זינוק ל-2.75%: בנק ישראל העלה את הריבית – וזה עוד לא הסוף

בנק ישראל הודיע כי הריבית תעלה בשיעור של 0.75% לרמה של 2.75% | בבנק ציינו כי במשק הישראלי נרשמת פעילות כלכלית איתנה, המלווה בשוק עבודה הדוק תוך עלייה בסביבת האינפלציה – לכן, הוועדה החליטה להמשיך בתהליך העלאת הריבית | קצב העלאת הריבית ייקבע בהתאם לנתוני הפעילות והתפתחות האינפלציה | כיצד מגיב השוק ובכמה תתייקר המשכנתא?

נגיד בנק ישראל, פרופ' אמיר ירון | צילום: דוברות בנק ישראל

 הוועדה המוניטרית החליטה ב-03/10/2022 להעלות את הריבית ב-0.75 נקודות האחוז לרמה של 2.75%. בין היתר הסבירו חביר הוועדה כי האינפלציה בישראל מצויה מעל הגבול העליון של היעד, ועומדת בשנים-עשר החודשים האחרונים על 4.6%. האינפלציה נרשמת במנעד רחב של סעיפי המדד. הציפיות לאינפלציה לשנה הראשונה, שוהות בסביבת הגבול העליון של היעד. הציפיות משוק ההון לשנה השנייה ואילך מצויות בתוך תחום היעד.

עוד ציינו בבנק ישראל כי מאז החלטת המדיניות האחרונה, השקל בלט בחולשתו כשנחלש מול הדולר ב-8%, מול האירו ב-6.2% ובמונחי השער האפקטיבי ב-5.9%.

כמו כן, טענו, במשק הישראלי נמשכת פעילות כלכלית איתנה ושוק העבודה מוסיף להיות הדוק ומצוי בסביבת תעסוקה מלאה. האינדיקטורים לפעילות במשק ממשיכים גם הם להעיד על פעילות מוגברת ורמת התוצר גבוהה מהמגמה שהייתה חזויה בטרם משבר הקורונה.

חטיבת המחקר של בנק ישראל עדכנה את תחזיתה ומעריכה שהתוצר יצמח בשנת 2022 בשיעור של 6% ובשנת 2023 בשיעור של 3%. שיעור האינפלציה צפוי להסתכם בשנת 2022 ב-4.6% ובשנת 2023 הוא צפוי לרדת ל-2.5%.

הוועדה התייחסה למחירי הדירות שעלו בשנים-עשר החודשים האחרונים ב-17.9%, קצב גבוה באופן משמעותי בהשוואה לקצב של השנים האחרונות. קצב העלייה החודשי של מחירי השכירות התגבר, ואלו עלו באוגוסט ב-0.8%.

וכמובן, כחלק מהסיבות, גם משבר האנרגיה באירופה והמלחמה המתמשכת באוקראינה, האינפלציה הגבוהה וההידוק המוניטרי, וההאטה בסין – שמובילים להתמתנות בפעילות הכלכלית בעולם.

"במשק הישראלי נרשמת פעילות כלכלית איתנה, המלווה בשוק עבודה הדוק תוך עלייה בסביבת האינפלציה. לכן, הוועדה החליטה להמשיך בתהליך העלאת הריבית. קצב העלאת הריבית ייקבע בהתאם לנתוני הפעילות והתפתחות האינפלציה, זאת על מנת להמשיך ולתמוך בהשגת יעדי המדיניות", נאמר בהודעת בנק ישראל.

מהתאחדות הקבלנים בוני הארץ נמסר בתגובה על העלאת הריבית: "החלטת הנגיד להעלות בחדות את הריבית שוב היא סימן מסוכן שלהערכתנו ישליך על התנהלות ענף הבנייה והתשתיות מיד ויגיע לכיס של כל ישראלי בחודשים הבאים. התפיסה המעוותת, לפיה ריבית גבוהה יותר תטפל במשבר הדיור היא טעות מרה שתמשיך לגרום ל'סגירת הברזים' של מימון הבנייה במערכת הבנקאית מול זינוק במספר הישראלים שלא יכולים למצוא לעצמם פתרון דיור הולם. ראינו באוגוסט שינוי מגמה לטובה בתחום האינפלציה בישראל ולמרות זאת, בנק ישראל מבצע עכשיו הליך שראשיו בעצמם הגדירו כמרסן צמיחה מהותי. יועיל נגיד בנק ישראל ויסתכל על ההיסטוריה הכלכלית שלנו, וילמד כי פגיעה קשה בייזום כלכלי בכלל ובייזום בנייה בפרט היה ונשאר מסכן מספר אחת של הכלכלה הישראלית תמיד. לציבור בישראל מגיע מהבנק המרכזי שלו התנהלות שקולה ומדודה התואמת את מצבה הכלכלי של המדינה ולא את זה של תושבי צפון אמריקה או מערב אירופה".

דובי אמיתי, יו"ר נשיאות המגזר העסקי בעקבות ההחלטה להעלות את הריבית: "נכון לעכשיו, כלכלת ישראל מתנהלת כמו מטוס בו מערכת ההיגוי עובדת רק על כנף אחת במקום שתיים. כנף אחת, המדיניות המוניטרית עליה אמון בנק ישראל מושכת חזק את הריבית למעלה כדי לפצות על ההיגוי החסר של הכנף השנייה, המערכת הפיסקאלית שנמצאת באחריות הממשלה. כל עוד אין ממשלה יציבה, מגמה זו תימשך. רגע לפני הבחירות, גיבשה נשיאות המגזר העסקי תכנית שמטרתה להתמודד עם אי הוודאות, ריסון יוקר המחיה והאינפלציה זאת בכדי להניח תשתית למחזור הצמיחה הבא. התוכנית התמקדה בהפחתת עלויות תשומות הייצור, עידוד אימוץ טכנולוגיות והגברת הפיריון, הגדלת היצע הדיור והתחלות הבניה, מלחמה בריכוזיות, הקלה ברגולציה ובבירוקרטיה".

חשוב לציין כי העלאת הריבית במשק ב – 0.75%  נוספים פוגעת קשות בבעלי המשכנתאות ובנוטלי משכנתאות חדשות. על פי בדיקה שביצעו ב"דרכנו" רשת ארצית לייעוץ משכנתאות, ההחזרים החודשיים בגין משכנתא ממוצעת של 1 מיליון ₪ ל 30 שנה יעלו בכ- 469  ₪ לחודש בהשוואה למשכנתאות שניטלו בתחילת השנה ( לפני העלאות הריבית ) העלות הכוללת של ההלוואה תעלה בכ- 182,000 ₪ , כך שעל פי הנתונים היום מי שלוקח הלוואה של מיליון ₪ ישלם עלות כוללת של יותר מ – 2 מיליון ₪.

בהשוואה לחודש קודם החזרי המשכנתא יעלו בממוצע בכ- 142 ₪ לחודש. (הנתונים מתייחסים למשכנתא ממוצעת המורכבת משליש ריבית פריים, שליש ריבית קבועה לא צמודה ושליש ריבית משתנה צמודה).

מאור אוחנה, מנכ"ל 'דרכנו' מציין כי הפגיעה בנוטלי המשכנתאות היא קשה, העלאת הריבית היא מהירה מדי ובשיעורים גבוהים והשוק לא מספיק להסתגל לשינויים, "בחודש שעבר כבר ראינו שמדד המחירים לצרכן ירד וייתכן שהמגמה הייתה ממשיכה מבלי לפגוע פגיעה קשה כל כך בנוטלי ובעלי המשכנתאות . יש לזכור כי הליך רכישת הדירה הוא לא מיידי ויש היום זוגות שהתחייבו לרכישת דירה או שזכו בדירות במסגרת תוכניות הדיור הממשלתיות והתחייבו ליזמים והפגיעה בהם היא קשה בעיקר לנוכח העובדה שרובם נטלו משכנתאות בשיעורי מימון גבוהים".

דוגמא להלוואה של 1 מיליון ₪ ל- 30 שנה במסלולים: שליש ריבית פריים, שליש ריבית קבועה לא צמודה ושליש ריבית משתנה צמודה.

לאחר העלאת הריבית בשיעור של 0.75 %

 

בתחילת השנה

 

 
4,6384,169החזר חודשי
2.05 מיליון ₪1.87 מיליון ₪עלות כוללת

כתיבת תגובה