יונה ספיר בראיון חג בלעדי: “עלילה מעולה תרתק גם ילדי קומיקס”

“לא שיש מקום כלל לשאלה, אבל יש כאלה, מחוץ לרחוב החרדי שיתפלאו לשמוע: אף ספר שאינו חרדי לגמרי לא רק שלא ייכנס אליי הביתה, הוא גם מעולם לא נקרא על ידי. אבל לגולשים החרדיים מיותר לומר זאת” • לאחר שהמקום הראשון בשוק המותחנים החרדי נכבש פעם אחר פעם על ידי יונה ספיר, ‘ביזנעס’ מגיש ראיון חג מקיף ובלעדי • על איזו חוויה אי אפשר לוותר, למה ילדי הדור הזה הם לא רק ‘ילדי קומיקס’, איזה כרך שבר את שיאי המכירות, מה התכניות לעתיד, כמה שעות כותבים פרק, כמה זמן אורך תחקיר, ועד מתי אייל גלבוע, גיבור העל של סדרת “מרגל להשכרה”, ימשיך להפציע מדי פסח בכרך נוסף?

המושקע ביותר. דם קר של יונה ספיר, על רקע מארז הסדרה

זה קורה בכל פסח מחדש. האפים של הילדים נדבקים ל-800 הדקות הקרובות, בהנחה שכל עמוד בספר אורך מעט יותר מדקה, לספרים עבי הכרס בסדרת המותחנים “מרגל להשכרה” של יונה ספיר. בבתים מסוימים זהו התחליף לאפיקומן, בבתים אחרים מזהירים שלא לפתוח את הספר לפני בוא חול המועד (אחרת הם לא יעזרו, אומרת אם ילדיי) ויש כאלה שלא מותירים את הספר יותר מרגע אחד ללא עין שתקרא בו. הוא עובד מיד ליד ולילות לבנים נרשמים לצידו, עד הסוף.

המכנה המשותף בין כל אלה הוא הלהיטות הבלתי נתפסת שבה התקבעה סדרת “מרגל להשכרה”.

250/200 סייד בר + קובייה בכתבה

דמותו של אייל גלבוע, הגיבור הראשי של הסדרה, שמתחילה כשהוא עדיין ילד של אבא, מציגה אותו כבר אב למשפחה.

הוא בוגר שייטת 13, ואת הסדרה מתחיל כמפקד חוליית כידון במוסד, ממנה הוא מפוטר בסוף הכרך השני, אחרי שרוחו העצמאית מדי לא ממש יישרה קו עם מפקדיו במוסד. אבל מה? מתברר שכוחות הביטחון מתקשים לוותר על יכולותיו המיוחדות, והוא נשלח שוב ושוב לבצע משימות כפרילנסר, תוך סיכון עצמי לא מבוטל.

תוך כדי להטוט ממשימה למשימה, הופכת דמותו אט אט לממוסדת, וככזו, גם המשפחה הקרובה שלו נהיית מטרה לחיציהם של יריביו. אלה, מגיעים בדרך כלל בחבילה אחת עם שונאי עם ישראל וארץ ישראל, שמבקשים לחבל ולפגוע בעם היהודי בכל מקומות מושבותיו.

דמותו של אייל, גיבור-על שמתגלה גם כאנושי מאוד, ובעל חולשות משל עצמו, מרחפת על שבעה כרכים שהממוצע שלהם הוא כ-700 עמודים לכרך.

לא נגזים אם נאמר שהסדרה עבת הכרס, מכרה כבר, ואנו בהערכה זהירה בלבד, משום שיונה ספיר לא מגלה את הנתונים הללו, מעל מאה אלף (!) עותקים במגזר החרדי. אלה הם מספרי שיא במכירות. לשם השוואה, סופרי מתח פופולריים פחות, מרוצים מאוד ממכירות של בין אלפיים-לחמשת אלפים יחידות מכל ספר.

מה הופך את הסדרה הזו לכה פופולרית? איזה חוסר היא ממלאה אצל בני (וגם בנות…) הדור הצעיר? בכתבת חג ייחודית פותח ‘ביזנעס’ צוהר קל אל מאחורי הקלעים של הסדרה, ומעניק חרך הצצה נוסף לחובבי הז’אנר, עם פרטים בלתי ידועים שנחשפים לראשונה, תכניות עתידיות של סדרות מבית היוצר של יונה ספיר. על הכל, תקראו כאן, בראיון חגיגי, מיוחד ובלעדי לכותב השורות.

“הגרעין הבא מבשיל: יום אחרי פסח”

כשאני מפנה את השאלה הראשונה לספיר – אני נכנס לראש של ילד. בעוד אני הייתי רוצה לשאול על נתונים ומספרים, הילד שבי, שצמא לעוד כרך, פשוט קופץ ושואל: מתי ייצא לאור הספר הבא בסדרה? השאלה הזו, דומה, היא הנשאלת ביותר. תיבת המייל של ספיר מלאה בשאלות כאלה, בהצעות להמשכים ובבקשת פתרונות לשאלות, קצת ביקורת והרבה מחמאות. מכתבים ארוכים, משאלות לב כמוסות, ביניהן התשוקה לפגוש את אייל בעצמו – בקשה שמשום מה אינה יכולה להתממש…

יש סיכוי לספר בכל, נניח, חצי שנה? הילדים לא עומדים בלחץ הציפייה.

“מהירות היא תמיד על חשבון האיכות. על אף שכיום כבר יש צוות שעוזר לי בתחקירים שבעבר ביצעתי בעצמי, זה עדיין לא אפשרי לכתוב יותר מ-700 עמודים במשך פחות משנה. אם הקוראים היו יודעים כמה לילות חסרי שינה, ימים טרופים וכמות של שעות הוקדשו לספר, הם היו מבינים שזו בקשה לא מציאותית בעליל. יום אחרי פסח כבר מתחיל גרעין העלילה הבא להירקם, והאמת שבדרך כלל הוא נובט במהלך כתיבת הספר הקודם לו, אז רושמים בצד כמה מילים תחת הכותרת הנחפזת “מרגל להשכרה חלק הבא”, וחוזרים לספר הנוכחי. הגרעין החדש מתחיל להבשיל במהלך החג, ובמוצאי הפסח כבר מסתערים על היעד הבא…

“באייר מוקדשים הימים להרחבת הרעיון (סינופסיס) בתמוז-אב אנחנו אחרי טיוטה ראשונה, ומאז הימים רק הולכים ונעשים צפופים ודחוקים כדי להספיק את היעד הנכסף: ערב פסח…”

מהיכן ההשראה לסדרה ולדמויות בה?

“האמת שמאז ילדותי אהבתי לקרוא על מלחמות, חיילים וסוכנים, והמשחק האהוב עליי היה לגו משטרה וחיילי צעצוע… הקב”ה חנן אותי בדמיון עשיר ובצמאון לידע, וביחד נוצר התמהיל הזה של אהבה למתח ולאקשן, ביחד עם עלילה סוערת ומורכבת”.

את האמת, עם יד על הלב: לבית ספיר לא נכנסים ספרים של גיבורי על, סוכנים מיוחדים ועלילות בילוש – מהזן המצוי בעיקר בספריות ציבוריות? יצא לך לקרוא פעם ספרות כזו?

“ספרות זרה היא לגמרי מחוץ למחנה. יש בה כל כך הרבה רע, שאי אפשר להוציא ממנה משהו טוב. למעט כמה ספרי קלאסיקה ישנים, כמו מרבית בני דורי, לא קראתי דבר. בהסתייגות קלה: לצורך תחקירים, קראתי הרבה על המוסד, השב”כ, צה”ל וכל יתר יחידות הביטחון העולמיות. קראתי הרבה גם על נשק, רכבים, מטעני חבלה וכדומה, ומטבע הדברים הספרים הללו לא נכתבו על ידי אנשים משלנו”.

הנמכר ביותר עד כה. טווח אפס

מהיכן הגישה למי שחונך ושאב את כל עולמו מהספרות החרדית, למאגרי הידע העצומים? ומניין ההכרה של כלי הנשק?

“התשובה הקודמת לא מספקת אותך?”

אותי אולי כן, אבל הגולשים מתעקשים…

“טוב, אז אדרש כאן לנקודה נוספת. הזכרת מאגרי ידע. זה קריטי לכתיבת ספר טוב. אי אפשר לכתוב ספר עם אפס ידע מוקדם, ולהתבסס רק על תחקיר בנושא. סופר צריך לדעת הרבה-הרבה-הרבה יותר מהקוראים שלו בנושאים עליהם הוא כותב. צריך ידע עולם: רקע היסטורי בסיסי, תפיסה פוליטית, הרבה גיאוגרפיה, קצת מדעים. אי אפשר לבוא ולכתוב על ריק. זה לא עובר. פעם קיבלתי לקריאת-התרשמות כתב יד חביב, שהכותבת שלו אולי ידעה מתי הוקמה המדינה, אבל בלבלה קשות בין ארגוני המרי של קום המדינה… וזו רק דוגמה קטנה. ברור שכל אחד יכול לטעות, אבל שהטעות לא תהיה מבישה יותר מדי”.

לאיזו דמות בסדרה, מלבד אייל גלבוע, יש לך פינה חמה בלב?

“לאלי. מה בכלל השאלה? לא נראה לי שיש מישהו שיחשוב אחרת”.

לו הייתה הסדרה נכתבת כעת מחדש, יש קווים שהיו משתנים בה?

“אופס. שאלה קצת מתקילה. לא הייתי משנה, כן הייתי מנסה לסדר טבלה יותר ברורה על כל דמות. יש לי טבלה בסיסית, אבל מסתבר שעם הזמן היא לא מספיקה, וכאן הגיעה, למשל, הטעות המביכה אודות בנצי, שב’אויב באדמת ידיד’ דיבר ברוסית, וב’התנקשות’ נכתב שאינו דובר שפה זו. כמה מיילים נוזפים קיבלתי… והיו עוד כמה דברים קטנים דומים”.

כמה זמן אורך ליצור גרעין עלילה? כמה שעות ביום מושקעות בכתיבה, כמה זמן אורכת כתיבת פרק?

“שעות. שעות. שעות. ימים וחודשים. אי אפשר לענות בשלוף, כי יש פרקים שלוקחים זמן קצר יותר ויש כאלו שנמחקים שוב ושוב עד לגרסה הסופית. ככלל, יש לספר כעשר (!!!) טיוטות מרגע הכתיבה הראשוני ועד לסיום. לפעמים נדמה לי שאין מילה אחת ששרדה את כל הטיוטות… זאת עבודה מורכבת, מאומצת, קשה. כיפית, מאתגרת, מהנה, מרתקת – אבל קשה. אין חיים קלים. לא לאייל ולא לי. בשבועיים האחרונים לפני הורדת הספר לדפוס ישבתי מול המחשב 20 שעות ביממה, בלי גוזמה, ובלילות האחרונים לא ישנתי בכלל. אמיתי”.

לפי הבנתך, עלילות כאלה מתרחשות במציאות?

“חד משמעית כן. כל פעולה שאייל מבצע, בוצעה בעבר על ידי לוחם ביחידות העילית של צה”ל או סוכנים מכוחות הביטחון. משיחות עם בוגרי יחידות כאלו, הפרטים מדויקים עד הסוף. לפעמים אפילו המעטתי מיכולותיו רק כי הקהל שלנו נוהג להפטיר באי אמון “לא יכול להיות”. דווקא מפני שאינו מכיר את הלוחמים\סוכנים מקרוב”.

כמה טיפים לסופר המותחנים המתחיל?

לא לחשוב שזה קל, וכתוצאה מן ההבנה הזו, לא להתייאש כשזה אכן קשה… הרכבת ספר מתח מהבסיס היא עבודה קשה. מאוד. והכי חשוב: לדעת למחוק בלי להסס. בספר הנוכחי, למשל, לא כל כך הייתי מרוצה מן הפרקים הראשונים. מחקתי שוב ושוב ושוב עד שהרגשתי שעליתי על הדרך.

ועוד טיפ: לכתוב כל מה שעולה על הדעת. בלי לעצור ובלי להתלבט. קוראים לזה במילה אחת: טיוטה. אחר כך אפשר למחוק, אפשר לשכתב, אפשר לשדרג. קודם כל לכתוב מה שעולה על דעתך”.

מנתחים את הסוגיה

ז’אנר המתח בציבור החרדי אהוב מאוד בקרב הצעירים, בני הנוער, אבל אפילו קהל בראש צעיר, בגילאים מבוגרים הרבה יותר מוצא עניין בספרות זו. אני עצמי נתקלתי בתגובות רבות של יהודים מבוגרים ממני, שניתחו את הספר כ’סוגיה’ – להבדיל אלף אלפי אלפים – ב’ראש של גמרא’ בזמני ההתאווררות מהלימוד. אם כן, לאיזה קהל יעד מכוונים הספרים בעת הכתיבה? מי הקורא האולטימטיבי שאל רמתו הספר הזה מכוון?

“מלכתחילה כיוונתי לגילאי 17-18 ומעלה, עד לשלהי שנות הארבעים. אבל הפתיע אותי ילד בן שמונה שקרא את הסדרה כולה הלוך ושוב, (וחפרתי לו עם שאלות כדי לבדוק אם הבין, ומסתבר שהבין היטב!) ומאידך הדהימה אותי לא פחות קשישה בת מעל שמונים שמחכה לספר הבא בדריכות… כך שכנראה כל אחד מבין את זה בדרך שלו, ברמה שלו, בהבנה שלו”. 

870/135 ליינר ארטקל

יש סיבה לכך שהצעירים החרדים נמשכים לסדרות דמיון ומתח? אולי משום שאין להם אפשרות לחוות את הדברים באמצעות צפייה, ויש חוסר בספרים מז’אנר דומה?

“לגמרי. ענית את שתי התשובות בעצמך. קודם כל אין מדיה. שנית, מדף ספרי המתח – והכוונה למתח אמיתי – ריק כמעט לחלוטין. ויש קהל אדיר שצמא למתח הזה, לריגוש, לתחושה המעקצצת באצבעות, הנשימה הנעתקת באימה… זה פשוט צורך עמוק בנפש שלהם. ואם לומר את האמת, זו ממש שליחות בעיניי, למנוע מהם – מן  הנוער בעיקר – מלרעות בשדות זרים. כבר סיפרו לי לא מעט אנשים על כך שהבן\תלמיד עזב את הספרים הזרים לטובת הסדרה. ויש כאלו שכתבו לי על כך בעצמם, בכתובת המייל שלי. אם יש משהו שמשמח אותי – זהו הדבר”.

איך מסתדרת העובדה שקהל צעיר מאוד רוכש את הספרים בסדרה, עם העובדה שאומרים שאנו מגדלים כאן דור-קומיקס? מה, בשלב מסוים הילד מתהפך ומוכן להעמיק עד כדי שהוא גדל לחובב ספר וקריאה?

“קודם כל, אנחנו במצב טוב יחסית לכלל העולם, שם ירשה המדיה את אותיות הכתב כמעט כליל. ואכן, גם בעולם הכללי שררה אווירה כזו, וכבר ספדו כולם למילה הכתובה, וקברו אותה עמוק באדמה מתוך מחשבה שאף ילד לא יקרא יותר דבר. ואז באה רולינג עם סדרת הפנטזיה הידועה שלה (הארי פוטר. י”פ), והוכיחה לכל העולם שלא נכון. הילד יקרא, בהנאה ובחשק, אם רק יהיה לו מה לקרוא. ובמילה “מה” הכוונה לספר מעולה, לא פחות ממעולה. עם מכירות של למעלה מחצי מיליארד עותקים החזירה רולינג את תהילת המילה הכתובה.

“זה נכון גם לגבינו. אצלנו, הקומיקס הוא תחליף לסרט בעולם הכללי, והוא תחליף עלוב למדי, כן? אז בוודאות גמורה, כשיהיה לילד משהו מרתק שימשוך אותו באמת, הוא יזנח בחדווה את הקומיקס. עובדה”.

“כרך תשיעי יפתיע גם אותי”

לקינוח, כמה שאלות חופרות. אבל אי אפשר בלי…

מותר לשאול כמה ספרים נמכרו מכל כרך בסדרה?

“איך אומר אייל תמיד? לשאול תמיד אפשר. הבעיה מתחילה עם התשובות…”

הראשון בסדרה. אויב באדמת ידיד

איזה ספר היה הכי מוצלח, לדעתך, מבחינה ספרותית?

“יהיה קלישאתי להגיד דם קר? בעיניי הוא הטוב מכל ספרי הסדרה, וגם המושקע מכולם”.

איזה כרך שבר את שיאי המכירות?

“מוקדם מכדי לדעת על דם קר, אבל אם לא נחשיב אותו, אז טווח אפס”.

מה התכניות העתידיות של יונה ספיר, והאם יהיו ספרי המשך לסדרת מרגל להשכרה?

“את זה יודע רק הקב”ה לבדו. זו הפתעה גם עבורי… כי האמת שתכננתי להפסיק את הסדרה אחרי טווח אפס, וכבר התחלתי לכתוב ספר ראשון בסדרה חדשה – מדהימה בעיניי – אבל נחתו בתיבת המייל שלי למעלה מאלף מיילים מפצירים ומתחננים להמשיך עם אייל. חשבתי להמשיך עם כרך אחד, ואיכשהו הספר התארך והתארך ועדיין לא סיימתי עם העלילה… בסוף הספר אייל נשאר במצב לא הכי קל עבורו. כך שיש סיכוי סביר לכרך שמיני.

“כרך תשיעי יפתיע גם אותי, אבל מי יודע?…”

חג כשר ושמח, ושתהיה לך שנה פורייה – כדי שבפסח הבא ניהנה גם מכרך שמיני בסדרת ‘מרגל להשכרה‘, וגם מכרך ראשון של הסדרה החדשה…

מומלץ עבורך

38 תגובות ל: "יונה ספיר בראיון חג בלעדי: “עלילה מעולה תרתק גם ילדי קומיקס”"

 1. שימו לב ❣️הכי מעניין שנזהרו בכתבה לא לחשוף בשום פנים אם יונה ספיר זה בו או בת
  תכל’ס הספרים אחד אחד וכרגע אני באמצע דם קר

 2. ברווז מוזר ומשעמם

 3. תכל’ס
  עם ההשוואה של מרגל להשכרה להארי פוטר-
  אין מה לומר שמרגל להשגרה (-על כל פנטזיותיו-)
  מעט מציאותי יותר.
  יונה ספיר אלופ/ה!!!

 4. אני קניתי דם קר והיה בזה פשלות
  מעניין אותי אם זה היה לכולם

 5. יונה ספיר זו לא אמורה להיות שאלה זו אמורה להיות עובדה!!!!
  כאילו ברור שאת מוציאה עוד ספר אחרי דם קר מה השאלה??????????????????????
  השארת המון דברים פתוחים אז זה חייב להעשות ומהרררררררר גם ככה הורדת לנו תלב כל שניה בספר

 6. יונה ספיר פשוט אלופה!!!!
  תודה רבה על כל הספרים, כל שנה את עושה לנו את הפסח….
  ובספר הבא בבקשה תחזירי את אייל לארץ,
  כמה אפשר להתעלל בבן אדם?????

 7. אייל גלבוע, כן, גם אני שמתי לב, וסתם ככה להעשרה:
  https://he.wikipedia.org/wiki/%D7%99%D7%95%D7%A0%D7%94_%D7%A1%D7%A4%D7%99%D7%A8
  ומשה- אני גם קניתי אותו ולא היו לי בכלל פשלות

 8. ויקיפדיה: רות רפפורט היא סופרת חרדית ותסריטאית. רפפורט כתבה ספרי מתח לנוער בשם ‘מתח לנוער’, סדרות לנשים, וסדרת ספרים לילדים בשם ‘עשרים ואחד בבית אחד’ ששניים מספריה עובדו לסרט.

  רפפורט כותבת גם תחת שם העט יונה ספיר, בין השאר את סדרת ספרים הפופולרית בציבור הדתי ובציבור החרדי מרגל להשכרה.

 9. אוקיי, אז יונה ספיר זאת בת והשם האמיתי שלה זה ר. רפפורט שמוכר לכולנו מהסדרה 21 בבית אחד

 10. היו הרבה טעויות בספר דם קר: לדוג’, לחרוד, מלשון לפחד. יש מילה כזה בשפה העברית?
  או אדמה בוצנית, או- “זאת עבודה שלך?” משפט שהופיע פעמיים בתחילת דיאלוג שבין אייל לארנון,
  גם מבחינת מבנה, ספרותית הוא אינו נכון כלל, אייל לא עובר תהליך ברור, הוא אינו עובר תהליך בכלל.
  שימו לב בדם קר- הוא חסר יכולת לקבל מרות- האם משהו השתנה בו במהלך הספר, הוא הולך רחוק מאוד ואינו מוכן לקבל פקודות,
  הוא עושה שטויות! מפקדיו צודקים. אני לא מרחמת עליו כלל וכלל.
  וזו עוד נקודה, הוא אינו מעורר הזדהות ואינני יודעת האם כיון שלשון המספר (הכותב) בולטת ונוכחת בשטח, או כיון
  שהדמות שלו, (גם אם תהיה מאופיינת היטב) אינה מוכרת לסופרת מקרוב ועל כן היא אינה יכולה להיכנס ולכתוב ממנה ממש להיצמד לדמות.
  אגב- הסיפורים אינם מגוונים מבחינת מה שקורה בהם. כל ספר אותו דפוס התנהגות שחוזר על עצמו אפילו הענישה.
  ויש לי עוד הערות אך אין מספיק פנאי לכתוב אותן.
  חבל לי מאוד שכדי לקרוא ז’אנר שאני אוהבת אני נאלצת לקרוא ספרים עם רמה נמוכה רדודה משו.

 11. כתיבה מקצועית
  השקפות זבל
  המון אלימות
  המון רצח
  והערצה אינסופית לכוחנות ולמדינה
  לא הייתי מאמינה שספר כזה יכנס לבית חרדי

 12. לדעתי ולדעת הרוב הספר ברמה גבוהה מאוד, מכל בחינה שהיא.
  הסיבה שהסופרת לא משנה דפוסי התנהגות היא דווקא בגלל שהיא מכירה את הדמות טוב, ויודעת שהתנהגות אחרת לא קשורה.
  ומספיק להכיר את אייל קצת בשביל לדעת בבירור שאייל הוא לא אחד שמקבל מרות, וכל החצופים שהעזו לגייס אותו אחרי לא יודעת כמה שנים של שירות מדינה, ידעו את זה.
  ואני נמנעת מלהוסיף עוד כמה שורות כדי לא לחשוף מתוכן הספר, אבל בחייאת, הצלחת לעצבן אותי, אז סליחה אם יצאתי תוקפנית.
  אני אוהבת מאד את הסדרה הזאת ומחכה לספר השמיני.
  האופי הייחודי של אייל, ביחד עם האהבה שלו למשפחה שלו ולחבריו היא הדבר הכי יפה בסדרה.

 13. הייתי רוצה לדעת אם אפשר לפרסם פאנפיקים על הסדרה, אבל לא יודעת לאיפה לשלוח את השאלה
  אין על אייל גלבוע בעולםםם

 14. לא יודעת מה אתכם אבל יונה ספיר דפינטלי משתבחת עם השנים…
  ולך״מפקד חיל הים״ אייל הרבה יותר מקבל מרות בספר דם קר, כאילו כן בהתחלה הוא לא שולט על הרגשות שלו אבל בואי, הייתי מצפה מאייל ממש לא לקבל פקודות אחרי הכל, אפרת עשתה משו… והוא כן עבר איזשהו תהליך במהלך הספר, הוא כבר לא הסמרטוט של המדינה הוא קיבל וואחד כאפה לפנים מכל מה שהאמין בו. ושירי, אני איתךךךך, כאילו ברור שהיא תעשה המשך היא השאירה מלאאאא קצוות פתוחים. צריך המשך, דחוףףףףףףףףףףףףףף

 15. יונה ספיר היא סופרת הכי אלופה שיש בזכותה אני התחלתי לקרוא ספרים ואני חושבת שכדאי שבספר הבא כדאי שתסיים את הסידרה ושתתחיל חדש המון בהצלחה

 16. ל”מפקד חייל הים”, אני חושב שאת הקוראים פחות מעניין אם יש מילים מסוימות או אין אותם בלקסיקון העברי, ויותר מעניינית העלילה והדמויות ,
  אין בציבור החרדי עוד ספרים כאלו, לעניות דעתי עדיף לקרוא את הספרים האלו מאשר לרעות בשדות זרים ולחפש ספרי מתח או אפילו סרטים חילונים או גויים, וזה מצויין שיונה ספיר נותנת מענה לזה, כי יש ציבור גדול שהנושא הזה מעניין אותו ורוצה לקרוא מתח, ריגוש, אקשן, מלחמות, ואין לו כל כך איפה.
  סופסוף יש ספרים שלא מנסים לייפות המציאות ולא עושים את ראש המוסד חרדי וראש הממשלה חוזר בתשובה……………אלא כן נצמדים למציאות עם עלילה עוצרת נשימה.

 17. אני באמצע לכתוב לה מייל נזעם, אבל אני מרחמת אני הולכת לכתוב מחדש משהו עדין יותר כדי שלא תתאבן לה היד ותשאיר את אייל איפשהו בגלובוס.
  אם בספר הבא אייל לא בארץ, בנצי חי ובריא ולא רצו להרוג אותו בגלל אייל, לא סולחת!
  אם אייל איבד מצפון ושליטה זה רק בגלל הסופרת, רק!
  מחכים לסידרה חדשה(אם איזכורים של אייל כי בלעדנו הוא לא חי.) לא קונה את הספר התשיעי שיהיה ברור, מספיק התאכזבתי בטווח אפס.
  הראיון היה עדין מידי והמראיין לא קרא את דם קר!

 18. את הקוראים מחילה מכל מיני מעניין מאוד אם קיימת מילה שאינה מופיעה בשפה העברית ככל שאין מדובר במילה שהומצאה ביודעין.
  אבל כאשר מדובר בטעויות נו נו.
  אבל לא אאריך כי זה באמת חלק שולי, וגם אינו נוטל חלק מרכזי, הרי לא כל הספר מלא שגיאות,
  גם אני קראתי את הספר בעניין או כמו שאומרים- לא הנחתי אותו מידיי עד לסוף המפתיע, שאגב לא כל כך הפתיע.
  כאן לא מייפים את המציאות, כיון שאייל גלבוע כבר חרדי, לטענת הסופרת.
  אבל אם ככה- למה הוא ‘נזכר’ שהוא חרדי רק כאשר מגיע הדבר לאוכל כשר או תפילת שחרית כלשהי,
  למה לא כאשר מדובר בגנבות אינסופיות של רכבים, במוות בלתי פוסק של כל מיני אנשים שמפריעים בדרך למטרה.
  אינני יודעת.
  אולי מדובר בדיני נפשות, משו כאן קצת לא ברור לי.
  אבל שוב אני אומרת- אולי צדק מי שאמר כאן, שהיא טובה לאנשים שמחפשים סיפורי בלשות שיתאימו לרוחם והשקפתם.
  אסיים בהצדעה.

 19. טרילוגיה מצויינת .

 20. הראיון יפה…..
  אתמול גמרתי את הספר דם קר …..
  וקצת התאכזבתי שיונה השאיר/ה המון קצוות פתוחים … בפרק הבא אני מצפה שאייל יחזור לארץ באיזו פרוטקציה בנצי יחיה ואלי ואייל ישארו חברים טובים כמו שהם רק בגללם אני קוראת את הספר…..
  משום מה אני מאד מחוברת לספרים האלו שמזכירים לי הרבה תקופות שהיו לי בחיים …
  ואציין שהכתיבה של הספר עם המון הומור שחור וציניות שאני מתה על זה מאד מעשירים את הספר…..
  אז אני מאד מחכה לספר הבא שיתחיל טוב ויסיים טוב ….
  ולא כמו עכשיו…. שאין מושג מה קורה .. ונדע זאת רק בפרק הבא …. יש לי המון מה לומר אך אסיים כאן …..

 21. יונה, אם בנצי מת, הלך לך על כל הסידרה!!!!!!
  סידרה מאלפת ומותחת, אבל כל עוד אייל אכן מתפקד, אם הוא נשאר בחור שלו, זה יהיה נורא!!!!!!
  תתני לו חנינה דחוףףףףף!
  ובואו לא שכח שכמה שאורי שבתאי נחמד ועוזר לאייל, בגללו אייל התגייס למילואים!!!!!!!!!!!

 22. יונה ספיר היא סופרת הכי אלופה שיש ביזכותה אני התחלתי ליקרוא ספרים ומאז שהתחלתי לא יכולתי להפסיק אבל גם אני חושבת שכדאי שבספר הבא תחזירי את אייל גלבוע לארץ ושיהיה לך המון בהצלחה בספר הבא תודה רבה לך על כול ההשקעה

 23. יונה ספיר יש לי שאלה מה יותר טוב להיות ממוכרת לספר או לסרט פשוט אני וחברות שלי מיתוכחות אל זה כול הזמן תודה רבה ואין על אלי ואייל בעולם

 24. מרים אני חושבת כמה שהסידרה הייתה יפה ומהממת אבל אני חושבת שבאמת צריך קצת שינוי כי שבדם קר שאמרו טוב אנחנו צריכים מימך משהו אני כבר לא היתרגשתי מיזה כאילו אני רגילה לזה שמבקשים מימנו דברים אז אני כן חושבת שצריך שינוי אבל אחרי הכל אין על אייל גלבוע

 25. יונה ספיר איך עשית לי את זה הרגת אותי בדם קר !😣😣😓😓😪😪
  סתם עכשיו אנלא מדברת בשפ פורד אבל כל הכבוד לך שהרגת אותו… הוא עצבן אותי קשות.. סדרה נדירה😎😎😎🥰🥰🥰😍😍😍🤩🤩🤩

 26. כיבינימת עם הצבא הזה לא מתביישים לגייס אותו עוד פעם, רציתי לירות בהם. כאילו מה🤬🤬🤬🤬🤬😡😡😡👿👿👿👨‍✈️👨‍✈️👁‍🗨🔪🗡⚔⚔

 27. וואו ספר מטורף!!! עולה על כולם!!!

 28. סדרה מהממת שאין כאלו דברים…. מקצועית ברמת על לא נופלת משום סרט בכל ז’אנר שהוא.
  הספרים נדירים אחד אחד אין מה להגיד בכלללל.
  רואים מקצועיות וידע עצום,רואים סופרת שיודעת להעביר עלילה כולל כל הרגשות בצורה הכי מקצועית שיכולה להיות.יש לה שנינות וחכמת חיים,ידע עולם אדיר ויכולות מטריפות!!!!!בקיצור אין עלייך.

 29. יונה ספיר!!!!
  סדרת מרגל להשכרה מלווה את כולנו כבר כמה שנים..
  אבל יאללה, חלאס, מדובר באדם אחד שנמרח על 7 ספרים עם 600 עמודים.
  יש לך כתיבה מעולה רעיונות נועזים,
  הגיע הזמן להיפרד ממרגל להשכרה ולהתחיל עם סדרה חדשה!!!

 30. אני מסכימה במאה אחוז

 31. אבל אולי פשוט תמשיכי לכתוב לכתוב על אייל גלבוע אבל לא על מרגל להשכרה אבל את ממש טובה איך שהצלחת לכתוב על אייל בדם קר שהוא היה צעיר פשוט אלופהההההה אין אליך 💕💕💕😍😍

 32. וואו וואו וואו!! אני חייבת לציין שהסדרה הזאת פשוט (או לא כזה פשוט) מושלמתתת!
  אני אדם שלא קורא ספרים כמעט בכלל וכשאחותי הציעה לי לקרא את הסדרה צחקתי לה בפרצוף… היא לחצה עלי, עשיתי לה טובה והתחלתי לקרא.
  כשגמרתי את דם קר, הסתכלתי על הסדרה ולא האמנתי שקראתי את כל העובי הזה! זה פשוט רץ מרוב המושלמות…
  ממליצה לכל מי שיש לו אפילו טיפת זמן- לקרא. (לא מומלץ לאנשים עם הרבה מחויבויות משום שמהר מאד הם ישכחו מהם…😏)

 33. הלו הלו רפי פריישר !!!!
  הסדרה הזאת לא נגמרת לפחות עד הפרק ה9 אוקי ???
  שיונה ספיר תתחיל סדרה חדשה על הצד …..
  ומי שהסדרה מרגל להשכרה על אייל שיעממה אותו שיפסיק לקרוא ויעבור לספרים אחרים ….
  לנו בכלל לא נמאס מאייל !!!! [אולי קצת צריך לשנות בתוכן העלילה שזה פרט שולי ]
  אבל כשמחוברים לדמויות מהספר ממש אי אפשר לעזוב אותן כל כך מהר …..
  ומי שהסכים איתי שיגיב !!!!!!!

 34. להפרד????
  להפרד ממרגל להשכרה???
  להפרד מאייל ואלי???
  ה’ ישמור!!!
  הסדרה הזו, זה הדבר הטוב ביותר שקרא לספרות החרדית לאחרונה. (לעניות דעתי כמובן)
  “ומפקד חיל הים” כל הסדרה היא מדגישה שאייל גונב רכבים/ אופנועים/ כל דבר שזז. לצורך הצלת חייו או של אחד שראוי לחיות עפ”י טעמו.
  פרט לכך שהוא מבקש בעדינות ובנימוס רב, להשאיר פרטים מזהים.
  צאו ולמדו מאייל גלבוע מהם נימוסים…
  בקיצור, סדרה מדהימה.
  משלבת מתח, רגש, הומור.
  ואם נתעכב רגע על ההומור, הרי שהוא בשפת העם,
  ק ו ר ע / ה ו ר ס.
  ואם לא הבנתם/ן אז ההומור הוא מצויין. וכתוב הייטב.
  איזו שנינות…
  יש לי עוד המון מה לכתוב ולהביע,
  אך מוטב שאעצור כאן…

 35. לצערי קראתי את התגובות… ומדוע לצערי?…כיון שאני באמצע הקריאה של ‘דם…’
  לדעתי ר.רפפורט\ספיר היא ה-סופרת בהא הידיעה במגזר! ואני קראתי הרבה והרבה סגנונות בחיי [בתור חוזרת בתשובה]. אז לא חייב תמיד לבקר….[למרות שיש ביקורת אבל זה מתגמד ביחס ל….]
  אוהבים את אייל וכולם! לא רוצים להיפרד, אפשר לשלב את ‘מרגל’ עם סדרה חדשה או עם כרך נוסף של ‘בקצה המחנה’….
  העיקר שפסח שנה הבאה בעז”ה נהיה מסובין עם יונה ספיר. בי-ם כמובן מה השאלה!

 36. שוב, אני מסכים ב 100 אחוז שיונה ספיר סופרת מצוינת,
  תראו את הכתיבה, השנינות, העומק.
  אבל, כמה פעמים כבר אפשר לקרוא שאייל נלקח לכלא, משתחרר(משחרר את עצמו) ושוב נלקח לכלא(לדוג’) ושוב משחרר את עצמו,
  וכך זה עם הגנגסרים וכל מי שלא יהיה.
  אז באמת כבר כדאי שיונה ספיר תעבור לסדרה חדשה, ו…מידי פעם תזכיר גם את אייל גלבוע

 37. לא אמרתי שצריך להיפרד מאייל ואלי פשוט אפשר להמשיך ליכתוב על אייל גלבוע אבל לא על מרגל להשכרה אבל מי שלא קרא את הסידרה הזאת הפסיד!!!!!!!!!!!!!!!!!! ושיתחיל הרגע 😛😝😜🤪❤️😍אבל הרגע ליקרוא!!!!!!!

 38. רפי שוב מסכימה איתך חוץ מהקטע שלא ליכתוב על אייל בזה אני לא מסכימה 😤😤😤אי אפשר להיפרד מימנו 😍😱😉

כתיבת תגובה