למרות אי הירידה לפרטים: אושרה רפורמת התקינה האירופית

ועדת השרים ליוקר המחיה בראשות נתניהו השלימה את רפורמת 'מה שטוב לאירופה – טוב לישראל' במטרה להוזיל מחירים של עשרות מוצרי צריכה כגון חיתולים, אבקות כביסה, נוזל ניקוי כלים, מחשבים, ניידים ומוצרי צריכה יומיומיים נוספים | זאת למרות שבוועדת הכלכלה נחשפו בשבוע שעבר כשלים רבים בתכנון הרפורמה והיכולת ליישמה בפועל | באלו ענפים הרפורמה תזרום ובאלו ענפים התגלו קשיים?

דיוני ועדת הכלכלה בשנת 2023 על חברות המזון הגדולות. במרכז: ג'קי בר, טמפו. בתמונה הקטנה: דוד ביטן, יו''ר הוועדה בדיון. | צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת

תוך התעלמות מוחלטת מהכשלים שחשפה ועדת הכלכלה במהלך השבוע, כינס ראש הממשלה בנימין נתניהו בסופ"ש את ועדת השרים למאבק ביוקר המחיה שבראשותו, כדי לחגוג את התקדמות הליכי חקיקת רפורמת ברקת 'מה שטוב לאירופה – טוב לישראל'. הכוונות היו טובות, אך מסתבר ששר הכלכלה ניר ברקת או נכון יותר: בעיקר צוות הפקידים במשרדו, לא סגרו את כל הפינות. הדבר לא הפריע למתכנסים במשרד ראש הממשלה בירושלים, שהציגו את סטטוס התקדמות החקיקה של הרפורמה.

נזכיר כי הרפורמה אושרה בוועדה לאחרונה, וכוללת את תחומי המזון, תמרוקים, ומוצרי חשמל, שנמצאים כעת בהכנה לקראת קריאה שנייה ושלישית בכנסת וצפויים לעבור עד סוף המושב. בעוד שבענף מוצרי החשמל ביצע הצוות הפקידותי במשרד האנרגיה (בראשות ובהכוונת השר אלי כהן) עבודת מטה נרחבת ויסודית, (דבר שאי אפשר לומר על ענף התמרוקים, אך גם שם נעשתה עבודה של ממש במשרדים הרלוונטיים), והרפורמה הולכת ומתקדמת, לעומת זאת – בתחומי המזון, נראה כי הצעדים מתקדמים בעצלתיים.

לפרוטוקול, אישרה הוועדה פה אחד את הצעת ראש הממשלה נתניהו, שר הכלכלה ברקת ושר האוצר סמוטריץ' וקבעה שלראשונה, התקינה האירופית תחול באופן אוטומטי ותגבר על כל תקן ישראלי קיים, כאשר החקיקה תאפשר ייבוא של עשרות מוצרי צריכה כגון: חיתולים, אבקות כביסה, נוזל לניקוי כלים, מחשבים, מוצרי חשמל ביתיים, טלפונים ניידים, טלוויזיות, מחשבים, מכשירי מטבח, תנורי בישול, עגלות ומיטות לתינוקות, צעצועים, מכונות ומייבשי כביסה, כלי זכוכית וקרמיקה, משחות ניקוי, מנורות ועוד, ובנוסף תבטל מגבלות קיימות על השימוש במוצרים הללו בענף הבניה, התעשייה וענפים נוספים.

אולם גם נתניהו לא יכול היה להתעלם מהבעיות. "הממשלה הזאת העבירה חוק היסטורי, שמה שטוב לאירופה טוב לישראל. זה אומר שבמזון ותמרוקים ובדברים אחרים – בעצם פתחנו את השוק. עשינו את זה גם בתחומים אחרים, אבל יש חור, יש לאקונה", הדגיש נתניהו, "אלו שכבות שכבות של בירוקרטיה במהלך השנים שאנחנו רוצים לתקן אותן עכשיו בתהליך שאנחנו נקדם כדי לאפשר ייבוא מוצרים לתינוקות, מוצרי חשמל וייבוא מוצרים אחרים, שיוכלו גם להיות מותקנים במדינת ישראל. כמובן התחרות תוריד מחירים בתחומים רבים נוספים. אני מודה לשרים על המאמץ שהם עושים כדי לאחד את הממשלה למען קיצוץ הבירוקרטיה שעולה לאזרח כסף ומכבידה על הכיס של אזרחי ישראל".

שר האוצר בצלאל סמוטריץ' הוסיף, כי "הממשלה עושה היום צעד נוסף ומשמעותי לעבר מימוש רפורמת ״טוב לאירופה טוב לישראל״. אני שמח שוועדת השרים קיבלה את עמדתי להפוך את החוק לכזה שיחול על כל התקינות הקיימות באופן אוטומטי, למעט תקינות שיפורטו ספציפית ככאלה שמחויבות בהחרגה. כפי שאמרתי פעמים רבות, המאבק ביוקר המחיה הוא מאבק מבני שמחייב אותנו לתקן נורמות מעוותות שהתקבעו בישראל במשך שנים רבות והנציחו את הריכוזיות ואת שליטת המונופולים בשוק. יחד עם ראש הממשלה, שר הכלכלה וחברי הממשלה אנחנו נחושים להיאבק ביוקר המחיה ולחזק את חוסנה של הכלכלה הישראלית".

שר הכלכלה ניר ברקת אמר: "אנחנו עושים היום צעד משמעותי נוסף בדרך להשלמת המהפכה הכלכלית מהגדולות שידעה מדינת ישראל. מהפכת מה שטוב לאירופה טוב לישראל תפתח את השוק הישראלי לתחרות אמיתית שתוריד מחירים. הרפורמה מביאה בשורה אדירה לאזרחי ישראל כך שכל משפחה תוכל לחסוך 500 ש״ח בחודש ו-6,000 ש״ח בשנה. אנחנו למעשה פותחים את ישראל לעשרות אלפי מוצרים זולים מאירופה, בלי חסמים, בלי תקנים מיותרים ובלי שליטה של המונופולים והקרטלים. אני מודה לראש הממשלה על ההובלה והתמיכה, לשר האוצר וכמובן לחבריי השרים. אנחנו עושים יחד היסטוריה".

כתיבת תגובה