זה לא רכב יוקרה, זהו רכב שרד! יגואר XJ הגיע ל’ביזנעס’

הרכב במחירו תוכלו לקנות דירה בפריפריה ולשפץ אותה מהיסוד, עבר תחת ידי עורך מדור הרכב שלנו שהתקשה למצוא בו חסרונות. חוויית הנסיעה, ההשקעה בכל פרט והמנוע החזק התאימו בדיוק לזמן שמחתנו. תיהנו

צילומים: מנדי ריזל

יגואר XJ, הדגם היקר ביותר של היצרנית הבריטית בישראל שמיובא על-ידי יבואנית לנד רובר, ‘חברת המזרח’, הוא רכב שְרַד שהיוקרה נוטפת ממנו. לא רכב פרימיום, וודאי שלא רכב מנהלים. שרד!

מכוניות חדשות רבות עברו תחת ידי, אבל את מה שהעניקה יגואר – את היוקרה, את ההשקעה בכל סנטימטר – לא הרגשתי.

אקדים ואומר: בדגמים של אאודי, מרצדס, ב.מ.וו ועוד עליהן נהגתי בארץ ובחו”ל, יש יוקרה, מנועים טובים ואבזור נהדר. אלא שהחברות הללו הן די “עממיות”, לפחות בקרב העשירון העליון. יש המון מרצדסים ואאודים ובמוואים ווולוואים, אבל יגואר, בייחוד בדגם הזה, אין הרבה. וזו הייחודיות. אתה, כנהג, מרגיש חלק ממשפחת אצולה.

המכונית יפהפיה, ארוכה, ומושכת תשומת לב. עם ג’נטים גדולים, וצמד אגזוזים לשיפור הפוזה. החלק האחורי של XJ  הוא – לטעמי לכל הפחות – האזור הפחות נאה של כלי-הרכב הזה. אגב, אפרופו עיצוב, ושוב לטעמי, חבל שבפרונט לא הופיע סמל גדול יותר של יגואר. לכל הפחות דמות היגואר הארוכה שהוצבה בעבר בקדמת מכסה המנוע, כשהיא שועטת קדימה, בדגמי XJ  של שנות ה-90. כתחליף יש שם עיגול אדום עם פרצוף יגוארי מטיל מורא.

תא הנוסעים עשוי מלאכת מחשבת. המושבים בגון בהיר. בין המושבים הקדמיים מפריד חלקה התחתון של הקונסולה המרכזית והדשבורד, אח הדשבורד. הוא מחופה עור חום, במרכזו מקדימה שני פתחי אוורור עגולים ויפים וביניהם שעון יגואר. במרכז הדשבורד מוצב רמקול שמסייעים למערכת שמע הסופר-איכותית; רמקולים נוספים פזורים במקומות נוספים במכונית. בקצה הדשבורד, בחלק המפריד בינו ובין השמשה, מתוח פס דמוי עץ עם הכיתוב JAGUAR.

הדשבורד ממשיך כביכול אל הדלתות של הנהג והנוסע שלצידו, ברוחב של כמה סנטימטרים, בתפר שבין הדלת לתחתית החלון. העיצוב הפנימי מרשים ויפהפה. אפילו הידיות של פתיחת הדלתות הפנימית מרגישה “וואו”. ב-XJ הזו יש שפע של תאי אחסון. תא הכפפות נפתח באמצעות לחיצה עדינה על מתג. האורות בתא הנוסעים נדלקים ונכבים גם הם באמצעות לחיצה עדינה עליהם.

ההנעה נעשית באמצעות מתג ובמכונית יש כמובן קילס – מפתח חכם. המושבים של הנהג ושל הנוסע שלצידו מגיעים עם זיכרונות חשמליים וחימום. חימום יש גם במושב מאחור. ממעל יש גג נפתח וגג פנוראמי. כלומר, החלק הקדמי מוסט לאחור/למעלה והחלק האחורי שקוף. מיזוג האוויר מפוצל, ומאחור יש גם שליטה על המיזוג וגם פיצול.

ביגואר מערכת מולטימדיה נחמדה לתפעול, עם GPS אבל הכל באנגלית… יש במערכת גם אפשרות למצלמה היקפית, לטובת חנייה. לוח המחוונים דיגיטלי ובמרכזו מחשב דרך ושליטה עליו באמצעות מתג שמאפשר לבדוק את צריכת הדלק ועוד.

בחלק השטוח של הקונסולה המרכזית תמצאו האנד-ברקס חשמלי, מתקן לכוסות וכמובן חוגה שמחליפה את ידית ההילוכים. אממה, כשהחניתי את המכונית ברחוב שטוף שמש בעיר מגורי שדרות, החוגה הזו בערה; אחרי הכל היא עשויה ממתכת. טוב, נדון את משפחת יגואר לטובה: בבריטניה אין שמש כזו. בטח לא בלונדון, אז מניין להם?

מרווח הפנים טוב. אבל יש טובים ממנו. הנהג והנוסע שלצדו נהנים ממקום בשפע, מאחור יש מקום רק לשני נוסעים, אולי גם לילד ביניהם, משום שאין כמעט מקום להנחת רגליים ליושב במרכז המושב האחורי. ועוד בנושאי מרווח: תא המטען ענק. מספיק ענק כדי לשים כספת גדולה, כל הדרך אל הבנק.

המנוע בנפח 2,000 סמ”ק, בנזין, עם 240 כוחות סוס. גרסת הקצה מגיעה עם מנוע 5,000, V8, עם 500 כוחות סוס. המנוע פועל כמו יגואר מהירה, מזניק את המכונית, אבל ברור שאם הייתה במכונית שבה נהגנו מנוע חזק יותר – לא היינו מתלוננים. כלומר: המנוע היה במינון מדויק: קצת פחות חזק היה מאכזב, אבל קצת יותר טוב היה עושה יותר טוב על הלב.

תיבת ההילוכים אוטומטית, בת שמונה הילוכים. מאחורי ההגה יש מדפים להעברת ההילוכים באופן ידני. באמצעות מתג תוכלו גם לבחור במצב נסיעת שלג או במצב האולטימטיבי שמביא לקצה את היכולות. נוחות הנסיעה נהדרת.

מבחינת בטיחות, יש כאן התראה מפני שטחים מתים במראות, מובילאיי (מהדגם החדש, עם תמרורים) וגם מערכות התראה של המכונית עצמה. זאת, לצד בקרת שיוט אדפטיבית נהדרת – שמאיצה, מאיטה ועוצרת ל-0 בהתאם לכלי-הרכב שנוסע לפניכם, וגם תאורה אוטומטית שמכבה אור גבוה כאשר היא מזהה מכונית שמגיעה ממול, ופותחת אורות גבוהים בכביש חשוך כשאין כלי-רכב בנתיב הנגדי. זאת, לצד האבזור הבטיחותי הסטדנדרטי כמובן.

מלאכת המחשבת הזו עולה 688 אלף שקלים ורף המחיר בדגם XJ יכול להגיע גם ל-800 אלף שקלים. צריכת הדלק עמדה על ליטר דלק אחד לכל שמונה קילומטרים של נסיעה משולבת. לא משהו שמישהו בעל יכולת כבעליו של יגואר יתקשה לשלם.

הלוואי שכל השנה תהיה יפה, נוחה ומאובזרת כמו יגואר XJ. יצאנו לדרך. חג שמח!

side
ono-inner

2 תגובות ל: "זה לא רכב יוקרה, זהו רכב שרד! יגואר XJ הגיע ל’ביזנעס’"

 1. תעשו השוואה מה הכי נוח אאודי 8 ב מ וו 7 מרצדס 500?”!

 2. לא ברור מהכתבה
  מה מיוחד ברכב שיש בו מובלאי במקום מערכות מקוריות של היצרן
  תא נוסעים מיושן ומנוע חלשלוש

  חשבנו שאם יהיה מדור רכב חרדי הוא יהיה אמין יותר.
  יש לכם תפקיד בתור מדור רכב חרדי

  סתם חנפנות מיותרת.

  אנחנו רוצים עיתונות אמינה

  תודה

כתיבת תגובה