‘מכס אפס’ יצאה לדרך – הח”כים והתעשיינים לא מרוצים

במסגרת תכנית ‘מכס אפס’ פורסמו שורת צווים להפחתת מכסים ממגוון רחב של מוצרים – ביניהם ריהוט לבית וחומרי גלם לתעשייה | יו”ר ועדת הכלכלה: “לא תמיד הפחתת מכסים מגיעה לצרכן – מבקש מהאוצר לבחון הפניית 1.3 מיליארד השקלים לטובת מענקי עבודה למוחלשים” | ומה עם המכס על הטונה?

טונה | צילום: wideonet, שאטרסטוק

במסגרת התוכנית הכלכלית של משרד האוצר להורדת יוקר המחייה, פורסמו היום (ב’), להערות הציבור שורת צווים לביטול מכסים ביניהם:

  • ביטול המכסים בגובה של 12% על כלל מוצרי הריהוט המיובאים – ובפרט מיטות, ספות, שידות, כסאות, ארונות ועוד. היקף שוק הריהוט בישראל מוערך בכ7-8 מיליארד ש”ח וביטול המכס צפוי להביא להפחתת מחירו לצרכן.
  • ביטול מכסים על מגוון מוצרי צריכה לרבות תרופות ומוצרים רפואיים, נייר טואלט, גפרורים, תכשירים לבישום חדרים, מחברות ואלבומים, פרווה מלאכותית, זיקוקים, קוטלי חרקים ופטריות, טפיטי קיר, ממחטות, מפות ומפיות, מעטפות, לוחות שנה וספרי צביעה לילדים .
  • בנוסף, צו להפחתת מכסים על מוצרים וחומרי גלם לתעשייה כגון: מלחים שונים, שמנים, ניטרטים ופוספטים, תרכובות, דשנים, חומרי הדברה, פלסטיק ומוצריו, מוצרי גומי שונים וחומרי צבע ועוד.

הפחתת המכסים זו, צפויה להוזיל את עלויות המפעלים, להגביר את הפריון במשק ולסייע למפעלים לצלוח את התקופה הנוכחית.

לצד הפחתת המחירים לצרכן, תכנית “מכס אפס” צפויה לסייע בפתיחת שווקים חדשים ליבוא, בהפחתת רגולציה ולהגדלת היבוא המקביל.

 הטונה כמשל

 ביוזמת ח”כ מיכאל ביטון יו”ר ועדת הכלכלה, המשיכה היום הוועדה בסדרת הדיונים העוסקים ביוקר המחייה בישראל, ועסקה בריכוזיות בייבוא והשפעת הורדת מכסים שנעשו בעבר על מחירי מוצרי המזון והצריכה.

היו”ר ביטון פתח את הדיון ואמר כי תכנית הממשלה להורדת יוקר המחייה מצומצמת לטעמו, ורק חלק קטן ממנה מוקצה לשכבות החלשות. הוא התייחס לתכנית להורדת מכסים ואמר כי מדובר על 1.3 מיליארד שקל שמוקצים לכך, ולא תמיד זה מגיע לצרכן. בתום הדיון קרא היו”ר ביטון לשקול להעביר את הסכום שהוקצה להפחתת מכסים לטובת מענקי עבודה למקבלי השכר הנמוך.

מנכ”ל פילטונה, יעקב כהן, אמר כי לפני הורדת המכס היו בישראל 5 מפעלים לייצור טונה ולאחר מכן נשאר רק אחד. הוא הוסיף כי פילטונה הוא מחולל תחרות מול היבואנים, ובעיקר מול סטארקיסט שמחזיקה ב-40% מהשוק, ואמר כי המחיר לפני ההפחתה לעומת המחיר לאחר מכן לא השתנה. הוא אף הזהיר כי הפחתה נוספת תכניס את המפעל להפסד, המפעל ייסגר והעובדים יפוטרו.

מנגד, הבעלים של חברת וילי פוד, יוסי ויליגר, אמר כי אין תעשיית טונה בישראל, כי היא רק נארזת כאן. לטענתו, הצרכנים ייהנו מ-80-90 מיליון שקל, בהורדת מחיר הטונה, כתוצאה מהורדת המכס. הוא הסביר כי השוק משוכלל ותהיה בו תחרות שתוריד את המחיר לצרכן.

ח”כ יעקב מרגי אמר כי יש כשל שוק וריכוזיות בענף המזון ובו צריך לטפל, ואולי רק 0.3 מיליארד שקל יגיעו לצרכן ועוד מיליארד יגיע לכספי היבואנים.

ח”כ אורי מקלב הוסיף כי צריך להתייחס לחלק הערכי של ייצור המזון, ולראות מה קורה כעת באירופה.

ח”כ ענבר בזק הצטרפה לדברים ואף סיפרה בדמעות על אביה שהיה דייג ו”במשך 20 שנה קם כל בוקר, נכנס למימי הדן הקפואים ויוצא משם עם משאית לשווק דגים טריים בישראל”. לדבריה, הפחתת המכסים האחרונה בענף הורידה את המכס מ-11 שקל לקילו ל-1.8 שקלים, המחיר לצרכן נשאר זהה ומאות משקים נסגרו.

יו”ר נשיאות המגזר העסקי, דובי אמיתי, כינה את התכנית הכלכלית כ”שגר ושכח” ואמר: “הם יורים ושוכחים, לא בודקים מה הייתה התכלית ולא מסתכלים על ועדות קודמות שקבעו שהורדת מכסים לא מתגלגלת לצרכן”.

היו”ר ביטון סיכם את הדיון וקרא לממשלה שלא להפחית מכסים ב-1.3 מיליארד שקל לפני שהוועדה הבין משרדית לבחינת פערי התיווך תסיים את עבודתה, וביקש להתייחס לטונה כאל מקרה בוחן.

Inner article

במקביל, גם עו”ד אוריאל לין, נשיא איגוד לשכות המסחר יצא היום בקריאה לשר האוצר בדרישה לבטל מיידית את המכס בשיעור 12% על יבוא שימורי טונה לישראל.

לין אמר שכל מי שקורא היום את מפת השינויים הגלובליים בתחום המזון חייב להבין שאין יותר מקום להפלות בשיעורי המכס בין יבוא טונה בגושים לבין יבוא טונה בקופסאות שימורים.

מול התייקרויות של חומרי גלם ומזון חשוב לאפשר יבוא חופשי ומוגבר של טונה לישראל. הטונה הוא מזון איכותי  בעל ערך בריאותי גבוה, זול ועתיר חלבונים.

לין מדגיש כי “ביטול המכס בשיעור 12% על יבוא טונה בשימורים לישראל יבטל אפליה לא מוצדקת ובלתי סבירה בין יבוא טונה בגושים הפטור לחלוטין ממכס לבין יבוא טונה בקופסאות שימורים.

בישראל שמונה יבואנים של שימורי טונה ברמות איכות ומחירים שונות. והם מקיימים ביניהם תחרות אמת. ביטול המכס יוביל לכניסת יבואנים נוספים ולהפחתת מחירים לצרכנים וגם יגביר את הצריכה הביתית לפריט מזון חשוב זה.

 

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה