ירושלים של זהב || השכונות הירושלמיות שהכי יקר לגור בהן

ניתוח מיוחד: השכונות המבוקשות ביותר בעיר ירושלים, וכמה עולות בהן דירות למכירה ולהשכרה | פערים של עשרות אחוזים במחירי הדירות בשכונות המבוקשות בעיר לבין הממוצע העירוני | למרות ההאטה בשוק מאז תחילת עליית הריבית באפריל 2022 – ירושלים מובילה בכמות המכירות של דירות חדשות ובהתאם גם עליה במחירי הדירות במרבית השכונות בעיר | בגלל הביקושים מצד תושבי חוץ: בניגוד לתל אביב, שוק היוקרה בירושלים,  נפגע פחות מהמשבר שעובר על ענף הנדל"ן

דרך בגין, ירושלים | צילום: יוסי זמיר פלאש 90

מחיר ממוצע של דירות 4 חדרים בירושלים עומד נכון להיום על 3 מיליון שקל, עם שונות גדולה בין השכונות שמגיעה עד 46% בשכונות היקרות בעיר (בהשוואה למחיר הממוצע בעיר), ומנגד פערים שליליים של עד 21% בשכונות הפחות מבוקשות. נתונים אלה עלו מבדיקה שנערכה באתר יד2 וריכזה נתוני נדל"ן מרכזיים בעיר ירושלים – המחירים של דירות למכירה בעיר, מחירי השכירות של דירות להשכרה, והפערים בין השכונות השונות בבירה, ובינן לבין המחיר הממוצע של כל העיר, כמו גם את רמת הביקוש שמאפיינת כל שכונה בירושלים. הבדיקה התייחסה לדירות רגילות בבניינים משותפים ודירות גן בלבד בנות 4-4.5 חדרים בירושלים.

על פי נתוני חודש אפריל 23 – השכונות המבוקשות ביותר בירושלים בשוק המכירה בהן נרשמו המספר הרב ביותר של צפיות במודעות  הן קריית יובל, אחריה בפער קטן שכונת פסגת זאב , ולאחריהן בסדר יורד שכונת רמות שכונת גילה ושכונת הר חומה 

שכונות אלה הן המבוקשות ביותר בירושלים, בין היתר בגלל שהן מציעות מחירי דירות אטרקטיביים יחסית. בארבע מבין חמש השכונות המבוקשות ביותר מחירי המכירה של דירות הינם נמוכים מהמחיר הממוצע של הדירות בירושלים כולה: בפסגת זאב מחיר ממוצע של דירת 4 חדרים עמד נכון לחודש אפריל על 2.440 מיליון שקל – נמוך ב-19% מהמחיר הממוצע של כל העיר; בגילה המחיר הממוצע עמד על 2.530 מיליון שקל – נמוך בכ-16% מהממוצע בעיר; בשכונת הר חומה המחיר הממוצע היה 2.720 מיליון שקל, נמוך ב-9% מהממוצע העירוני; בקריית יובל המחיר הממוצע עמד על 2.810 מיליון שקל – נמוך ב-6% מכל העיר.

מנגד, בשכונות היוקרתיות יותר בירושלים, פערי המחיר בשכונות לבין הממוצע העירוני הסתכמו בעשרות אחוזים כלפי מעלה: בקריית הלאום המחיר הממוצע עמד על 4.387 מיליון שקל – יקר ב-46% מהממוצע בכל העיר; בבית הכרם המחיר עמד על 4.06 מיליון שקל – יקר ב-35% מהממוצע העירוני; בקטמון הישנה המחיר הוא 3.928 מיליון שקל – יקר ב-31% מהממוצע; קריית שמואל המחיר עמד על 3.825 מיליון שקל – יקר ב-27% מהממוצע העירוני; בשכונת רחביה המחיר עמד על 3.747 מיליון שקל – יקר ב-25% מכלל העיר. 

ניתוח י2 למחירי הדירות בשכונות ירושלים השונות

איילת ניצן, סמנכ"לית השיווק של יד2, ציינה כי "הממצאים מראים שונות גבוהה במחירי הדירות למכירה וגם להשכרה, הן בין השכונות השונות בעיר ירושלים, והן בין השכונות למחירים הממוצעים בכל העיר. ניתן להסביר זאת בטעמים של ביקוש והיצע, והן מבחינת היוקרה של הדירות עצמן והשכונה עצמה. ככל והדירות הן חדשות יותר וממוקמות בשכונות יוקרה שבהן מתגוררים העשירונים העליונים של האוכלוסיה, כך פערי המחירים שלהן מהממוצע העירוני גבוה יותר, ועלותן הכללית גבוהה יותר. יש לציין כי בירושלים קיימות שכונות יוקרה עם רמות מחירים גבוהות אף יותר מאלה המופיעות לעיל, אך כמות הדירות הקטנה המוצעות למכירה או השכרה בהן לא אפשרה לבסס מגמת מחיר".

דרור אוהב ציון, מנכ"ל ובעלים חברת שיווק הנדל"ן דרא המשווקת מספר פרויקטים בעיר ירושלים, מוסיף לכך, כי "השונות היא גבוהה לא רק במחירים, העיר ירושלים היא העיר הגדולה בארץ מבחינת מספר תושבים – יש בה כ-930,000 תושבים, והיא הינה עיר של ניגודים במגוון תחומים – אוכלוסיה דתית מול אוכלוסיה חילונית, ערבים מול יהודים, אוכלוסיה אמידה מחד מול אוכלוסיה ענייה יחסית מאידך ועוד. הניגודים האלה באים לידי ביטוי הן במחירי העסקאות, הן בכמות העסקאות, הן בביקושים ועוד".

לפי אוהב ציון, בירושלים ניתן למצוא דירות למכירה בהחל מ-20 אלף שקל למ"ר ועד לדירות יוקרה במחיר של 80 אלף שקל למ"ר ואף יותר. "באופן כללי, כמות העסקאות בירושלים לא ירדה באופן דרמטי ועדיין מוכרים דירות בעיר", אומר אוהב ציון, "גם שוק היוקרה בירושלים, בניגוד לתל אביב, נפגע פחות מהמשבר שעובר על ענף הנדל"ן, בעיקר בגלל הביקושים מצד תושבי החוץ. רק בשלושת החודשים האחרונים מכרנו 3 פנטהאוזים במחירים של מעל 16 מיליון שקל לדירה, המשקפים מחיר של כ-75-80 אלף שקל למ"ר".

4 תגובות ל: "ירושלים של זהב || השכונות הירושלמיות שהכי יקר לגור בהן"

  1. עולה על כולן שכונות רוממה ושמגר גאולה יותר מכולן

  2. מה עם הרובע היהודי?

  3. כנראה לא שמעו על מעלות דפנה..

  4. מה עם עין כרם?

כתיבת תגובה