ייגמר בפיצוץ? הביטקוין נסחר הבוקר מעל 51 אלף דולר

מול התחזיות השחורות והפסימיות שנתלו בו, הביטקוין יוצר תהפוכה כלל עולמית כששוויו של המטבע – שאין כל ערך מאחוריו מלבד אמונת ההמונים בו – זינק הבוקר אל מעל 51 אלף דולר • אמש חצה את רף ה-50 אלף דולר • אנליסטים: האמון של חברות מובילות במטבע סוחפת את השוק; חייבים להיזהר מהתנודתיות של ביטקוין

צומח כלפי מעלה | צילום: נועם רבקין פנטון, פלאש 90

חודש אחרי ששבר את קו ה-20 אלף דולר – הביטקוין שבר עוד שיא וחצה את הרף של 50 אלף דולר שקבע לעצמו לפני כ-24 שעות, אמש (ג’) בשעות הערב. הבוקר (ד’) כבר נסחר המטבע בלמעלה מ51.5 אלף דולרים כשכעת עומד שערו, נכון לכתיבת השורות, (12:09) על 51,419 דולר, כך לפי אתר נתוני השוק‎ המיידיים המתפרסמים ב’ביזנעס’ בקביעות מאת TradingView‬.

כזכור, לפני כשבועיים הזניק אלון מאסק את השוק כששינה את הסטטוס שלו למילה אחת, ביטקוין. מאוחר יותר, לפני כשבוע הודיע אלון מאסק כי חברת טסלה שבבעלותו תרכוש ביטקוין בשווי 1.5 מיליארד דולר והמטבע זינק בתגובה. כמו”כ הודיעה החברה כי לקוחותיה יוכלו לשלם במטבע הוירטואלי.

250/200 סייד בר + קובייה

נזכיר לחוגגים, כי רק בשבוע שעבר קרא פרופ’ נוריאל רוביני, מי שחזה ב-2006 בהיותו חבר בקרן המטבע הבינלאומי את משבר הסאב פריים שהתרחש ב-2008, לרשות ני”ע בארה”ב לחקור את מאסק בחשד לעשיית מניפולציות בשוק.

בנוסף, טען פרופ’ רוביני כי הביטקוין הוא “שיטקוין” ואין מאחוריו דבר. “זו בועה שעומדת להתפוצץ”. בפוסט שפרסם במסגרת הבלוג האישי שלו בפייננשל טיימס, כתב (כפי שהובא בתרגום, באתר ‘ביזפורטל’) כי “הטענות כאילו ביטקוין הוא הזהב החדש, מזינים בועה חדשה במטבע ובמטבעות דיגיטליים נוספים. הפעם האחרונה שזה קרה, ב-2017/8, הביטקוין עלה מ-1,000 דולר ל-20,000 דולר ואז נפל חזרה ל-3,000 דולר עד סוף 2018.

“מאחר והערך הפונדמנטלי של ביטקוין הוא 0, והוא היה מגיע לפחות מכך אם היו משיתים עליו מס של פחמן, בשל הייצור שמצריך אגירת מסיבית של אנרגיה, אני צופה שהבועה הנוכחית תיגמר בפיצוצה.

“להתייחס לביטקוין או כל מטבע קריפטו אחר כ’מטבע’ זה חוסר דיוק במינוח. הקריפטו הם לא יחידה חשבונאית, כלומר שום דבר לא מתומחר בתוכם. הם גם לא אמצעי תשלום שאותו ניתן להגדיל, כשעם ביטקוין אפשר לעשות 5 פעולות בשנייה, בעוד שמערכת של ויזה עושה 24,000 פעולות בשנייה”, המשיך פרופ’ רוביני ואמר כי מרבית החברות הגדולות בעולם, פרט לטסלה, אינן מאפשרות תשלום באמצעות המטבעות.

“העובדה שחלק מחברות הקריפטו מסרבות לקבל מטבעות קריפטו כאמצעי תשלום, בשל התנודתיות הגבוהה שלהם, אומרת הכול. ההתבססות על טוקנים שונים היא בעצם חזרה לימי הברטר (סחר חליפין. ש”ק). אפילו למשפחת פלינסטונס הייתה שיטה מוניטרית מתוחכמת יותר שהתבססה על בנצ’מארק, כשהמשפחה המצוירת השתמשה בצדפים…”, הוסיף כשהוא רומז לדמויות מצויירות.

ביטקוין או שיטקוין

רוביני כתב עוד כי “לקריפטו אין הכנסה, אין שימוש, אין אפשרות תשלום או כל שירות אחר. הוא אפילו לא אנונימי כי אפשר לעקוב אחר כל תשלום. מדובר במשחק ספקולטיבי על בועת נכסים, כשיש מטבעות קריפטו שאליהם מתייחסים בשוק כאל שיטקוין, שהם הונאה לכל דבר ועניין”, אמר והדגיש כי מרבית כריית הביטקוין מתרחשת בסיןף רוסיה ובלארוס, מה שהופך אותם ל”סיוט ולאיום על הביטחון הלאומי במערב”.

עוד הוסיף, כי “הביטקוין לא מתאים לפורטפוליו של משקיעים גדולים ומוסדיים. הביטקוין מסוכן, תנודתי ולא מעט משקיעים בו משקיעים קטנים שהם פראיירים, שעוברים מניפולציה על ידי צבא של סוחרי פנים ואנשי מכירות נחשיים”, סיכם.

Inner article

לפי דיווח ב’כלכליסט’, חטיבת השקעות במורגן סטנלי שוקלת האם להמר על ביטקוין, כך צוטטו אנשים המעורים בנושא. כמו”כ צויין כי בקנדה אושרה קרן המסחר הראשונה בצפון אמריקה לביטקוין. גם בנק ניו יורק מלון הודיע, כי הקים צוות חדש שיפתח פלטפורמה למסחר בנכסים מסורתיים ודיגיטליים. במקביל, נכתב, במסטרקארד מתכננים לאפשר לבעלי הכרטיסים לבצע עסקאות במטבעות קריפטו מסויימים.

האנליסטים בעולם, כולם, כמעט ללא יוצאי דופן, ציינו הבוקר כי מן הראוי להיזהר דווקא מן העליות הללו. “הראלי אינו צפוי להימשך”, אמרו בג’יי פי מורגן, בנק ההשקעות הבינלאומי. המומחים של הבנק שצוטטו ב’גלובס’ ציינו כי אם לא ייפסקו במהרה התנודות במחיר הביטקוין, מחירו הנוכחי של מטבע הקריפטו המוביל, שטיפס ב-77% מתחילת 2021, “אינו נראה בר קיימא”.

Inner 620/130

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה