זינוק של כ-460% ברווח הנקי של חמשת הבנקים הגדולים 

למרות התחרות והפיקוח, הבנקים בישראל ממשיכים להרוויח הון • הבנקים מעדיפים לנתב את הכסף שלהם למקומות רווחיים ובטוחים יותר: תיק האשראי למשכנתאות זינק מול עלייה של 3.8% בתיק האשראי לעסקים בינוניים וגדולים • ולאן נדחקו העסקים הקטנים?

בדיקת חום בכניסה לבנק | צילום אילוסטרציה: נתי שוחט, פלאש 90

אבק משבר הקורונה השוקע, מאפשר להתחיל לראות מי המרוויחים והמפסידים העיקריים מהנגיף המתעתע. כרגע נדמה, שהבנקים כובשים את המקום הראשון בין המרוויחים הגדולים של השנה.

מסיכום רווחי חמשת הבנקים הגדולים עולה כי הרווח המצרפי שלהם מגיע ל-4.3 מיליארד שקל, זינוק מטורף של כ-460% ברווח הנקי, זאת לעומת רווח מצרפי של 596 מיליון שקל ברבעון המקביל ב-2020. גם התשואה להון זינקה בחדות מממוצע של 4.5% ברבעון המקביל, לתשואה ממוצעת של 14.3% ברבעון הראשון של 2021.

250/200 סייד בר + קובייה

הבנקים בישראל זכו במשבר הקורונה ליד מלטפת באופן מיוחד מהבנק המרכזי של ישראל. הסיבה כמובן החשש הגדול מקריסה בעקבות המשבר. אלא שמסיכום הפעילות בבנקים נראה שהתקופה נוצלה להעמקת הרווחים בין היתר על חשבון האזרחים הקטנים. בדיווח באתר TheMarker מביא מיכאל רוכוורגר שש סיבות לזינוק ברווחים.

הסיבה הראשונה: הפרשות כבדות שמניבות הכנסות. דרישת בנק ישראל ליצור כריות הון מספיקות לצורך התמודדות עם המשבר, הביאה את חמשת הבנקים הגדולים (הפועלים, לאומי, מזרחי טפחות, דיסקונט והבינלאומי) לרשום ב-2020 הוצאות חריגות להפסדי אשראי של 7.8 מיליארד שקל. אלא שככל שהולך ומתברר שהפחד היה לשווא וכי כ-98% מההלוואות משולמות כסדרן, החלו הבנקים להחזיר לעצמם חלק מאותן ההפרשות — מה שהביא לכך שבסעיף ההוצאות להפסדי אשראי רשמו הבנקים במצטבר הכנסות של 863 מיליון שקל, לעומת הוצאות גבוהות מאוד של 2.8 מיליארד שקל בתקופה המקבילה.

הסיבה השניה: השווקים הפיננסיים תססו כהלכה במלך משבר הקורונה. שוקי ההון עלו וחמשת הבנקים הגדולים נהנו ברבעון הראשון מרווח מצטבר של מיליארד שקל. הרווחים בלטו בגין השקעה במניות, שהסתכמו ב–687 מיליון שקל, לעומת הפסד של 380 מיליון שקל ברבעון המקביל. בנוסף, סך ההכנסות של הבנקים מעמלות מפעילות בניירות ערך ובמכשירים פיננסיים נגזרים הסתכם ברבעון הראשון ב–836 מיליון שקל — עלייה של 10.4% לעומת הרבעון המקביל.

פיקדונות וביקושי אשראי

הסיבה השלישית: צעדי התייעלות ודיגיטציה. המעבר לדיגיטל וסגירת סניפים שהחלה בשנים האחרונות, התעצמה עד למאוד בתקופת משבר הקורונה. כוח האדם עובר צמצומים ובמקביל הבנקים עוברים  ממרכז תל אביב, אל אזורי משרדים זולים יותר. הדבר מתבטא ביחסי היעילות התפעולית (היחס בין ההוצאות להכנסות התפעוליות) המשופרים שהבנקים הציגו ברבעון הראשון של 2021. כך, יחס היעילות התפעולית הממוצע של הבנקים הגדולים הסכתם בסוף הרבעון הראשון של 2021 ב–56.8%, לעומת 61% ברבעון המקביל.

Inner article

הסיבה הרביעית: ביקושים גבוהים לאשראי לנדל”ן ולעסקים גדולים. תיק האשראי הכולל של חמשת הבנקים הגדולים הסתכם בסוף הרבעון הראשון ב–1.15 טריליון שקל — גידול של 2.4% מתחילת השנה ושל 6.6% לעומת הרבעון המקביל ב-2020. גידול זה הביא להכנסות מימון מצטברות של 8.4 מיליארד שקל — עלייה של 8.1% לעומת הרבעון המקביל. גם פיקדונות הציבור צמחו מתחילת השנה ב-4.1% – גידול של 62.6 מיליארד שקל.

הסיבה החמישית: ניצול עיוותים בקרנות בערבות המדינה. דוח הפיקוח על הבנקים לסיכום הפעילות הבנקאית ב-2020 מעלה, כי ההלוואות שניתנו בערבות המדינה במטרה לשרוד את משבר הקורונה הלכו למקומות אחרים לדוגמה מחזור הלוואות קיימות בתנאים טובים יותר או להלוואות בענפי הבינוי והנדל”ן שכמעט ולא נפגעו מהמשבר. אותן הלוואות שניתנו לבנקים בריביות אפסיות ואף שליליות תרמו באופן עקיף לשורת הרווח של הבנקים.

הסיבה השישית והאחרונה, היא שוק המשכנתאות הרותח. שוב, למרות משבר הקורונה, ענף המשכנתאות לדיור צמח בשנה האחרונה ויהיו שיאמרו זינק. תיק האשראי המצרפי למשכנתאות של חמשת הבנקים הגדולים עלה ב-12.2% ברבעון הראשון של השנה והסתכם בסוף מרץ 2021 ב-426 מיליארד שקל. הרווח הנקי המצרפי של הבנקים מפעילות המשכנתאות הסתכם ברבעון הראשון ב-633 מיליון שקל — צמיחה של 54% לעומת הרבעון המקביל.

מעדיפים ללכת על בטוח

בנוסף, טוענת עירית אבישר, בדיווח ב’כלכליסט’, כי בעוד הבנקים מרוויחים בענק, מי שהכי נזקק להם לא קיבל את התמיכה הראויה. מדובר בעסקים הקטנים שהתמודדו בקושי עם משבר הקורונה אולם לא קיבלו את האשראי המתאים מהבנקים. כך בעוד בכל תחומי האשראי נרשמה צמיחה כזו או אחרת, באשראי לעסקים קטנים נרשם קיפאון, ואפילו ירידה קלה של 0.2% בהיקף האשראי.

לטענת הבנקים אין זו אשמתם היות והביקוש לאשראי בעסקים הקטנים ירד, שכן הם עדיין מתאוששים מהמשבר ולא ממהרים לבצע השקעות חדשות. אולם נראה כי הבנקים מעדיפים לנתב את הכסף שלהם למקומות רווחיים ובטוחים יותר. כך זינק תיק האשראי למשכנתאות – שמולם משועבד נכס, במקביל לעלייה של 3.8% בתיק האשראי לעסקים בינוניים וגדולים.

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה