ייעודה של חברה עסקית: עסקים, ומה הקשר לצחי נחמיאס?

עם כל הכבוד ליועצים השיווקיים: חברה היא לא קהילה ולא משפחה • חברה עסקית היא עסק לכל דבר, שיש לנהלו ברגישות ובאחריות, בלי הכרזות פומפוזיות שמתערבות בשיח הציבורי, הפוליטי, המדיני או הביטחוני • גם לא כשהדברים נעטפים במילת הקסם: “חברתי” • וגם: האם מזל נאחס פוקד את צחי נחמיאס מאז השתלט על דסק”ש?

מוקד שירות של סלקום. צילום: ליאור מזרחי | פלאש 90

ההתנהלות של סלקום בפרשת שעת-המחאה שהתקיימה אתמול (ג’) יחד עם שביתתם של ערביי ישראל כאות הזדהות עם אחיהם שמעבר לגדה, הגיעה לא רק בעיתוי הלא נכון, כפי שניסתה אתמול החברה להבהיר בתגובתה המאוחרת יחסית לתהליך התסיסה שהחל לרחוש ברשת – אלא גם באי הבנה בסיסית של קהל הצרכנים הישראלי.

אם חפצת חיים היא, חברת תקשורת, ולמעשה, כל חברה עסקית, לא אמורה לקחת צד בשום שיח ציבורי: פוליטי, מדיני, ביטחוני, ולעיתים עליה להדיר את עצמה, בכל ימות השנה – וקל וחומר בימי לחימה – מהתעסקות בנושאים חברתיים נפיצים.

עובדי סלקום, שאכן שירתו את המדינה, היו צריכים להתקומם על הצעד התמוה לכשעצמו, בעיניי, בעיתוי התמוה עוד יותר. אך גם בימי שגרה, אין להבעת סולידריות עם היושבים בחבל ארץ שממטיר במשך שנים אש תופת על תושבי ארץ ישראל, כל מקום.

מי שהיה אמור לעצור תהליכים שכאלה בעודם בראשיתם, הם מנהלי השיווק של החברה. אבל זה לא קרה גם בעבר, כשהחברה בחרה להודיע כי תתמוך בסכום כספי גבוה למדי בתהליכי הורות של זוגות שאינם מוכרים על פי ההלכה, ולא קרה אתמול, כשהצעד של וועד העובדים התפוצץ בפרצופה של סלקום, כשיותר ממחצית מהעם – כן, לא רק ימניים מוצהרים – הביעו הזדעזעות מהמהלך.

כך נראה מצבה של חברה שמנסה להכנס למקומות לא לה. נכון, היועצים השונים טוענים שחברה עסקית צריכה להתנהל כקהילה, כמשפחה, כחבילה תומכת לכל עובדיה, מכל המינים. אבל לטעמי, יש גבולות הטעם הטוב גם ליישומה של עצה שיווקית זו.

המזל הנאחס הגיע לסלקום?

ובשולי הדברים, הערה כלכלית.

באתר הכלכלה החרדי ‘ביזנעס’ דיווחנו לא פעם על פעולותיו של צחי נחמיאס בדסק”ש. עתה נדמה, כי |מאז שצחי נחמיאס השתלט על דסק”ש בעזרת 29.9% וגיבוש קבוצת משקיעים בראשות רמי לוי ואלקו – צרותיו נערמות בצרורות.

Inner article

דסק”ש זו חברת אחזקות השולטת בכמה נכסים משמעותיים בשוק ההון הישראלי: בחברת התקשורת סלקום, בחברת הנדל״ן נכסים ובניין, שהיא בתורה מחזיקה בחברת הנדל”ן גב ים, בחברות אלרון, מהדרין, אפסילון ועוד.

תחילה, הוא התבשר כי הרשות לניירות ערך חוקרת את שיתוף הפעולה הסמוי שלו עם חברת ביג בחברת אפי נכסים, פרסום החקירה גרמה לחברת ביג שלא לחבור אליו כחלק מקבוצת המשקיעים להשתלטות על דסק”ש.

בהמשך, בעלי מניות בגב ים קראו למשרד המשפטים לבחון מינוי נאמן על אחזקות דסק”ש: סלקום, מהדרין, אלרון, נכסים ובניין ואפסילון, כקבוע בחוק הריכוזיות.

בהמשך, פרופ’ דייויד גילה פרסם חוות דעת הקובעת כי השתלטותו של נחמיאס מפירה את חוק הריכוזיות.

ועכשיו – סלקום.

מתחילת השנה, איבדה מניית סלקום כרבע מערכה. מתחילת החודש המניה מאבדת 5.3% ואמש, עם הכרזה נרחבת של חרם צרכנים על סלקום – סלקום איבדה מיידית 1.9% ונראה שמגמת הירידה טרם הסתיימה.

האם בתנאים כאלו משפחת זלקינד ואלקו יוסיפו להמשיך ולהשקיע יחד עם נחמיאס?

ראוי לציין, כי בפני וועדת הריכוזיות עומדת פניה למנוע את אישור משרד התקשורת לאלקו לשלוט בדסק”ש ובסלקום.

על דבר אחד אין חולק: זה הזמן של החברה, בעליה ומנהליה – וכל מי שאיכפת לו ממנה – להתעשת.

יש דרכים לתקן, ויש דרכים נכונות לנהל ולשלוט.

ולפעמים, דברים משתבשים – רק כדי שנבין שעלינו לתקן אותם.

מומלץ עבורך

4 תגובות ל: "ייעודה של חברה עסקית: עסקים, ומה הקשר לצחי נחמיאס?"

 1. מאמר יפה מאוד.
  מילים נכונות מאוד שהלוואי ומישהו שם בחברה עתירת השומנים המיותרים יקשיבו להן.
  הערכה שלי שזה לא יקרה.
  יש תהליכים בחברה שיודעים כיצד הם מתחילים ולא יודעים איך לעצור אותם.
  כשמתעשתים, לעיתים זה מאוחר מידי.

 2. דרושה חקירה עכשיו ובאופן שלא סובל שום דיחוי – לא ייתכן שממשיכים לתת לצחי נחמיאס לעשות כרצונו!

 3. איפה המדינה ואיפה הרשויות?? עם כל יום שעובר התמונה מתבהרת כשהאדון נחמיאס מקים פירמידות חדשות ואסורות על חשבון הציבור, בניגוד לכל חוק!

 4. אני באמת מת לדעת מתי כבר מישהו יקח את האחריות לידיים ויטפל בכל הסיפור המגוחך הזה.

כתיבת תגובה