הצניחה הגדולה וההתאוששות הקלה: הביטקוין שב לשוויו ה'טבעי'

אחרי שנשק ל-60 אלף ליחידת מטבע, בתוך פחות משבועיים שב הביטקוין לגזרת ה-40 אלף דולר המוכרת • גם הפעם אילון מאסק אשם, אך אליו מצרפים שלטונות סין שנלחמים במטבע באופן בולט • ובסופו של דבר הכל תלוי במוסדיים

ביטקוין | צילום: שאטרסטוק

הביטקוין צונח בימים האחרונים אל מחוזות שלא ביקר בו בחודשים האחרונים. היום נסחר המטבע הקריפטוגרפי הוותיק סביב ה-41,865 דולר ליחידת מטבע, לאחר שספג ירידות חדות והגיע אף ל-30 אלף דולר. נזכיר כי רק לפני כ-11 יום עמד שערו של הביטקוין על 58,895 דולר. גם המטבע השני בגודלו האת'ריום מאבד גובה ונסחר היום סביב ה-2,885 דולר ליחידת מטבע, לאחר שלפני כשבוע כבר חצה את קו ה-4,100 דולר. בסך הכל מחק שוק המטבעות הדיגיטליים כ-700 מיליארד דולר משוויו מאז ימי הזוהר בחודש אפריל.

החשודים המרכזיים שאחראיים לנפילות הדרמטיות בערך המטבע הם שלטונות סין ואלון מאסק. אלו הראשונים הודיעו על סוג של מלחמה במטבעות הדיגיטליים. שלושה גופים ממשלתיים בסין הזהירו מוסדות פיננסיים מפני ניהול עסקים הקשורים למטבעות הדיגיטליים, האזהרה כללה מסחר וסחר חליפין. במקביל הודיע הבנק המרכזי של סין כי מטבעות דיגיטליים אינם יכולים לשמש כאמצעי תשלום במדינה, הודעה שגררה מפולת היסטרית בערך השוק כולו. יצוין כי סין היתה מהמדינות הראשונות בעולם לפתח יואן דיגיטלי (e-CNY) כאמצעי נגד הביטקוין ודומיו.

אם נשים את האצבע על תחילת הירידות בערך המטבעות הדיגיטליים, נגיע להודעת המיליארדר אילון מאסק לפני כשבוע ולפיה חברת 'טסלה' שיסד ומשמש בה כמנכ”ל, תפסיק לקבל ביטקוין בשל זיהום האוויר הכרוך בכריית המטבע. ואם לא די בכך, מאסק מפיל גם את מטבע הדוג'קוין שהחל כבדיחה וציוציו של מאסק הריצו אותו כלפי מעלה. בשבוע האחרון ציוציו של מאסק כלפי המטבע היו שליליות ביותר והוא אף כינה אותו 'רמאות'.

המוסדיים יכריעו

העניין המרכזי כרגע מתמקד במוסדיים: לאחרונה דיווחנו על בנקים גדולים ובתי השקעות שהחלו להתעניין בביטקוין לצד גופים עסקיים כמו מאסטרקרד וויזה. גם בורסת הקריפטו קווינבייס שנסחרת בנאסד"ק מאפריל יוצרת עניין סביב המטבע. ככל שיותר ויותר גופים שכאלה הצטרפו ויצטרפו לטרנד העולמי כך גובר ויגבר האמון במטבע שאין מאחוריו אף מדינה ריבונית, כעת, אם אותם גופים ימשכו ידיהם מהעיסוק בו בעקבות הנפילות הגדולות, הרי שהנפילה הגדולה עוד בדרך.

האם תהליך ההתנתקות מהמטבע החל? על פי דיווח של נמרוד הלפרן מבלומברג שתורגם ופורסם באתר TheMarker נראה שכן. לדבריו, אנליסטים של בנק ג'יי.פי מורגן העריכו בדו"ח ללקוחות כי משקיעים מוסדיים נוטשים את ביטקוין לטובת זהב, אולם הודו כי לא ברור מה היה הגורם לשינוי המגמה. לדברי האנליסטים, יתכן כי המוסדיים נמלטים מביטקוין מכיוון שהם מעריכים שמגמת העלייה של שני הרבעונים הקודמים מסתיימת, ולכן מחפשים מקלט במתכת היקרה. הוא מוסיף, כי תקלות בבורסות קריפטו מובילות דוגמת קווינבייס ובייננס על רקע עומסים חריגים ברשתות שלהן, גורמות לעזיבת המטבע לטובת מקום מבטחים שקט יותר.

מנגד, ישנם רבים הטוענים כי יש צורך להתרגל לתנודתיות החדה המאפיינת את המטבע ואין מה למהר ולעזוב אותו בגין נפילה חדה ככל שתהיה. "במונחי התחזית לביטקוין, מצב הדברים אולי נראה עגום כרגע", מצוטט בדיווח אולריק לייקי מקרן גידור הקריפטו ARK36, שאמר את הדברים לאתר החדשות CNBC. לדבריו, "מבחינה היסטורית זוהי בסך הכל משוכה נוספת שעליה צריך להתגבר הביטקוין, וזוהי משוכה קטנה ביחס לאלו שעליהן התגבר בעבר".

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה