לא 'עוד' ויקיפד: הכירו את ספק המידע של מאות אלפי חרדים

המערכת שייסד ומנהל יוסף קמינר – הוויקיפדיה החרדית, המכלול – ללא ספק השפיעה על החרדים בשנת 2018, ולו בשל העובדה כי הוא זה שיקבע מה ייחשף ומה ייעלם מעיני מאות אלפי גולשים חרדים • קמינר ממוקם במקום ה- 50 בדירוג 'המשפיעים' של 'ביזנעס'

יוסף קמינר | צילום: רפי קוץ

על מהפכת האינטרנט החרדי, שמקבל הכשר דה פקטו בשנה האחרונה, כבר כתבנו. האינטרנט מלא באינסוף של ידע, כאשר לעיתים לא כל הידע מתאים ורלוונטי לגולש הדתי. מה שגורם באופן אוטומטי אנטיגוניזם במגזר כלפי הרשת.

'ביזנעס' מתרחב בניו-מדיה: מהיום, כל העדכונים – גם בוואטסאפ!

לחצו כאן למעבר לדירוג 'המשפיעים' המלא של 'ביזנעס'.

בדיוק על מנת לפתור את זה, קם מיזם 'המכלול', אתר מבוסס ויקיפדיה, שהוא למעשה הויקיפדיה החרדית. יתרונו הבולט של 'המכלול' הוא שהוא פתוח דרך כל חברות הסינון השונות. זאת, בשונה מויקיפדיה, שחסומה לגלישה ברוב הסינונים המחמירים.

לפני כחודש וחצי, אף התקיים ערב מיוחד המתחם 'ביזמקס' בירושלים, בו התקבצו מתנדבים שהגיעו במטרה להרחיב משמעותית את הערכים הקיימים ב'מכלול'.

חלק מהערכים עוברים כצורתם מויקיפדיה המקורית ל'המכלול', חלק מהערכים עוברים התאמה ושכתוב לציבור החרדי, אם בתיקוני נוסח ואם בהורדת קטעים לא רלוונטים ורק לאחר מכן עוברים. ויש ערכים שנכתבים במיוחד עבור 'המכלול', בעיקר בנושאים פנים חרדיים. כאלה, תגלו ב'מכלול', יש המון.

האתר הושק ב-11 בינואר 2015 ונכון ל-14 בנובמבר 2018 הכיל האתר 151,961 ערכים, למעלה ממחצית ממספר הערכים שנמצאו בויקיפדיה העברית. עם זאת, נכון לתאריך הנזכר, למעלה מ-23,000 מהערכים במכלול מפנים ל'דף טיפול' או 'דף מותאם' המודיע כי הערך דורש תיקון ולא ניתן להציגו, כך שמספר הערכים בפועל קטן בהרבה מהמספר הרשמי. מדי יום מיובאים לאתר מויקיפדיה העברית בסביבות אלף ערכים.

מאחורי המיזם עומד יוסף קמינר, חסיד גור, שהקים את המכון לאוריינות וידע כהלכה לצורך הפקת האתר ותפעולו השוטף.

מדובר במיזם חשוב, שאמור לתת את האלטרנטיבה החרדית לויקיפדיה. כאמור, עצם העובדה שהמיזם פתוח בכל חברות הסינון, מראה כי ההבנה שהאינטרנט הוא חלק מאיתנו חדרה כבר, וכעת נותר רק למצוא את שביל הזהב במרשתת.

7 תגובות ל: "לא 'עוד' ויקיפד: הכירו את ספק המידע של מאות אלפי חרדים"

 1. לצערי המכלול אינו דומה לויקפדיה כלל וכלל ומספר הערכים הפעילים הוא ממש קטן,
  מה שגורם לחרדי לאי אפשרות להגיע למידע רלוונטי וכשר
  וחבל שחברות הסינון של האינטרנט נכנעו למיזם זה

 2. יש שם דברים נוראיים של כפירה
  כשזה ויקיפדיה אנחנו נוטים להניח להם שהם גויים וכדומה, אבל פה של חרדים ואפילו חסיד…. זה לא פשוט בכלל

 3. יש שם הרבה כפירה

 4. כיום זה כלל לא נכון.

  ואני חושב שאתם בככלל ויקים מוטים ותו לא.

 5. כל הערכים התורניים הם בהטיה חסידית חבדי"ת

 6. אין שם כפירה הפוך יש שם סינון יתר למשל שחקנים הם אינם מרשים להיכנס לערך שלהם בגלל שזה לא השקפה יהודית וכן למשל בערך 'נפיחה' בויקיפדיה הם אינם נותנים להיכנס לערך בגלל ניבול פה

 7. ממש לא חב"דית. בתור עורך פעיל אני מכיר את המכלול, ומאמין בחזונו. בניגוד לכל הפעילים, אני חרדי לאומי, ומרגיש שם מצויין. מזמין את כולם להצטרף למיזם החי והתוסס הזה!

כתיבת תגובה