כמה עולה מעון רה”מ בנט ברעננה? הפירוט המלא נחשף

“הוצאות הטייק-אווי של משפחת נתניהו היו עשירית משל משפחת בנט” – בלשכת בנט מגיבים לתחקיר שחשף את המספרים שמאחורי מעון רה”מ ברעננה | כמה כסף הוצא על פרחים וניקיון בתקופת נתניהו וכמה הוציא בנט? | ומה טוענים בליכוד בתגובה: “זריית חול בעיניים; חמישים מיליון על שיפוץ שלא כחוק לבית ברעננה” | אלא שבלשכת רה”מ היו מוכנים לטענה, ומראש צירפו את תגובת השב”כ

נפתלי בנט | צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

לאחר שאמש (מוצ”ש) פורסם  תחקיר של איילה חסון ב’רשת’ (חדשות 13) על הוצאותיה הרבות של משפחת בנט במעונה ברעננה – שלפי התחקיר מגיעות לעשרות אלפי שקלים בכל חודש, בחרו בלשכת בנט להגיב לדברים.

“מכיוון שאין לנו מה להסתיר ואנו חייבים דין וחשבון לציבור בלבד, להלן העובדות המלאות: בבית משפחת בנט לא מועסקות כלל מבשלות. לכן, נעשה שימוש בשירותי אוכל חיצוניים עבור משפחת בנט (המונה 6 נפשות) בצורה מסודרת ובהתאם לכל הכללים. עלות ההוצאות פחותה באופן משמעותי מאשר העסקת מבשלת במעון, וכן ביחס להוצאות המזון של ראש הממשלה הקודם ומשפחתו.

250/200 סייד בר + קובייה

“בבית ראש הממשלה ניתן להעסיק 8 בעלי תפקידים במשרות שונות ובעלות כוללת של 102,000 ש”ח בחודש. צוות זה נוצל במלואו במשך רוב שנות כהונתו של רה”מ הקודם, לעומת ראש הממשלה בנט – אשר בביתו מועסקים שלושה בעלי תפקידים בלבד בעלות כוללת של 48,000 ש”ח בחודש.

“סך ההוצאות החודשי במעונות ראש הממשלה בבלפור ובקיסריה בימי ראש הממשלה הקודם עמד על 262,100 ש”ח, לעומת 87,700 ש”ח כיום”, אמרו בלשכת בנט.

“יובהר, טרם פירוט ההוצאות – עבור אירוח אירועים רשמיים בבלפור הוקצה תקציב נפרד, והוא אינו קשור לסכומים אלו. כלומר – הטענה כי בבלפור התקיימו פגישות עבודה ואירועים רשמיים, אינה שייכת לעניין ההוצאות”.

בטבלה מפורטת שפרסמה לשכת ראש הממשלה, בוצעה השוואה בין ההוצאות על מעון רה”מ בתקופת נתניהו מול תקופת בנט. לפי פרסום הלשכה, בתקופת נתניהו עמד שכר הצוות על 102 אלף שקלים, הוצאות תחזוקה וניקיון עלו 141,800 שקלים ועל הזמנת והכנת מזון שולמו 37,300 שקלים. כמו כן, בבית ראש הממשלה ברעננה עומד שכר הצוות על 48 אלף שקלים, על תחזוקה וניקיון משלמים 15,000 שקלים ועל הזמנת והכנת מזון 24,700 שקלים.

לפי הלשכה, “בכל אחד מן הפרמטרים – ההוצאות בבית רה”מ ברעננה נמוכות משמעותית בהשוואה לקודמו. בחישוב שנתי מדובר בחיסכון בהיקף של 2,092,800 ש”ח לאוצר המדינה”, אמרו בלשכת בנט.

כמו כן בוצעה השוואת הוצאות נוספות בין מעונות ראשי הממשלה נתניהו ובנט (כשמקור הנתונים הוא משרד ראש הממשלה, חישוב בממוצע שנתי לשנים 2019-2020 למול ממוצע חודשי מאז תחילת כהונת רה”מ בנט) ולפיה, בתקופת נתניהו עלה ניקיון שבוצע ב’מיקור חוץ’ סכום של 865,500 שקלים, הוצאות פרחים עלו כ-38 אלף שקלים, חשמל 171 אלף שקלים, גינון 106 אלף שקלים ומים 81 אלף שקלים. בסך הכל הוצאות בשנה של 1,261,500 שקלים.

מנגד, בבית משפחת בנט ברעננה עמדו הוצאות ניקיון על 170 אלף שקלים, לא הוצא שקל על פרחים, הוצאות החשמל עמדו על 42 אלף שקלים, גינון 48 שקלים ומים 12,000 שקלים. סך כל ההוצאות השנתי עומד על פי הערכה זו על כ-272 שקלים שקלים.

“יודגש ויובהר פעם נוספת – מראש הממשלה נבצר להשתמש במעון ברחוב בלפור בירושלים, נוכח השיפוצים הביטחוניים הנדרשים במעון, שהם דרישה ארוכת שנים של שב”כ ואגף הביטחון במשרד ראש הממשלה. עמדתם זו נכתבה והוצגה פעמים רבות בעבר – מצ”ב תגובת השב”כ לתקשורת מהחודש שעבר. לכן, משתתפת המדינה במימון הוצאות הבית ברעננה, על מנת לספק לראש הממשלה את השירותים והמעטפת להם הוא זקוק במסגרת מילוי תפקידו, כפי שהיו זכאים כל ראשי הממשלות ובני משפחותיהם לאורך השנים. אנו מכבדים את תפקידה וחובתה של התקשורת לבקר את השלטון, כל שלטון, ואין זו בושה בעינינו לקחת אחריות ולהודות בטעות, באם קרתה. בלבד – שהעובדות והאמת הן הבסיס, ושלא עושים שימוש ציני בבמה התקשורתית ובזכות הציבור לדעת”.

מהשב”כ נמסר במקביל, כי “בשנים האחרונות הובהר ע”י שב”כ הצורך האבטחתי בביצוע שינויים משמעותיים במעון ראש הממשלה ברחוב בלפור בירושלים. הדבר בא לידי ביטוי גם בדו”ח של מבקר המדינה משנת 2020. עם חילופי ראשי הממשלה, הובהרה עמדתנו מזה מספר שנים, כי במעון בבלפור נדרשות התאמות ביטחוניות על מנת לאפשר מגורי ראש ממשלה במקום, וזאת בשים לב לעובדה שחלק מאלה אינם יכולים להיות מבוצעים שעה שראש הממשלה מתגורר במעון. הליך העבודות במעון מתבצע ביוזמת ובהנחיית שב”כ. בהתאם, בוצעו סידורי אבטחה בבית רה”מ ברעננה, בו מתגורר ראש הממשלה. סידורים אלו בוצעו בהנחיית השב”כ, על בסיס שיקולים מקצועיים אבטחתיים, תוך התחשבות בהיבטים הנוגעים לעלויות ולצמצום הפגיעה בשכנים. יצוין, כי סידורי אבטחה הונהגו גם בבתיהם הפרטיים של ראשי ממשלה קודמים, על בסיס הערכת האיום ויתר הנסיבות הרלוונטיות”.

Inner article

“שיפוצים בניגוד לחוק”

בליכוד מיהרו להגיב לפרסום: “כרגיל בנט משקר והתקשורת מחפה. בנט משפץ את ביתו הפרטי ברעננה על חשבון הציבור בסכום אסטרונומי של 50 מיליון שקלים, ללא אישור ובניגוד לחוק. החוק קובע שהמעון הרשמי של ראש הממשלה יהיה בירושלים ולא ברעננה.

“בניגוד למעון הרשמי בירושלים, המעון הפרטי של בנט לא משמש לאירוחים רשמיים כלשהם – כך שכל ההוצאות על מזון הן רק לענייניו האישיים.

“כזכור נפתחה חקירה מופרכת על טייק-אווי למעון בבלפור בסך של 175,000 ש”ח לחמש וחצי שנים. השופט קבע שהרוב הגדול של סכום זה הוצא על אירוחים רשמיים. כלומר, בניגוד להודעת בנט, הוצאות הטייק-אווי הפרטיות של משפחת נתניהו לא עלו על 1,300 שקלים בחודש – עשירית (!) מההוצאות על טייק-אווי של משפחת בנט.

“כמובן שבנט, שעיכב במכוון את שיפוץ המעון הרשמי בבלפור, לא יועמד לדין על הבזבוז שלו והתקשורת תמשיך לאתרג אותו במקום לבצע את מלאכתה ולבקר את השלטון”, לשון תגובת הליכוד.

Inner 620/130

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה