יוקר המחיה? הצחקתם את הנבחרים: שכרם יזנק ב-15%

נתוני הלמ"ס שפורסמו היום יגדילו מעט את שכר המינימום במהלך השנה הלועזית הבאה – אך תזניק את שכר הפוליטיקאים ואנשי מערכת המשפט בישראל | נשיאת בית המשפט העליון שמשתכרת 'רק' כ-105 אלף שקלים, תוכל ליהנות לפתע מכ-120 אלף שקלים לחודש | וכמה מרוויחים השרים, השופטים והדיינים?

בית המשפט העליון | צילום: יוסי זמיר, פלאש 90

אם מישהו חשב שנתוני הלמ"ס מלמדים אך ורק על מגמת עלייה בשכרם הממוצע של השכירים במשק, הרי שלמרבה הפלא (או שלא), אלה משפיעים כלפי מעלה גם על שכר הפוליטיקאים והשדרה הבכירה ביותר של מערכת המשפט בישראל ששכרה מוצמד לעליות השכר במשק.

כך למשל, מצא וחישב צחי שדה ב-ynet, שכרה של הגברת אסתר חיות, המכהנת כנשיאת בית המשפט העליון המשתכרת כיום 104,256 שקלים, תזכה להעלאה גורפת עד לכ-119,894 שקלים במשוער; יו"ר האופוזיציה והשרים יעלו מ-50,673 שקלים לכ-58,274 שקלים, שכרם של ראש הממשלה ויו"ר הכנסת 56,345 שקלים לכ-64,797 שקלים, שכרו של סגן שר וח"כ יעלה מ-45,274 שקלים לכ-52,066 שקלים, ושכרו של נשיא המדינה יצמח מ-64,673 לכ-74,374 שקלים.

שכר המינימום לעומת זאת, יעלה רק באפריל ובשיעור זעום הרבה פחות של 6% – יחס מחפיר כלפי הקפיצה בשיעור של כ-15% שצפוי בשכר הבכירים בישראל. כל זאת, אלא אם חברי הממשלה המיועדת, שתושבע ככל הנראה השבוע, לא יבלמו את הייקור הבלתי נסבל של משכורות הבכירים, בעוד כמחצית מתושבי ישראל מתמודדים עם קושי ממשי בהבאת פת לביתם. לפי שדה, שכרם הממוצע של כל השופטים, הדיינים והקאדים עומד כיום על כ-60 אלף שקל ומדובר ב-900 שכירים ששכרם יזנק, יחד עם עוד מאות בכירים, ראשי רשויות, סגני ראשי הרשויות, פקידים בכירים, יועצים משפטיים, רבנים וראשי המועצות הדתיות. סך כל תוספות השכר יגיע עד לכדי 130 מיליון שקלים בשנה.

לפני כשנתיים בשל הצמצומים שננקטו בתקופת הקורונה, נקבע כי ההצמדה לעליית שכר הבכירים לפי עליות השכר הממוצע במשק, תוקפא עד דצמבר 2022. היות וככל הנראה השכר הממוצע (שנקבע לא ע"י הלמ"ס אלא מוכרז ע"י הביטוח הלאומי, וממנו נגזרות אחוזי הקצבאות) שיתפרסם בחודש ינואר יעמוד על כ-12 אלף שקלים, ייקור של כ-15% מהשכר שנהג במשק לפני שנתיים.

ועדת הכספים של הכנסת היא החותמת האחרונה בשלב העלאת השכר, ואם ח"כ גפני יחליט, היא תעצור את העלייה המדוברת. גם המלצת הוועדה הציבורית לקביעת שכר הח"כים (שהמליצה באוגוסט על העלאת שכר הח"כים בכאלף שקלים) תאמר את דברה בנידון.

תגובה אחת ל: "יוקר המחיה? הצחקתם את הנבחרים: שכרם יזנק ב-15%"

  1. מזעזע בעיני השכר המוגזם עד מאד של חיות וחבריה

כתיבת תגובה