מומחים: הבנייה הירוקה תעלה יותר, אבל תחסוך לדיירים בהמשך

המשמעות: חלום הדירה יילך ויתרחק בגלל התקן החדש שנכנס לתוקפו במרץ | מומחים בעולם הנדל”ן: הבניה החדשה תייקר מעט את הדירות אך מצד שני תחסוך לדיירים הרבה כסף עבור הוצאות אנרגיה | כך נערך עולם הנדל”ן בישראל לבניה הירוקה

בנייה ירוקה | צילום אילוסטרציה: Pixabay

התקן הישראלי לבניה ירוקה עוסק במספר תחומים שנועדו לתכנן ולבנות מבנים שהשפעתם על הסביבה פחותה, וכפועל יוצא מכך הם גם חסכוניים יותר באנרגיה – כלומר, בכסף, לדייר. בנוסף, התקן עוסק בנושאי בריאות ועל כן היתרונות שלו עבור משתמש הקצה מרובים וחשובים.

התקן הישראלי לבניה ירוקה קיים משנת 2005, כאשר ב- 2011 החל להיבדק ע”י מעבדות כגורם שלישי שמבטיח עמידה בדרישות התקן השונות. משנת 2013 ועד היום אימצו הערים הגדולות בארץ, החברות בפורום ה-15, את דרישות התקן כחלק מהדרישות העירוניות וכחלק מהליך הרישוי. כעת, התקן הפך למחייב במסגרת הבניה הרוויה.

עד כמה הדרישות החדשות המחייבות משנות את ענף הנדל”ן הישראלי? מומחים מעולם הנדל”ן מנתחים את ההשפעה על הענף.

“כולם מרגישים את ההתחממות הגלובלית ועל ידי בניה בהתאם לתקן 5281 באופן ארצי ניתן יהיה להפחית באופן משמותי את פליטת את גזי החממה מצדנו, וזו אחת המטרות העיקריות”, מסביר גזבר איגוד מהנדסי ערים אדריכל דני גולדברג. “לבניה ירוקה יש גם יתרונות רבים נוספים כמו חסכון באנרגיה, ייעול ניהול החשמל ועלויות זולות יותר באחזקת בתים ומבנים. חלק ניכר מבניה ירוקה מתחיל מתכנון חכם. במידה שניתן לתכנן באופן המייצר מבנה שעומד בהוראות תקן 5281, אזי שכבר בשלב זה יש חסכון בעלויות. אז נכון – בניה ירוקה צפויה להוסיף בין 10 ל-20 אחוז לעלויות הבניה. אך מנגד – עלויות התחזוקה יורדות, ולאורך זמן העלויות מתקזזות”.

גם הדס פאר, ראש תחום בניה ירוקה במעבדות איזוטסט, אשר מבצעת בדיקות התעדה לפרויקטים ירוקים, מסכימה כי שההשפעה על מחיר דירה ירוקה גבוה בכמה אחוזים בודדים לעומת דירה רגילה, אך בטווח הארוך – הרי מדובר בנכס שיחסוך לדיירים כסף במסגרת הוצאות ותשלומים רבים עבור אנרגיה.

איך ניתן לברר מהו הדירוג האנרגטי של הדירה והאם ניתן לשפר אותו? 

“ניתן לבקש את הדירוג האנרגטי של יחידת הדיור. אתם יכולים לנסות ולשפר את הדירוג, אם הוא לא מספיק גבוה בעיניכם, אך מומלץ לעשות זאת בשלב תחילת העבודות, כדי שייושם כחלק משלבי הבנייה. כחלק מכך ייתכן שתרצו לשפר את הזיגוג או להוסיף בידוד תרמי. כדי לקבל החלטות, מומלץ להיוועץ עם היועץ התרמי שחישב את הדירוג האנרגטי. דירוג אנרגטי C הוא, למעשה, שיפור של כ־20% לעומת צריכה אנרגטית של דירת ייחוס. נתוני דירת הייחוס נקבעו על־פי צריכת האנרגיה הממוצעת לבית אב בישראל על־פי נתוני הלמ”ס. דירוג אנרגטי B הוא שיפור של כ־30% חיסכון וכן הלאה”.

מה כדאי לרוכש דירה לדעת בטרם הקניה?

“כדאי לבדוק שהפרויקט קיים ברשימת הפרויקטים הירוקים של המשרד להגנת הסביבה. גם אם הפרויקט טרם סיים את הליך ההסמכה (אם הוא נמצא בשלבי ביצוע, למשל), הוא רשום במערכת. המידע הקיים שם מוגבל ומספק נתונים כלליים בלבד, אבל עצם קיומו במערכת מאפשר להבין שהוא מבוקר על ידי מעבדה מאושרת”.

Inner article

 

חלום הדירה מתרחק

גם מנכ”ל יזמית הנדל”ן אסיה סיירוס, דורון עטיה, סבור כי החיוב בתקן הבנייה הירוקה ייקר את הבנייה. “מחיר הדירות יהיה יקר יותר, אך גם התוצאה תהיה איכותית יותר”, הוא אומר. “אין ספק שזה נחמד לקבל בית מקיים ומואר, אך במצב של מחירי הדירות כיום – כשיש עלייה דו ספרתית באחוזים מבחינת מחירי הדירות – הצעד הזה עשוי להרחיק עוד יותר את חלום הדירה מהזוגות הצעירים. בניית ירוקה גם מאריכה משמעותית את הליכי הביורוקרטיה”.

לדברים מצטרף גם יו”ר לשכת שמאי המקרקעין לשעבר, מומחה הנדל”ן אוהד דנוס, סבור כי מדובר בהוצאה שמצטרפת ליוקר המחיה בישראל: “כאילו אין משבר דיור, משבר סחורות וחומרי בניה, משבר כוח אדם בענף, משבר הגירה ומשבר אשראי, המדינה בשלה. ליד ימין לא אכפת מה יד שמאל עושה וכך קיבלנו עוד ‘עז’, בדמות בניה ירוקה ויקרה יותר (מלשון דולרים כנראה), שהציבור הישראלי ישלם עוד קצת עבור קורת גג. ושלא יאמרו לנו אחר כך שמחירי הדיור מעניינים מישהו שם למעלה. אבל היי, לפחות נשמור על כדור הארץ בדירה שאין לנו”.

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה