כלכלנים: סיכוי נמוך שהריבית תעלה בקדנציה של פלוג

לאחר שבנק ישראל הותיר גם אתמול את הריבית על כנה גוברת ההערכה כי זה המצב שיישאר לפחוד עד לסוף הקדנציה של הנגידה הנוכית שעתידה לסיים את תפקידה בנובמבר 2018 כפי שהודיעה בסוף שבוע שעבר לראש הממשלה

בנק ישראל shutterstock

אחרי הודעת הריבית, הסיכוי שהריבית תעלה בקדנציה של קרנית פלוג נמוך. כך טוען הכלכלן הראשי של מיטב דש אלכס זבז'ינסקי. נזכיר כי אתמול הותיר בנק ישראל את הריבית על 0.1% למרות שהיו צפיות על תחילת מהלך להעלאת הריבית כפי שקורה בארה"ב ובמדינות נוספות.

לדברי זבז'ינסקי, בנק ישראל דאג לקרר את הציפיות שנוצרו לקראת החלטת הריבית. הדגשים שניתנו בהודעה מתאימים ברובם להגדרה "יוניים". לפי בנק ישראל המשק עובר לצמיחה בקצב התואם פוטנציאל הצמיחה, אך מציין שלאחרונה הופיעו סימני התמתנות בצמיחה במשק. בעיקר ההתמתנות באה לידי ביטוי בירידה ביצוא הסחורות ובירידה חדה בהשקעות בבנייה למגורים. הבנק גם מציין כי ההאטה בהשקעות בבניה למגורים עשויה להשפיע על הפעילות בכלל המשק.

box

לגבי שוק המט"ח שאף הוא בעל השפעה על החלטת הריבית מציין בנק ישראל כי השקל אומנם נחלש, אך בעיקר מול הדולר האמריקאי כמו המטבעות האחרים. מול סל המטבעות השקל נותר מיוסף.

"קשה לחזות מהלכים שיקבעו ע"י נגיד הבא שאנו לא יודעים מיהו ומה דעותיו, אך ניתן להגיד ברמת ביטחון גבוהה שבתקופת כהונתה של הנגידה קרנית פלוג הסיכוי שהריבית תעלה נמוך", מסכם הכלכלן הראשי של מיטב דש.

side
Technion – inner

כתיבת תגובה