חודש הספר: להפוך את החלום שלך לספר ■ ראיון מקצועי

יש לכם חלום להוציא ספר לאור? אין סיבה להשאיר אותו במגירה ולמנוע ממדף הספרים התורני או החרדי להתעשר ביצירה שלכם. ר' נתן פלדמן, מנכ"ל 'צוף הוצאה לאור', מעניק מדריך מקוצר להוצאת ספרים, משלב החלום ועד לספר המודפס

צילומים: יח"צ

מי שהריח פעם את ניחוח הספר הטרי, ספר הביכורים שיוצא לאור, לא צריך הסבר. אבל גם מי שלא, יודע שספר הוא הטבעת חותם על העולם החרדי, שוחר הספר במהותו. כל אברך שואף להפיץ מתורתו חוצה. אם ר"מ ומגיד שיעור מרביצים תורה בכמה עשרות מצעירי הצאן, בעל מחבר של ספר, יכול להגדיל תורה ולהאדירה עשרת מונים. ביום הבהיר של הוצאת ספרו לאור הוא עולה לדרגת מרביץ תורה ברבים.

דא עקא שלפעמים החלום הגדול של הוצאת הספר נשאר במגירה. חוסר ידע, חוסר זמן וחוסר התאמה לתהליכים הפרוצדוראליים המורכבים מותירים הרבה מדי מחברי ספרים בפוטנציאל בלבד. ההחמצה הזו היא לא רק של המחברים ובני משפחותיהם, אלא של עולם התורה כולו.

מי שלקח על עצמו את משימת הסיוע למחברי הספרים הוא ר' נתן פלדמן, מנכ"ל 'צוף הוצאה לאור'. "לבוא אל הרב פלדמן ב'צוף' פירושו להניח את כתבי היד כפי שהם, ולחזור ללימוד ולהמשיך לחדש", אומר הרב משה בראנדסופר שליט"א (ראו מסגרת). "בזמן הזה הרב פלדמן יעביר במקצועיות ובמרץ את כל שלבי ההוצאה לאור עד שהספר המהודר והמושלם יראה אור עולם".

3

לאתר הבית  http://www.tzufbooks.com/il/

השלב הראשון – החלום

יש לכם חלום להוציא ספר תורני לאור? הוא כנראה משתנה מדי יום ולובש ופושט צורה בימים ובלילות. מישהו צריך לייצב אותו ולארגן אותו בצורה הגיונית, כך שיוכל להפוך למציאות. למישהו הזה קוראים ר' נתן פלדמן. כדי להבין איך עובד התהליך הצצנו אל בית היוצר של 'צוף הוצאה לאור'.

כשאתה נכנס בשערי הבית ברחוב מינץ, אתה מרגיש שנכנסת לממלכת הספר. ברקע המשרד היוקרתי והמכובד מקבל אותנו ר' נתן פלדמן, כשהוא מניח את שטף המשימות שאותן הוא מבצע כמעט בעת ובעונה אחת: הוראות לגרפיקאי, הנחיות למקלידים, האזנה לעוד בקשה של מחבר. ללא ספק יש לו לר' נתן פלדמן את היכולת להיות כל כולו עם בקשותיו של העומד מולו, לצד היכולת לדאוג לכל הפרטים הקטנים ביותר של אינספור משימות מקבילות.

את התחושה הזו חשים כנראה מחברי הספרים בשלב בו הם מגיעים אליו עם חלומם הגדול. במשך השנים הלא ארוכות כבר הספיק ר' נתן פלדמן לפגוש במאות מחברי ספרים שהוצאת הספרים צוף הובילה אותם משלב הרעיון אל הספר המוכן.

איך הכל התחיל? בחלום משפחתי דווקא. "לפני שנים נפטר זקני הגאון רבי אפרים זורייבין זצ"ל, שהתגורר בלייקווד ועמד בראש ישיבה פה בארץ. סבי זצ"ל הוא שהוציא לאור את הספר 'משנת רבי אהרן' שחיבר הגר"א קוטלר זצ"ל, מורו ורבו. בשל היותו תלמידו המובהק, הוא זכה לאמונו המלא של הגר"א, ובמקביל להערכה רבה של גדולי ישראל.

"לאחר פטירתו ביקשו ממני הצאצאים להוציא ספר זיכרון, שבו ירוכזו זולת דברי התורה של סבי, גם מאמרים תורניים מפי ראשי הישיבות, כמתכונתו של כל ספר כזה. הרמתי את הכפפה ויצאתי לדרך.

"בתום שלושה חודשים, הוצאנו בס"ד ספר מפואר ומרשים וקיבלנו משובים חיוביים מהציבור. אמרתי לעצמי, הבה נמנף זאת ונפתח הוצאה לאור של ספרי קודש. אבל חשוב שיהיה זה עסק שידע לתת מענה ושירות, איכות וסטנדרטים שטרם מוכרים בשוק זה".

איזה מענה מיוחד נותן 'צוף' בשלב הראשוני?

"תלמיד חכם יגע ועמל על ספרו מאות ואלפי שעות", מתאר הרב פלדמן בלהט. "לילות וימים הוא טורח בשיפור ובליטוש כדי שכתביו יהיו ראויים לראות אור עולם. כשהחומר מוכן, והוא פונה בהתרגשות להוצאת ספרים, כדי שתוציא את ספרו לאור. תארו לכם מה יקרה כאשר הוא יתקבל במשרד הוצאה לאור בניכור והפקידה תורה לו להניח את הכתבים בצד, עד שהבוס יוכל להתפנות, אם בכלל, להציץ בחומר…".

אם תרצו, לשם ההשוואה ללמוד על סגנון העבודה ב'צוף', נסו להתקשר ישירות אל הטלפון האישי של ר' נתן. מענה אישי אדיב וחם מובטח. כמעט בכל שעה שרק תעלו על הדעת. "כבר קרה שפנה אלי מחבר ספר לשטוח לראשונה את תוכניתו להוציאו לאור בשתיים לאחר חצות", מספר הרב פלדמן בחיוך.

ואיך הגבת?

"כמובן שעניתי" מגיב הרב פלדמן, כאילו היה זה הצעד הטבעי בעולם. "רק לאחר שיחה נינוחה של מספר דקות הצעתי לו להמשיך את השיחה למחרת היום". והיום? טוב ששאלתם, הספר מפאר את מדף הספרים התורני.

כדאי שתדעו שהרב פלדמן מעניק שרות ייחודי טרום השלב הראשון, למי שטרם העלה על הכתב את חידושיו ורעיונותיו. "גם אם יש למישהו רעיון להוציא ספר כלשהו אבל אינו יודע איך להפוך אותו ליצירה ממשית, אני שם בשבילו בניווט ובהכוונה עוד לפני הכתיבה" מתחייב ר' נתן.

1

השלב השני – ההיכרות

הגענו לשלב השני של ההוצאה לאור. מחבר הספר שעוד טרם ראה אור כבר הגיע אל משרדו של הרב פלדמן בבקשה להוציא את ספרו. הוא התקבל עם כתב ידו במאור פנים ובמקצועיות אופייניים. מה הלאה?

הרב פלדמן: "בשלב הבא אני עורך למחבר הכרות עם שוק הספרים. אתן לו את ההמלצות המקצועיות והרלוונטיות ביותר, גם אם אלו אינם האינטרס שלי. אייעץ לו את מספר העותקים המומלץ ואשרטט לו את המשך המסלול עד להוצאת הספר לאור עולם".

אותה מקצועיות מדוברת כבר קנתה לה שם בעולם הספר התורני ויצרה סטנדרטים חדשים. אין עיגולי קצוות ואין קיצורי תהליכים. הכל באופן המקצועי והמהודר ביותר. המקצועיות הזו אינה עומדת בסתירה לקבלת צורכי המחבר ודרישותיו באשר הם.

"השירות שלנו נותן מענה מקיף לכל בקשה ורצון של מחבר ספר. המחבר הוא ה'אבא' של הספר והוא יודע טוב יותר מכולם כיצד היה רוצה לראות את ספרו" מבהיר הרב פלדמן.

באופן טכני, בשלב זה של התהליך נכנס הספר להרצה. "לא פעם מביאים מחברי ספרים את יצירותיהם בכתבי יד. חלקם בכתב יד כמעט בלתי קריא הכתוב על גיליונות נייר מלאים במחיקות רבות. כאן מתחילה העבודה של צוות קלדניות זריזות ומיומנות. במקביל לעבודת ההקלדה, החומר עובר הגהה ראשונית מדוקדקת בידי צוות מגיהים מנוסים".

השלב השלישי – עריכה

על השלב הבא לא מאפשר ר' נתן פלדמן לוותר. "כדי להוציא ספר איכותי, על הספר להיות ערוך היטב מבחינת תוכן וכן מבחינה לשונית. לפעמים המחבר מחכה כל כך לראות את ספרו מודפס ונמכר, עד שאצה לו הדרך והוא מוכן לוותר על שלבי העריכה".

אלא שהוא עלול להצטער מאוד על כך. מחבר ספר יכול להיות תלמיד חכם מובהק, אבל את רעיונותיו העמוקים קצת קשה לו לבטא בכתב, או כזה שמסוגל להביע את רעיונותיו בצורה ברורה יותר, אבל עדיין קיימות בכתביו שגיאות תחביר וטעויות בסימני פיסוק.

"לשם כך", מגלה ר' נתן, "אני שוכר את שירותיהם של עורכים תורניים ועורכים לשוניים מן השורה הראשונה, שמשדרגים את הטקסט בכמה רמות. תמיד הסופר מקבל דוגמת עריכה כדי להתרשם מהעבודה, ובסופו של דבר הוא המרוויח הגדול מכך".

את הסטנדרטים המקצועיים הללו יודעים להעריך מחברי ספרים באשר הם. תלמידי חכמים נודעים, אברכים חשובים וסתם אנשים שמבקשים להוציא לאור עולם את יצירותיהם האישיות או תולדות בני משפחתם. לא סתם מתעקשים הללו שהיצירות שלהם יצאו לאור דווקא בידיו האמונות של הרב פלדמן.

שלב רביעי – עימוד ועיצוב

החלום מתחיל כבר לעלות לפסי משפטים ערוכים ומיושבים, דבר דבור על אופניו. אבל אנחנו עדיין בתחילת הדרך והתהליך. השלב הבא בהוצאת הספר הוא העימוד- סידור הקבצים בהתאמה לגרסה המודפסת.

"עימוד הוא עולם בפני עצמו" מאלף אותנו מושגים הרב פלדמן. "העימוד יכול להיות מעוטר או פשוט, כולל הערות שוליים או הערות צד, יכולים להיות משולבים בו טקסט אחד או כמה וכמה טקסטים ועוד ועוד".

גם כאן באה המקסימליסטיות של 'צוף' לידי ביטוי. "אנחנו ב'צוף הוצאה לאור' עובדים עם טובי המעמדים, בעלי מקצוע מהשורה הראשונה, העמלים על יצירת העמוד המושלם והמתאים ביותר לחומר הכתוב שבו".

במקביל לעימוד, מתקדם החומר לשלב הבא: עיצוב גרפי של הכריכה. הרב פלדמן: "כדי לקדם את התהליך במקביל לעימוד הספר, אחת הגרפיקאיות שלנו מתחילה לעצב את הכריכה. יש שני סוגי כריכות: כריכת סקאי וכריכת פרוצס. אבל כאשר יורדים לפרטים, אין סוף להידורים שניתן לבצע. אפשר לעשות הטבעות והבלטות, ניתן לעשות למינציה – מבריקה או במט, או אפילו כזו שתשווה לכריכה מראה של כריכת בד. ניתן להדפיס על גבי הכריכה בלק שקוף. בקיצור – השמיים הם הגבול לאפשרויות המגוונות".

שפע האופציות הזו לא עלול לבלבל את המחבר שאינו "מונח" מתמצא בתחום? אנחנו מודאגים לעתידו של המחבר הטרוד.

ר' נתן מרגיע: "זהו תפקידה של הגרפיקאית. המשימה שלה היא ללמוד את אופיו של הספר הנכתב, ולהבין את שאיפותיו של המחבר – כיצד הוא היה רוצה לראות את ספרו, ולפי הנתונים הללו היא מגישה סקיצה ראשונית. אם הצעתה תתקבל על דעתו של המחבר, היא תיישם אותה עד לשביעות רצונו המלאה".

2

השלב החמישי – הדפסה

הספר כבר ערוך, מעומד וכרוך, מבחינת עיצוב הכריכה בשלב הזה. ומה הלאה? מתברר שעדיין רבים התהליכים שצריך הספר לעבור עד שיראה אור.

הרב פלדמן: "לאחר שהסתיים עימוד הספר אנו ניגשים למלאכת הדפוס עצמה. מדובר בתהליך שמורכב מפרטים טכניים רבים מאוד: פלטות וגיליונות, גלופות וכיוון נייר, הדפסה ולמינציה, קרטון ועיטוף, קיפול, איסוף ותפירה, מכונת ליין וכן הלאה".

ובינתיים, להזכירכם, לאורך כל התהליך המייגע עד סיזיפי, יושב המחבר בביתו ומתקדם הלאה בכתביו ובלימודו. קשה להעלות על הדעת שהוא יכול היה לעמוד באלו מבלי לנטוש את כל סדרי יומו הקבועים.

נשמע לכם תהליך מורכב וארוך? מורכב אכן. ארוך? תלוי לאיזו הוצאה לאור הגעתם. יש הוצאות שמשך תהליך ההוצאה שלהן ארוך, והאורך הזה מתקבל על הדעת. עם כל הכבוד לחיבורו של התלמיד חכם המדובר, הוא אינו היחיד שעובד איתם, ולפעמים צריך לחכות בתור.

ב'צוף הוצאה לאור' כל אחד ממאות המחברים שעובדים איתם הוא בן יחיד. רק זה מסביר את מסלול ההאצה שעובר כל ספר.

כמה זמן נמשכת הוצאה לאור של ספר?

"הסוד המקצועי הגדול שלנו, כאן ב'צוף הוצאה לאור', הוא המהירות, אבל", הוא עוצר לרגע ומיד ממשיך: "הזריזות היא לא על חשבון האיכות! האיכות היא מעל הכל. עליה לא נתפשר. העיקרון שלנו הוא לזרז תהליכים, להתקדם בלי שהיות משלב לשלב, לא לתת לספר 'להיתקע'. אבל כל זה לעולם לא על חשבון הרמה המקצועית של ההוצאה לאור. אם הספר דורש עריכה, זמן העבודה עליו מתמשך מעט יותר, אבל ספר שאינו דורש עריכה מוכן, לא תאמינו, אחרי כשבוע!".

רק לשם הדגמה מספר ר' נתן בחיוך על אותו יהודי מיוזע שהגיע למשרדו עם ארגז מלא בלא פחות משמונה(!) קלסרים משרדיים עבי כרס. כל אחד מהם הכיל כשמונה מאות עמודים בכתב יד קטן וצפוף… 'כמה זמן להערכתך ייקח להקליד קלסר אחד?', אתגרתי את המחבר. 'כבר שאלתי במקום אחר', הודה האיש, 'ונאמר לי שהקלדת כל קלסר תארך כחודש ימים'. כעבור יומיים הגיע שליח שלי לביתו והביא לו החומר של הקלסר הראשון כשהוא מוקלד ומוגה! ככה זה כשצוות מקצועי של כמה וכמה קלדניות בסיוע מספר לא מבוטל של מגיהים מסתערים על החומר"…

רק שתבינו, בדרך כלל מוציאים לאור לא אוהבים שמלחיצים אותם. לוח הזמנים צפוף, הלחץ גדול, וגם אם המחבר ישלם עבור זירוז התהליך, הדבר עוד עלול להתברר כבלתי כדאי. אבל פלדמן לעולם לא יגיד 'לא' לשאיפות של מחבר הממתין בכיליון עיניים ונפש לראות את ספרו בידו. כל עוד הדבר לא יפגע באיכות הספר, כמובן.

השלב השישי – ההפצה

השלב הזה הוא התגשמותו של החלום הגדול. "הרגע המספק ביותר בעבודה הוא הגשת הספר למחבר וראיית הנהרה שעל פניו, אחרי שנתתי את כל כולי כדי להפיק את המיטב שבמיטב. זהו מעמד שמרגש אותי בכל פעם מחדש".

יש ספר שריגש אותך במיוחד?

"כל ספר קודש שיוצא לאור הוא מרגש מאוד. אחד הספרים המיוחדים שזכינו להוציא לאור הוא 'גדול שימושה' מאת הגאון הגדול רבי צבי וייספיש שליט"א, שמכר יותר מ-60 אלף עותקים".

אחרי ההוצאה לאור עובדת 'צוף' בשיתוף פעולה עם 'קולמוס', באמצעותה יגיע דבר הספר לכל עולם התורה. חשוב לדעת כי קיימת גם מחלקה לספרי קריאה איכותיים וספרי ילדים ונוער.

"המטרה שלנו" מסכם ר' נתן, "היא, שלא יישאר מחבר עם ספר במגירה. לכל יצירה יש כוח להעשיר את עולם התורה, ואנחנו מאושרים להיות השליחים לכך".


בכל יום אני מודה לקב"ה

הגאון רבי משה ברנדסדורפר אב"ד 'היכל הוראה' בירושלים, מספר על ספריו, הוצאת 'צוף' והקשר ההדוק ביניהם

 

"במשך השנים הצטברו אצלי כתבים שלא היה לי זמן לארגן ולסדר לכדי ספר, שאלות ותשובות שלובנו בבית ההוראה ועוד ועוד. באחד הימים פגשתי את הרב נתן פלדמן, וכשסיפר לי על עיסוקו בהוצאה לאור, נאנחתי ואמרתי שגם לי יש כתבים רבים, שאין לי זמן לטפל בהם, והם שוכבים אצלי בבית. ר' נתן הציע לי לארגן תוכנית עבודה להוצאתם. לא האמנתי שייצא מזה משהו, אבל הסכמתי. אחרי יומיים הוא כבר הספיק להכין להפתעתי תוכנית הוצאה לאור מסודרת. לא להאמין, אבל אחרי שלושה חודשים בלבד! הוא כבר הגיש לי את הספר הטרי. הוא סגנן את החומרים בצורה בהירה, ערך אותם, עימד ועיצב כריכה והגיש הכל על הצד הטוב והיפה ביותר".

איך היה תהליך העבודה מולו?

"נפלא ביותר. ההוצאה לקחה על עצמה את כל הפרטים מא' ועד ת'. הרב פלדמן עמד, וגם בספרים בהמשך, עומד בדיבורו. ככל היוצא מפיו – יעשה. די בכך שמדברים איתו פעם אחת על צורך מסוים, והוא מיד מתבצע. רואים שמקורו ממשפחת ראשי ישיבות. בהוצאה שלו לא נמרח הזמן. השרות מעולה ויעיל. הייתי מרוצה בכל מאת האחוזים. הכל בחן וביופי".

למה לא כדאי לאדם להוציא ספר בכוחות עצמו?

"אדם שמוציא ספר בעצמו צריך להתעסק באין סוף פרטים שגוזלים זמן רב מאוד. חבל לת"ח לבזבז זמן רב ויקר כ"כ. בזמן הזה שהוא מוסר את החידושים שלו לר' נתן פלדמן, הוא יכול לשקוע בלימוד ולהוסיף ולחדש עוד ועוד. בכל פעם שאני פוגש ת"ח שמתלבטים אם להוציא לאור את כתביהם אני שולח אותם לרב פלדמן, שיטעמו מה'צוף'…

"סיפר לי אחד מגדולי הרבנים בירושלים, שיש לו בבית מדף מלא בקלסרים של כתבים, שעד כה הוא נמנע משום מה לטפל בהם. סיפרתי לו על ההוצאה החדשה של הרב פלדמן. אמרתי לו שאם בעבר המחבר היה צריך להתמודד עם לבטים וקשיים בכל התהליך המורכב של ההוצאה לאור, הרי שעם פתיחת ההוצאה החדשה החלה תקופה חדשה בעולם הספר. העידוד והלווי שהוא נותן, מאפשרים לכל תלמיד חכם לזכות את הרבים. אני מודה לקב"ה בכל יום שהקב"ה נתן את הרב פלדמן לעולם התורה".

6 תגובות ל: "חודש הספר: להפוך את החלום שלך לספר ■ ראיון מקצועי"

  1. אין על נתן פלדמן מקצועיות אחריות ומאור פנים שווה כל שקל ממליץ??

  2. מהכרות קצרה איתו בן אדם זהב ואכפתי מאוד כלפי כולם

  3. שירות מקצועי , אמין, מהיר ואחראי גם לאחר הדפסת הספר.

  4. שירות אמין, מקצועי, מהיר ואחראי. מלווים אותך גם לאחר ההדפסה. מומלץ ביותר.

  5. אין על נתן בעולם

  6. כל הכבוד לנתן היקר, איכות זה נתן ונתן זה איכות.

כתיבת תגובה