מה ירוויח שוק הדיור מהתקציב? | כל חדשות הנדל"ן

שר האוצר ושר הבינוי והשיכון סיכמו על תוספות לתחומי הדיור הציבורי וההתחדשות העירונית | רמ"י משווקת 3 מגרשי תעסוקה גדולים – על פני 66 דונם – באור יהודה | מטרופוליס תבצע 'פינוי בינוי' בהרצליה | תדהר תבצע את בניית מתחם הענק לפינוי בינוי של קבוצת כנען בקרית אונו | קבוצת יובלים השקעות רוכשת קרקע בחדרה תמורת 130 מיליון שקל – היקף ההכנסות המוערך: כ-503 מיליון שקל | ובאיזה פרויקט עלו המחירים ב-25% תוך כדי שיווקו?

מתחם מטרופוליס, הרצליה | הדמיה: שרפן

במסגרת דיוני התקציב, הושגו סיכומים הכוללים בין היתר תוספות משמעותיות לתחומי הדיור הציבורי וההתחדשות העירונית.

בין עיקרי ההסכמות עמד תחום הדיור הציבורי, בו תתוקצב רכישה של 1,700 דירות חדשות לדיור הציבורי בשנים 2021-2023; תתוקצב בנייה של 3,000 יח"ד בסיוע הסוכנות היהודית, בבית "גיל הזהב" לזכאים; במסגרת פיילוט תכנית "שכירות בטוחה", תיושם שכירות ארוכת טווח לעשר שנים עבור לפחות 200 משפחות זכאי הדיור הציבורי. כ- 200 דירות להשכרה יאותרו בארבע ערים ברחבי הארץ, והן יושכרו לתקופה של 10 שנים, כאשר ניהול ותחזוקת הדירות  יבוצעו ע"י יזם שיתקשר עם משרד הבינוי והשיכון.

במקביל, בסיס התקציב של משרד השיכון יוגדל ב עד 16 מלש"ח לצורך השוואת סיוע בשכ"ד לנכי רדיפות הנאצים לנכי המלחמה בנאצים. התקציב לתחזוקת הדיור הציבורי ושיקום שכונות יתוגבר בשנת  2021 ב- 170 מלש"ח ובשנת 2022 ב- 196 מלש"ח. התקצוב יהיה חד פעמי. מכרז חדש להפעלת בתי גיל הזהב בשנים 2021-2025 יתוקצב ב ב-150 מלש"ח.

במסגרת ההתחדשות העירונית, סוכם, יוקצו חצי מיליארד שקל לשנים 2021-2022 לטובת חתימת הסכמי מסגרת התחדשות עירונית.

66 דונמים למסחר ותעסוקה

רשות מקרקעי ישראל (רמ"י), מרחב עסקי תל אביב, מפרסמת מכרז פומבי לרכישת זכויות חכירה ל-3 מתחמים למטרת תעסוקה ומסחר באור יהודה

המכרז, המהווה את שלב ב' בשיווק הקרקעות במתחם,  מציע הסכם לחכירת 3 מגרשים בפארק, שהיעוד שלהם הוא מסחר ותעסוקה: מגרש בגודל 20,586 מ"ר, מגרש בגודל 14,134 מ"ר ומגרש שלישי בגודל – 31,583 מ"ר. חוזה החכירה יהיה תקף לתקופה של 98 שנים עם אופציה לתקופה נוספת של 98 שנים. 

מגרשים אלו מצטרפים לשני מגרשים ב- O PARK ששיווקם הסתיים בחודש מרץ האחרון, מגרש אחד בגודל 8,794 ומגרש נוסף ששטחו 8,224 מ"ר.

קרקעות אלו הן חלק מתוכנית כוללת, של כ- 1,670 דונם, המהווה כרבע משטחה הנוכחי של העיר אור יהודה. במסגרת התוכנית יבנה מתחם העסקים והבילויים O PARK, שיכלול כמיליון  מ"ר של תעסוקה, מסחר, בילוי ופנאי. בנוסף יוקמו בסמוך שתי שכונות מגורים בהיקף של למעלה מ- 5,000 יחידות דיור: שכונת "בית בפארק", שאכלוסה יחל השנה ושכונת "פארק איילון". כמו כן יוקם פארק ירוק בגודל 600 דונם, השני בגודלו בגוש דן, אחרי גני יהושוע.

שטח התוכנית גובל בשכונת רמת פנקס ודרך 461 מצפון, נחל איילון מדרום, הדופן העירונית הבנויה של אור יהודה ממזרח ומצפון והשטח המוצע לבניה ממערב מתוקף תכנית מס' מאא/ 551 "מתחם בזק (סקיה) – צומת מסובים.  

בניגוד למרבית מתחמי המסחר והתעסוקה, שבנויים לגובה, מתחם O PARK יבנה במבנים בני 5-6 קומות, בשל הקרבה לנתב"ג, כשמסביבם פארקים ומרחבים פתוחים גדולים, המאפשרים עבודה מחוץ לבנייני המשרדים.

הפארק, שתוכנן על ידי האדריכל גידי בר אוריין, חולק למתחמי קונספט מוגדרים, כאשר בכל אחד מהם ימוקמו חברות על פי תחומי העיסוק: מתחם הייטק ומתחם ביו טק, מתחם אשראי ופיננסים, מתחם אווירי,  מתחם גרין טק, מתחם סינמה, מתחם מלונות וכנסים ומתחם הפארק.

לצד מתחמי התעסוקה המגוונים, יכלול הפארק מגוון רחב של שירותי בילוי, תרבות ופנאי ובהם מסעדות ובתי קפה, בתי קולנוע ומוזיאון, קאנטרי מפנק וירידי תרבות ואוכל מגוונים.

יתרון מרכזי נוסף של O PARK  הוא הנגישות הגבוהה לצירי התנועה המרכזיים ולתחבורה הציבורית שתעבור בו. הקו הסגול של הרכבת הקלה יעבור בחלקו האחד של הפארק, וקו M3 של המטרו יתחבר אליו מצידו האחר, כאשר התחנה המאספת מנתב"ג תהיה בפתחו של – O PARK ולמעשה כל משתמשיה יעברו בו. גם בתוך המתחם עצמו יתקיימו פתרונות תחבורה וחנייה מתקדמים.

מתחם O PARK באור יהודה | הדמיה: גידי בר אוריין אדריכלים

הקמתו של המתחם היא חלק מהסכם הגג הייחודי עליו חתמה ראש העירייה שוחט בשנת 2017. במסגרת ההסכם, שתקציבו עומד על 1.5 מיליארד ₪, מוקמות כאמור שתי שתי שכונות חדשות, כאשר גולת הכותרת היא O PARK, עם כמיליון מ"ר של שטחי תעסוקה ומסחר שעתידים להפוך לעוגן הכלכלי המשמעותי ביותר של העיר והאזור בעשרות השנים הבאות. 

המגרשים שישווקו במסגרת המכרז מיועדים ליזמים, חברות וקבלנים. במכרז מזמינה רשות מקרקעי ישראל את ציבור היזמים להגיש הצעות לחתימה על חוזה חכירה ישירה לתקופה של 98 שנים, עם אופציה להארכה לעוד 98 שנים, למטרת תעסוקה ומסחר בגין שלושת המתחמים.

לא תתקבלנה הצעות מתחת למחיר המינימום. חוברת המכרז תפורסם באתר האינטרנט של רמ"י בשבועות הקרובים. המועד האחרון להגשת הצעות הוא 25/10/2021 בשעה 12:00 בצהריים.

פינוי בינוי בהרצליה

חברת מטרופוליס נבחרה לבצע פרויקט פינוי בינוי של כ-105 יח"ד בהרצליה. מדובר בפרויקט ברחוב העצמאות פינת קהילת ציון בעיר שבמסגרתו ייהרסו ויפונו 5 בניינים ישנים ובהם 33 יח"ד ובמקומם ייבנו 3 בניינים ובהם כ-105 יחידות דיור. החברה נבחרה על ידי דיירי המתחם.

מנכ"ל מטרופוליס, אודי בלום | צילום: יח"צ

הפרויקט קרוב לרחובות ויצמן וסוקולוב הראשיים בהרצליה, שבהם שלל מוקדי מסחר ובילוי, בקרבתו מרכזי קניות, גנים ציבוריים, בתי ספר, בתי כנסת ועוד.

פרויקט – מהגדולים בישראל

"קבוצת כנען", מהחברות הבולטות בארץ בייזום פרויקטים במסגרת התחדשות עירונית, מודיעה כי  קבוצת "תדהר" תבנה עבורה פרויקט פינוי בינוי רחב היקף ב"מתחם לוי אשכול – דרום" בקרית אונו שיכלול כ 750 יח"ד חדשות בסכום כולל של למעלה מ-750 מיליון ₪. ההכנסות מהפרויקט צפויות להגיע לכדי כ- 1.2 מליארד ₪.

התכנית שתוכננה על ידי משרד פייגין אדריכלים, כוללת פינוי 232 משפחות, המתגוררות כעת ב-11 בניינים ישנים בני 4 קומות ובמקומם, בניית כ 750 יח"ד ב-10 בניינים בני 12-20 קומות בעירוב שימושים, יחד עם כ-5000 מ"ר שטחי מסחר ומשרדים.

מתחם לוי אשכול – קבוצת כנען | הדמיה: פייגין אדריכלים

עבור "קבוצת כנען" זהו פרויקט הדגל של החברה, אותו היא מקדמת מזה למעלה מעשור באחד מהמתחמים המדוברים בישראל כיום: מתחם לוי אשכול דרום במרכזה של קרית אונו שעוברת תהליך של פינוי בינוי מהגדולים בישראל.

יובלים רכשה קרקע בחדרה

קבוצת יובלים השקעות, בבעלות איציק ברוך, התקשרה בהסכם לרכישת קרקע בחדרה המיועדת לבנייה של פרויקט בשימושים מעורבים של מגורים, תעסוקה ומסחר תמורת 130 מיליון שקל. המוכרים הינם בעלי קרקע פרטיים.

איציק ברוך, בעלי קבוצת יובלים | צילום: כפיר זיו

מדובר בקרקע המשתרעת על פני כ-10.3 דונם בשכונת הפארק בחדרה שעל פי התב"ע החלה ניתן לבנות עלייה פרויקט של 252 דירות בארבעה בנייני מגורים בגובה של 8-21 קומות מעל שתי קומות מסחר, משרדים, מבני ציבור ושתי קומות חנייה תת קרקעית. החברה מעריכה את היקף ההכנסות הצפויות מהפרויקט בכ-503 מיליון שקל ועלות ההשקעה הכוללת הצפויה בפרויקט הינה כ-445 מיליון שקל.

זינוק של 25%

בדיקה שביצעו בלשכת שמאי המקרקעין בישראל בהובלת חיים מסילתי מסמנת את השכונות שעתידות לעשות את הזינוק הנדל"ני המשמעותי ביותר בחמש השנים הקרובות בישראל. בין השכונות שנבחרו נמצאת שכונת נווה עופר (לשעבר "תל כביר") בדרום תל אביב.

נווה עופר הוקמה בסוף שנות ה-60 של המאה הקודמת וזוכה בשנים האחרונות לפריחה והתעוררות נדל"נית. השכונה כוללת כיום 3,000 יח"ד בבינוי מיושן אך היא נהנית ממדיניות תכנונית יוצאת דופן כתוצאה מכך שמדובר באחת השכונות עם שטחי הציבור הנרחבים ביותר בתל אביב, מה שמביא לצפיפות נמוכה יחסית.

 לפי מסמך המדיניות של עיריית תל אביב, מתוכננת התחדשות עירונית נרחבת בשכונה. על פי המסמך, סך הקיבולת לשכונה לאחר יישום פרויקטים של התחדשות עירונית עומד על 8,900 דירות חדשות, ובסך הכל צפויה השכונה להגיע ל-23 אלף תושבים במימוש מלא של פרויקטים להתחדשות עירונית.

חברת יוסי אברהמי בונה בשכונה את פרויקט VIEW, שכולל 100 יח"ד בשני בניינים, בני 11 ו- 14 קומות, המוצבים מעל קומת מסחר וחניון תת קרקעי פרטי. הפרויקט בנוי ומאוכלס בימים אלה ממש, ונותרו ארבע דירות אחרונות למכירה, בנות 4 ו- 5 חדרים, במחיר של החל מ- 3.39 מיליון ₪.

פרויקט VIEW של חברת יוסי אברהמי בתל אביב | הדמיה: וויופוינט

לדברי יפה סדן, סמנכ"לית השיווק והמכירות בחברת יוסי אברהמי: "הפרויקט עומד בפני סיום האכלוס, ובמהלך שנות השיווק שלו מחירי הדירות עלו ביותר מ- 25%. דירות גדולות הן מוצר מבוקש ונדיר בתל אביב. בד"כ המחיר שלהן מתחיל ב-5 מיליון שקל, וכאן המחיר האטרקטיבי לצד ההתפתחות האזורית וההשקעה של עיריית תל אביב בהתחדשות העירונית בשכונה ובשכונות הסמוכות, מביאים לגידול בביקושים ובהתאם גם לעליית מחירים".

כתיבת תגובה