סופית: בנקים לא יוכלו לחסות עוד בצל כנפי הלכת גוייסקי

ה”הלכה” שכפתה על בעל צ’ק לפרוע אותו גם במקרה של “כשל תמורה”, זאת אומרת גם במקרה ולא קיבל את התמורה עבור הצ’ק, בוטלה היום בהרכב מורחב. המשמעות: בנקים יידרשו לבדוק היטב כל צ’ק שיגיע לידם

עו"ד גלעד נרקיס. צילום: אסף לב | יח"צ

דרמה בתחום הבנקאות: בית המשפט העליון קבע היום כי “הלכת גוייסקי” מבוטלת. אמנם אין זו הפעם הראשונה שבית המשפט נדרש ל”הלכה” זו, אך הפעם מדובר בפסק דין שהתקבל בהרכב גדול וברוב משמעותי בשל היותו עקרוני ובעל השפעה רבה על המשק.

פסק הדין קובע למעשה כי אותה פסיקה שקבעה שכל צ’ק שהוסב יכובד על ידי בעליו בין אם קיבל תמורה בעבורו ובין אם לא, מבוטלת. מעתה, כאשר בנקים או חברות אשראי חוץ בנקאי יקבלו צ’קים, יהיה עליהם לבדוק היטב שהצ’קים שניתנו להם אינם מבוטלים וניתנה תמורתם התמורה המובטחת בהתאם לחוזה שנכרת בין בעל הצ’ק ובין מי שקיבל אותו מידו.

250/200 סייד בר + קובייה בכתבה

הלכת גוייסקי הפכה את בעל הצ’ק לבן ערובה בידיו של מי שהחזיק בו גם אם הצ’ק התגלגל מיד ליד והוסב שוב ושוב, וזאת גם כאשר מוסר הצ’ק כלל לא קיבל את התמורה שהובטחה לו תמורתו. פסק הדין שניתן היום מחייב את הבנקים לבדוק ולוודא שהצ’קים שבידם אינם נופלים לקטגוריה “כשל תמורה”. למען האמת, כבר בסוף השנה הקודמת ביטל בית המשפט את הלכת גוייסקי. אלא שבשל משמעותו העקרונית והחשובה של הביטול, ביקש בנק לאומי קיום דיון בהרכב מורחב.

ביקש וקיבל. היום חזר בית המשפט העליון ואישר את הפסיקה הקודמת בהרכב של שבעה שופטים. עורך הדין גלעד נרקיס שייצג בתיק זה, אמר: “אנו שמחים ומברכים על כך שבית המשפט העליון קיבל את עמדתנו וקבע כי הבנקים לא ייהנו עוד ממעמד בכורה, גם כאשר נפל פגם בהתנהלותם, כפי שהיה קודם למערכה ארוכה וקשה זו.

“מעתה ייאלצו הבנקים לבחון היטב את הצ’קים המגיעים לידיהם, קודם למתן אשראי, דבר שיביא אך צדק לצד החלש במשוואה, הרי הוא הצרכן והלקוח הסופי או במקרה של צ’ק, הצרכן שלא קיבל כל תמורה עבור הצ’ק שמסר. זוהי בהחלט בשורה ללקוחות הבנקים ולאלו שהצ’ק שמסרו התגלגל למערכת הבנקאית והשוק החוץ-בנקאי. הלכה למעשה, דיני הבנקאות והשטרות נכתבו מחדש ויצרו בהירות בתחום שבמהלך השנים טושטש ונוצל לרעה בידי הבנקים”.

מעתה לא יוכלו בנקים וחברות אשראי חוץ בנקאיות להתעמר במוסרי צ’קים שלא קיבלו תמורה ולדרוש את פירעון הצ’ק בכל מצב. הפסיקה החדשה מטילה עליהם אחריות לוודא כי הצ’ק שניתן להם כתשלום או כערובה אינו “בעייתי”.

https://bizzness.net/%D7%94%D7%A6%D7%A7%D7%99%D7%9D-%D7%97%D7%96%D7%A8%D7%95-%D7%95%D7%91%D7%9B%D7%9C-%D7%96%D7%90%D7%AA-%D7%94%D7%A6%D7%9C%D7%99%D7%97-%D7%94%D7%9C%D7%A7%D7%95%D7%97-%D7%9C%D7%A0%D7%A6%D7%97-%D7%90%D7%AA/

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה