לא יוצאים לחופש: מבקרי מס הכנסה פושטים על העסקים

המלחמה בהון השחור לא יצאה לחופשה: גם בחודשי יולי אוגוסט פקחי רשות המסים – מס הכנסה ומס ערך מוסף – גילו מעלימי מס רבים שנחשפו בביקורות שנערכו בבתי העסק שלהם

ביצים | צילום: שרה שוכמן, פלאש 90

מבקרי מס הכנסה לא נחים גם בחופש. קיבצנו – מהשבוע האחרון בלבד – מספר סיפורי פשיטות של המבקרים, שיש בהם כדי להרתיע ולהתריע.

המבקרים, שהגיעו לביקורת במכבסה ברחובות נדהמו לגלות מה באמת “מכבסים” במכבסה זו. במהלך הביקורת נמצא פתק ובו רישומים של הכנסות שלא נרשמו, בספרי העסק. אדם שהציג את עצמו כ”עובד במכבסה” אמר למבקרים: “יכול להיות שזה של השכן שלי שהחליף אותי אתמול לשעה ויכול להיות שהוא זה שקיבל את הכסף ולא רשם, אני רק עובד פה!” אלא ש”העובד”, כנראה לא תיאר לעצמו שדבריו יבדקו מידית, והמבקרים שהתקשרו ל”שכן” של בעל המכבסה, ששמו היה רשום באותו פתק, גילו להפתעתם שמי שהלכה למעשה מנהל את העסק שלהם הוא אותו “עובד” עמו הם שוחחו, שלדבריהם בשל היותו מוגבל בבנק, רשם את העסק על שם אחרים. בעל המכבסה, מיותר לציין, הוזמן לחקירה במשרדי החקירות של מס הכנסה.

המקרה ארע בזמן מבצע ביקורת של מס הכנסה בבתי עסק בערים רחובות, נס ציונה, יבנה, ראשון לציון וגן יבנה, אשר כלל 107 ביקורות, מהן עלה כי בקרב 13% מבין העסקים שנבדקו, לא נרשמו הכנסות כדין. למבצע שנוהל בראשות פקידת השומה ברחובות, נבחרו, בין השאר, עסקים בענפי השירותים והמקצועות החופשיים, עסקים שנתקבל לגביהם מידע וכד’.

בעל מינימרקט בראשון לציון לא רשם בספרי העסק צ’קים בסך 1,350 ₪. בעל העסק טען להגנתו: “זה צ’ק ביטחון שגם אם אפקיד אותו הוא לא יכובד”. מעצבת שיער ואיפור מראשון לציון, שלא רשמה הכנסות בסך 800 ₪ ששולמו על ידי אחת הלקוחות, בעבור תסרוקת אמרה למבקרים: “הקבלות שלי בבית ולכן לא רשמתי..” בעל דוכן לאוכל דרוזי מנס ציונה בחר בהסבר דומה  לכך שלא רשם את כל הכנסותיו מיום הביקורת: “לא הבאתי היום את הספרים ולכן רשמתי על דף..”.

קבלה? רק לצ’ק עם כיסוי…

בביקורת של מס הכנסה בתל-אביב נמצא במשרדו של עורך דין צ’ק בסך 67,470, שלא נרשמו בספרי העסק. ערוך הדין מצא תירוץ יצירתי ואמר למבקרי מס הכנסה שהוא מוציא קבלה רק אחרי שהוא מפקיד צ’ק לבנק ומוודא שהצ’ק לא חוזר…

המקרה ארע בעת מבצע ביקורת של מס הכנסה בבתי עסק בעיר תל-אביב יפו, ואשר כלל 150 ביקורות, מהן עלה כי בקרב 14% מבין העסקים שנבדקו, לא נרשמו הכנסות כדין. למבצע, שנוהל בראשות פקיד שומה תל-אביב 3, נבחרו בתי עסק בענפי המסחר התעשייה ומתן השירותים.

עורכי הדין אליהם הגיעו המבקרים במהלך הביקורת הצטיינו בעיקר במתן תירוצים: עורך דין שבמשרדו נמצאו צ’קים בסך 27,233 ₪ שלא נרשמו בספרים וכן מזומנים שנרשמו כל דף נייר צדדי, טען בפני הבודקים: “לא כולנו יודעים לרשום בספרי הקבלות והחשבוניות ובעל המשרד נמצא בחו”ל”. עורך דין אחר, שלא רשם הכנסותיו העביר את האשמה לאביו בטענה: “אני עוזר לאבא שלי ולא יודע למה לא נרשם”. עורך דין נוסף, שבבדיקת דפי הבנק שלו נמצאו 2 העברות בנקאיות בסך של 2,485 ₪ אמר שפשוט ‘התפקשש’ לו כי לא שם לב והיה בטוח שרשם…

הגדילה לעשות עורכת דין שכנראה “מרוב לקוחות לא רואה את היער”, ואמרה למבקרים “פשוט לא ידעתי לשייך את ההעברה כי לא ידעתי מי הלקוח ששילם…”.
בעל חנות להלבשה שבחנותו נערכה קניית ביקורת מקדימה שלא נרשמה בספרי העסק הטיח בפני המבקרים: “אני חי על כדורים תעזבו אותי!” חברה לייצור ושיווק כריות לא רשמה כספים שנתקבלו ממכירות באינטרנט בסך של 1,905 ₪. המנהל “הדחיין” אמר שהוא נוהג לרשום את כל הקבלות רק בסוף החודש.

“ביצת ההפתעה” בדוכן הביצים

סיפור המעשה החל במבצע ביקורת, שביצעו מבקרי החשבונות של מע”מ ירושלים בשוק מחנה יהודה לפני שבועות אחדים. במהלך אותה ביקורת הגיעו המבקרים לאחד מדוכני הביצים בשוק, שם נתקלו בהתנגדות לביצוע הביקורת ולהתקהלות רבת משתתפים שגרמה להם לעזוב את המקום.

מבקרי מע”מ הנחושים לבצע את עבודתם נאמנה, הגיעו השבוע שוב לאותו דוכן ביצים מלווים בשוטרים ובצו חיפוש לעסק. במקום נמצאו שתי קופות רושמות, ששימשו בעיקר כתפאורה לדוכן, שכן לא פעלו ולא היה באף אחת מהן סרט קופה פנימי כנדרש. כסף, לעומת זאת נמצא בשתי הקופות, בכל אחת מהן נמצא עודף של כ-2,000 ₪.

במהלך חיפוש שנערך בעסק נמצאו עוד 20,000 שקלים במגירה נסתרת, מתחת לאחת הקופות, ובעל העסק נלקח לחקירה במשרדי מע”מ בירושלים, בליווי השוטרים.

בתחילת חקירתו, התנהג בעל הדוכן בבריונות כלפי אנשי מע”מ ולא שיתף פעולה בכל הקשור לניהול העסק. גישתו זו השתנתה רק לאחר ששלושה חוקרים מיחידת החקירות של מע”מ הצטרפו לחקירה והעבירו אותו להמשך חקירה במשרדם. בעל דוכן הביצים נחקר עד לשעות בערב, ובסופה של החקירה התנצל על התנהגותו והחל לשתף פעולה עם חוקריו.

מומלץ עבורך

2 תגובות ל: "לא יוצאים לחופש: מבקרי מס הכנסה פושטים על העסקים"

  1. ערן יעקוף מתחיל להצדיק את עצמו בפני שכונת כחלון הישרים

  2. לא מבינה כל כך את הלשון הצינית של הכתבה. נא להכיר את אנשי מס הכנסה הצדיקים שרדפו עד חורמה, על לא עוול בכפם רבים וטובים עד שנכנעו ושיחדו אותם. מיעוטם נתפסו, נעצרו באו על עונשם, רובם ממשיכים ואין פוצה פה.
    במדינה שבה עושים הכל למנוע מאנשים להתפרנס ו-9 מכל 10 עסקים נסגרים ומשאירים אחריהם קרקע חרוכה ומשפחות שלא מצליחות להתאושש, לפעמים לתמיד, לא הייתי ממהרת להציג כתבה כל כך שוטמת אנשי אמל ומייקרת את אנשי מס הכנסה…..

כתיבת תגובה