נחלש מול הדולר, מתחזק מול מטבעות אחרים

לאומי שוקי הון: ייתכן שחולשת השקל היא סימן לחששות המשקיעים • הנזילות המוגבלת האופיינית לאוגוסט וחגי תשרי עשויה להביא להיחלשות קצרת זמן של השקל, שראוי שתנוצל להגדלת הגידור מצד מוכרי דולרים

דולר-שקל. צילום: natushm | שאטרסטוק

השקל המשיך אתמול במגמת ההיחלשות ונסחר בבוקר בשער של כ-3.30 שקל לדולר. מדובר בשפל של כחודשיים בערכו של השקל, שנרשם לאחרונה בעיצומה של המתיחות הביטחונית, עקב מבצע שומר החומות.

בשבועיים האחרון השקל נחלש מול הדולר, אך מתחזק מול מטבעות אחרים, כמו האירו והשטרלינג. להתחזקות הדולר מול השקל יש מספר גורמים: הגורם העיקרי הוא התחזקות הדולר בעולם, כשלדוגמה, ערכו מול סל מטבעות DXY התחזק בשיעור של כ 0.80% בשבוע האחרון. הדולר מתחזק בעולם בעקבות ציפיות להעלאת ריבית והידוק הסביבה המוניטרית האולטרא-מרחיבה במהלך השנתיים הבאות. גורמים נוספים הייחודיים לשוק הישראלי שתמכו במגמה הם: התגברות הביקוש לדולרים מצד גופים מוסדיים מקומיים, ירידה בסביבת הנזילות במסחר במט"ח שאופיינית לחודשים אוגוסט וספטמבר.

250/200 סייד בר + קובייה

הציפיות להידוק מוניטרי בארה"ב, בשילוב עם התגברות התחלואה וחשש מפני ירידה באפקטיביות החיסון מול וריאנט דלתא של נגיף הקורונה תומכים בהתגברות אי ודאות וחששות משקיעים בשוקי ההון. החששות בשוקי ההון באים לידי ביטוי בעליה במדד ה-VIX, התחזקות מטבעות המקלט, ירידות בשוקי המניות הגלובליים, שהגיעו לשיאן אתמול, ירידות בתשואות האג"ח ועוד.

על פי נסיון העבר, ירידות בשוקי המניות הגלובליים תומכות בהיחלשות השקל ובהתחזקות הדולר, ויתכן וחולשתו של השקל בימים האחרונים, היא סימן נוסף לחששות המשקיעים. לגבי הסביבה המוניטרית בישראל – בחודש האחרון התמתנו הציפיות להעלאת ריבית. התפתחות זו תואמת את הערכתנו לכך שהריבית בישראל תישאר נמוכה לאורך זמן, ותעלה, אם בכלל, זמן ממושך לאחר שתתבצע העלאת ריבית בארה"ב.

"תחזית שער החליפין הממוצע לשניים עשר החודשים הקרובים נותרה ללא שינוי ברמה של 3.18-3.28 שקל לדולר.

תחזית זו לוקחת בחשבון יציבות של הדולר בעולם, התחזקות השקל בתמיכה הכוחות הבסיסיים של עודף בתנועות ההון הנכנסות ובחשבון השוטף של ישראל, והמשך רכישות מט"ח שיבצע בנק ישראל.

Inner 620/130

למרות זאת, ובמיוחד במהלך תקופת הנזילות המוגבלת המאפיינת באופן מסורתי את תקופת חודש אוגוסט וחגי תשרי במהלך ספטמבר, צפויה עליה בתנודתיות ביחס לחודשים האחרונים. תנודתיות זו יכולה לבוא לידי ביטוי בהיחלשות קצרת זמן וחולפת של השקל, שלהערכתנו, ראוי שתנוצל לצורך הגדלת והארכת גידור מצד מוכרי דולרים.

הכותב הוא ראש דסק אסטרטגיית שווקים בלאומי שוקי הון

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה