הרוויחו פחות: למרות פורים, הפדיון לרשתות ירד

נמשכת מגמת הירידה בפדיון המכירות של רשתות השיווק והמזון בחודשים ינואר-מרץ • המדדים הכלליים נשארים בגרף עלייה ביחס לעשור האחרון • וכיצד מוסברת הירידה בחודשים אלה? לא תמיד המחקר מציג את הנתונים המלאים • כל המספרים

חנות של רשת נתיב החסד | צילום: יח"צ

נמשכת מגמת הירידה בפדיון המכירות של רשתות השיווק והמזון בחודשים ינואר-מרץ 2019, כך עולה מהדוחות שפרסמה אתמול (ג') הלמ"ס – הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה.

ברשתות השיווק, נרשמה ירידה של 1.1% (במחירים קבועים) בסך כל הפדיון בחודשים ינואר – מרץ 2019 לאחר ירידה של 0.4% בשלושת החודשים אוקטובר-דצמבר 2018.

Box

ברשתות המזון שידעו ירידה של 1.2% (במחירים קבועים) בחודשים אוקטובר -דצמבר 2018, הפדיון ירד שוב ב- 1.0% בחודשים ינואר-מרץ 2019.

נתוני הפדיון ברשתות השיווק מתייחסים לרשתות המתמחות במזון ולרשתות המתמחות במוצרים אחרים: מוצרי טקסטיל והלבשה, הנעלה, מוצרים בני קיימה, כלי בית ו"שונות" – מוצרי קוסמטיקה, תרופות, צעצועים, ספרים, ציוד משרדי ואופטיקה.

פדיון הרשתות המוגדרות כרשתות מזון כולל את הפדיון גם ממכירת חומרי ניקוי ומוצרים אחרים.

הלמ"ס מדגישים כי השינויים בערך המכירות ברשתות אלה אינם משקפים בהכרח את השינויים בערך המכירות של מוצרי צריכה בכלל המסחר הקמעוני. זאת, כאשר יש מעבר של קונים ממסגרת המסחר הקמעוני (האחר) למסגרת חנויות של רשתות השיווק הנחקרות, מסיבות שונות, למשל: פתיחת סניפים חדשים, רכישה של חנויות קיימות וסגירת סניפים.

בלמ"ס מסבירים שהנתונים המתפרסמים בהודעה זו הם ראשוניים ומבוססים על מידע מהרשתות המובילות, בהודעה שתפורסם בחודש הבא, הנתון יתעדכן עם קבלת המידע מכל הרשתות הנחקרות.

חשוב לציין שנתונים אלה מקדימים בחודש את הנתונים של פדיון המסחר הקמעוני ממקורות מע"מ, המשמשים גם הם כאינדיקטור נוסף.

במבט לאחור, בטווח הארוך ישנה מגמת עלייה ברורה במדד הפדיון רשתות השיווק והמזון. אך בעוד ברשתות השיווק העלייה חדה יותר, ברשתות המזון העלייה מעט יותר מתונה.

Inner

המדדים שהחלו להיספר בשנת 2008 והחלו מ-100 מראים גרף של עליה למרות ירידות מקומיות בשנים 2013 ו-2015 .

מדד הפדיון של רשתות השיווק עומד בשנת 2019 על 128 והיה במצב דומה בשנת 2018 לאחר זינוק בשנת 2017 מ-123 נקודות. לעומת זאת מדד הפדיון של רשתות המזון עומד על 118 נקודות בסה"כ.

Side
Inner

כתיבת תגובה