חינוך חינם: הבשורה הגדולה הצטמקה, זה מה שנשאר ממנה

בשורה להורים העובדים: שתי נקודות זיכוי נוספות לכל הורה שיש בחזקתו ילד בגיל 0-3 – גם להורים שלא הגיעו לסף המס, שיקבלו מענק בשווי נקודת הזיכוי ובסה"כ כ-30 אלף שקלים עבור כל ילד במצטבר | המשמעות: תוספת של כ-940 שקל מדי חודש לשני הורים עובדים | האם הח"כים החרדיים יכניסו גם את האברכים למשוואה? ספק רב

בנימין נתניהו ויואב קיש בהצגת סבסוד החינוך לגילאי 0-3 | צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ

תכנית סבסוד המעונות להורים עובדים יוצא לדרך, כחלק מהבטחת 'חינוך לחינם' של נתניהו, שלא ממש יוצאת לפועל במלואה. על פי התכנית שהוצגה, כל הורה שיש בחזקתו ילד בגיל 0-3 יקבל שתי נקודות זיכוי נוספות, באופן ייחודי, גם אם לא הגיע לסף המס (אז יקבל מענק בשווי נקודות הזיכוי).

משפחה שבה שני ההורים עובדים, תקבל תוספת של כ-940 שקל מדי חודש שמשעותה היא, "בערך 30 אלף עבור כל ילד שנולד", כדברי נתניהו, שהסביר כי "במהלך מערכת הבחירות פגשתי הרבה זוגות צעירים עם ילדים ושמעתי מהם זעקת אמת. אלה הורים עובדים שאמרו שהם צריכים להוציא חלק עצום מההכנסה שלהם על מעונות לפעוטות. הדבר הזה כרוך בין עשרים לשלושים אלף שקל לשנה, לכל ילד. לפעמים הנטל היה כל כך גדול שכמה אמרו לי 'לפיכך אחד מאיתנו צריך להישאר בבית, כי אין לנו אפשרות לממן את זה'. ולכן גמרנו אומר לשנות את זה.

"יחד עם שר האוצר סמוטריץ' ושר החינוך קיש, שהוביל את המהלך, אנחנו מודיעים היום על השקת השלב הראשון בתכנית חינוך חינם לגילאי 0-3 – כפי שהתחייבנו שנעשה במערכת הבחירות. זו לא פעם ראשונה שאנחנו עושים את זה משום שבממשלות הקודמות העברנו חינוך חינם לילדים מגיל 3-6".

לתכנית יש שלוש מטרות מרכזיות, הסביר נתניהו: הורדת יוקר המחייה בעלות ההוצאה לסעיף החינוך המשפחתי; החינוך עצמו, על מעלותיו, מעבר לבייביסיטינג הניתן במעונות; הרחבת מסגרת המעונות באופן משמעותי, כדי לאפשר מסגרות מפוקחות למעשה לכל משפחה עובדת בישראל שרוצה להכניס את הילדים שלהם לגנים מפוקחים.

"היום השלב הראשון של התכנית הזאת יוצא לדרך. החל ב-1 בינואר 2024, הכנסה נטו למרבית המשפחות בישראל בהן שני ההורים עובדים תגדל עד 940 ש"ח לחודש לכל ילד מגיל 0-3. זה אומר שאם עכשיו נולד לכם ילד, כבר עכשיו אתם מקבלים ב-3 שנים הקרובות בערך 30 אלף שקל לאותו ילד, פר-ילד. ילדים שנמצאים במעונות מפוקחים, מעונות סמל, עם הטבות מיסוי, יקבלו למעשה כבר עכשיו מיידית למעשה סבסוד מלא. כרגע יש סבסוד חלקי במעונות ויש תשלום שמשלמים, אנחנו פותרים בעצם את התשלום הזה על ידי הטבות המס שאנחנו נותנים.

"כיום יש כ-120 אלף ילדים כאלה במעונות, עד סוף השנה נגיע ל-160 אלף וזה יכסה כ-30% מאוכלוסיית הילדים מגיל 0-3. במקביל, אנחנו נשקיע כבר בשלב הראשון יותר משני מיליארד שקלים כדי לבנות עוד מעונות מפוקחים. היעד שלנו בתכנית חומש הוא להגדיל דרמטית את מספר המעונות המפוקחים כך שכל זוג הורים עובדים שירצה יהיה לו מקום במעון מפוקח. אנחנו נגיע למצב שמגיל 0 עד 6 החינוך חינם.

"זאת התכנית שלנו, זה ישים אותנו בעצם בקו הראשון של המדינות המפותחות ביותר. אנחנו ניתן לילדים שלנו יתרון עצום בחיים ואנחנו נקל על המשפחות העובדות ונאפשר גם למשפחות שאינן עובדות – לצאת לעבודה", סיכם נתניהו.

כתיבת תגובה