מחיר הכסף יתייקר שוב

מדד מפתיע ביולי – יקר יותר לטוס, יקר יותר לגור ובקרוב גם מחיר הכסף (הריבית) יעלה שוב | נדל"ן – קונים פחות אבל משלמים יותר | הלמ"ס – העבר עוד לפנינו | ארה"ב – עוד מוקדם לחגוג ניצחון על האינפלציה | בעוד בכל העולם הריביות עולות – בסין הריבית דווקא ירדה ולהערכתנו לא בפעם האחרונה

נגיד בנק ישראל פרופ' אמיר ירון | צילום: דוברות בנק ישראל

בארץ

מדד המחירים לצרכן לחודש יולי הפתיע ועלה ב-1.1 אחוזים הרבה יותר מההערכות המוקדמות והעלייה החודשית החדה ביותר מאז יולי 2009. בעקבות זאת האינפלציה זינקה ל-5.2 אחוזים הרמה הגבוהה ביותר מאז 2008, שאז ריבית בנק ישראל עמדה על 4 אחוזים. עלייה עונתית חדה במחירי השכירות (1.1%), במחירי הדלק (5%) ובמיוחד הזינוק במחירי הנופש (8%) תרמו למדד הגבוה.

על פי האומדנים הראשוניים נראה הפוגה מהמדדים הגבוהים בחודשיים הקרובים כאשר מדד אוגוסט יישאר ללא שינוי עם המשך עלייה במחירי השכירות והנופש שיקוזזו עם הירידה החדה במחיר הדלק וייסוף השקל. התחזית לספטמבר עומדת גם היא על אפס אך היא תלויה בהחלטת הממשלה לגבי המשך או סיום ההפחתה של מס הבלו על הדלק. ב-12 המדדים הבאים אנו צופים אינפלציה נמוכה יותר של 2.7 אחוזים לאור הירידה במחיר הנפט והייסוף החד בשקל, ותוך שאנו לוקחים בחשבון סיום הפחתת הבלו על הדלק.

250/200 סייד בר + קובייה

המדד הגבוה לא משנה את הערכתנו שבנק ישראל יעלה את הריבית בחצי אחוז ביום שני הקרוב ויאותת שתהליך העלאת הריבית עדיין לא הסתיים. להערכתנו, למרות הייסוף החד בשקל והירידה במחירי האנרגיה שיקטינו משמעותית את האינפלציה המיובאת, אנו עדיין מניחים העלאה נוספת של חצי נקודת אחוז גם באוקטובר שיושפע בעיקר מהחלטות הבנקים המרכזיים בארה"ב ובגוש האירו ומהעלייה בסעיף השכירות.

מחירי הדירות לא מפסיקים לעלות עם זינוק של 2 אחוזים (בין אמצע מאי לאמצע יוני) וקרוב ל-18 אחוזים ב-12 החודשים האחרונים. במבט קדימה, תהליך העלאת הריבית שמתגלגלת לריביות למשכנתאות וההאטה בצמיחה ימתנו את הביקושים לנדל"ן. ניתן לראות זאת כבר גם בנתוני המכירות של הדירות החדשות ביוני שהמשיכו לרדת והם נמוכים בכ‑20 אחוזים מהרמה בתחילת השנה. גם שיעור המשכנתאות שנלקחו עבור דירות להשקעה קטנו משמעותית, חלק מכך בעקבות העלאת מס הרכישה וחלק מכך גם כתוצאה של הגבלות בנק ישראל על שימוש בהלוואות לכל מטרה לרכישת דירה.

 

בהמשך היום (שלישי) הלמ"ס תפרסם עדכון משמעותי למערכת החשבונאות הלאומית שיכלול את רישום השקעות משרד הביטחון בעבר בנתוני התוצר לצד שיפור במודל ההוצאה לשירותי הדיור. הדבר למעשה יעדכן שנים לאחור את נתוני התוצר ולהערכתנו באופן מצרפי יעלה קלות את רמתו. במקביל, יתפרסמו נתוני הצמיחה הראשוניים לרבעון השני בישראל. אנו צופים צמיחה חיובית קטנה בהובלת הצריכה הפרטית.

 

בעולם

האינפלציה בארה"ב ירדה מעבר לצפי ביולי ל-8.5 אחוזים, בעיקר בשל הירידה החדה במחירי הדלק. מגמה זו נמשכה החודש ולכן נראה את האינפלציה יורדת גם באוגוסט. אך הפוקוס הוא על אינפלציית הליבה שנותרה גבוהה ללא שינוי על 5.9 אחוזים. להערכתנו הבנק יעלה את הריבית בסוף ספטמבר ב-0.5 או ב-0.75 נקודת אחוז, כאשר עד אז יתפרסמו עוד נתוני תעסוקה ואינפלציה שיעזרו לגיבוש ההחלטה. אנו עדיין סבורים שתוואי הריבית העתידי שמגולם בשווקי האג"ח כרגע נמוך מידי בעיקר בשל ההנחה שהריבית תתחיל לרדת כבר בתחילת 2023.

 

האינפלציה בסין עלתה ל-2.7 אחוזים ביולי, בעיקר בשל העלייה במחירי המזון (6.3%). אך ללא השפעה זו נרשמה התמתנות באינפלציה ל-1.9.

Inner article

מדד המחירים ליצרן התמתן בקצב מהיר מהצפי ל-4.2 אחוזים ב-12 החודשים האחרונים עד ליולי. הירידה במחירי הסחורות וניצול ההזדמנויות של סין לרכישת מוצרי אנרגיה מרוסיה מתחת למחירי השוק תרמו לכך.

במקביל, המומנטום החיובי לאחר הסרת הסגרים המחמירים מתפוגג כך הייצור תעשייתי והמכירות קמעונאיות רשמו עלייה נמוכה מהצפי של 3.8 ו-2.7 אחוזים בהתאמה ב‑12 החודשים האחרונים.

הירידה במחירים, ההתאוששות האיטית והמשך הירידה במחירי הבתים (מינוס 2% ב-12 החודשים האחרונים עד ליוני) תרמו להחלטת הבנק המרכזי להפחית שוב את הריבית ב-0.1 נקודת אחוז, ולהערכתנו לא הפחתה אחרונה השנה.

ראש אגף כלכלה ומחקר בהראל ביטוח ופיננסים

Inner 620/130

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה