח של יותר מ-100 מיליון דולר לקופת החברה. האם עתה טסלה תשוב ותמכור ביטקוין כאמצעי לנזילות, או תשנה את עמדתה? לפי הודעת מאסק, טסלה לא עתידה למכור לעת עתה את יתרות הביטקוין שברשותה ואף ציין כי החברה תחזור לקבל ביטקוין "מיד כשכריית הביטקוין תעבור לשימוש באנרגיה יותר בת קיימא".

מאסק אף לא שלל שימוש אפשרי של החברה לקבלת תשלום במטבעות קריפטו אחרים, שיוצרים פחות השפעה שלילית על הסביבה בעת כרייתם.

החברה – שעיקר עיסוקה הוא ייצור רכב חשמלי בלתי מזהם – לא מסרה תגובה להודעתו של מאסק ואף בחרה שלא להתייחס לשאלה העולה מאליה: עובדת התעלמותה עד כה מהשלכות הכרייה על הסביבה.

יצויין כי, כרעידת משנה, גם האת'ר צנח בחדות ועומד עתה על 3,858 דולר ליחידת מטבע.

כתיבת תגובה