חודש ינואר קבע שיא חדש בשוק המשכנתאות בישראל

אזרחי ישראל חוטפים אשראי מכל המוריד במחיר ולוו כמות שיא של משכנתאות בחודש ינואר • כ-15% מהמשכנתאות, ניטלו לטובת רכישת דירות בפרויקט מחיר למשתכן • גורמים במשק מזהירים מפני מינוף יתר בתחום הנדל”ן העלול לגרום לסיכון ההחזרים והתמוטטות הבנקים

משכנתא לדיור | צילום אילוסטרציה: STUDIO GRAND OUEST, שאטרסטוק

היקף נטילת המשכנתאות בישראל הסתכם בחודש ינואר בכ-6.3 מיליארד שקל, עלייה של 0.1 מיליארד שקל מחודש דצמבר – שגם הוא שבר שיא קודם – ועלייה של 1.1 מיליארד מינואר אשתקד, כך עולה מנתוני בנק ישראל, המפרסם את דוח נטילת המשכנתאות מידי חודש בחודשו.

מדובר בזינוק של 16.5% בהיקף נטילת המשכנתאות, לעומת השנה שעברה. מניתוח הנתונים עולה, שלפרויקט הדגל של שר האוצר כחלון, יש תפקיד חשוב בזינוק. קרוב למיליארד שקלים (909 מיליון) מתוך כלל המשכנתאות, ניטלו לטובת רכישת דירות בפרויקטים המתקדמים של תוכנית ‘מחיר למשתכן’, זאת כאשר עוד ועוד פרויקטים שהוגרלו בשנים קודמות, מגיעים להיתר מלא ולתחילת הבנייה.

250/200 סייד בר + קובייה בכתבה

נתון נוסף המשפיע על שוק המשכנתאות, הוא מיחזור ההלוואות. מעיון בנתונים המתפרסמים מטעם בנק ישראל, נראה כי הריבית עמדה בממוצע על 3.2%, לעומת ממוצע של 4.1% בינואר אשתקד. מה שמביא כאלו שנטלו משכנתא בעבר, לנסות למחזר אותה במחיר הריבית הנוחה יותר. היקף המיחזורים בחודש ינואר, עמד על 465 מיליון שקל, יותר מכפול מינואר אשתקד (213 מיליון שקל).

היקף המשכנתאות לדירות להשקעה, עמד על 723 מיליון שקל, בדומה לינואר אשתקד. בסך הכל, מדובר על חודש חזק, מבחינת הפעילות בשוק הנדל”ן, ונראה כי הרוכשים הבינו שאין צפי לפתרונות ממשלתיים נוספים, ועל כן כדאי לגשת גבר כעת ולסגור פינות.

870/135 ליינר ארטקל 2

גורמים בענף מסיקים מנתוני המשכנתאות, ששוק הנדל”ן נמצא בתקופה טובה של בנייה. מנגד נשמעים גם קולות הקוראים לבנק ישראל, להתייחס לנושא בכובד ראש, כדי שלא להגיע למצב של מינוף גבוה מדי של שוק הנדל”ן, שעלול לגרום לקריסה, בדומה למשבר הסאב-פריים בארה”ב, לפני כ-12 שנה.

יתרת המשכנתאות הכוללת של הציבור בישראל, עומדת על 371 מיליארד שקל לכ-894 אלף הלוואות, חלקם במינוף בינוני עד גבוה וחלקם ניטלו על ידי צעירים, עם החזרים של 4-5 אלפי שקלים ויותר בחודש, דבר המהווה סיכון.

חשוב לזכור כי סביבת הריבית הנמוכה, בצירוף הודעת בנק ישראל על השארת הריבית ללא שינוי  ברמה של 0.25%, אינה תורמת לירידה בשוק הנדל”ן ועל המדינה מוטל לצאת בתוכניות נוספות לצנן את השוק ולהביא לפתרונות איכותיים.

Inner 620/130

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה