סערת השחיטה: האם החוק הפולני יזיק לצרכני הכשרות הישראלים?

רגע אחרי שגורמים כשרותיים ורבניים קראו לממשלת פולין לעצור את חוק ‘צער בעלי חיים’ שיאסור שחיטה כשרה – ‘ביזנעס’ חושף: השחיטה לגופי כשרות ישראלים קטנה משמעותית בפולין, רוב השחיטות מתבצעות בדרום אמריקה או במדינות אחרות באירופה.

שוק הבשר הישראלי יפגע? shutterstock

מכה לוועדי הכשרות למהדרין או סערה סתמית וחסרת בסיס סביב חוק שהשלכותיו הכלכליות והמעשיות הינן מועטות עד זעירות? השבוע פורסם כי הגבלות חדשות על השחיטה היהודית בהצעת חוק שהוגשה במסווה של חוק כללי לאיסור ‘צער בעלי חיים’ יצרו לא פחות מאשר ‘תדהמה במערכות הכשרות החרדיות ובקרב עשרות ריכוזים יהודיים באירופה’.

הכותרות בישרו שמפלגת השלטון בפולין ‘לא עוצרת בחוק השואה’ ומבקשת להגביל גם את השחיטה הכשרה במדינה כאשר צפויות עד ארבע שנות מאסר למי שיפר את ההגבלות החדשות שיוטלו במסגרת החוק האוסר שחיטה כשרה בפולין.

המדובר הוא על הצעת חוק בנושאי צער בעלי חיים המשתרעת על 48 עמודים, כאשר בסעיפים פנימיים בה שלא זכו לכותרות, נידונה הגבלת השחיטה היהודית ברחבי פולין.

בשנת 2013 נחקק חוק דומה וישיר, אך בית המשפט החוקתי של פולין פסל את ההחלטה בעקבות עתירה של ארגונים יהודיים באירופה, בנימוק של סתירת עיקרון חופש הדת הנוהג בכל רחבי האיחוד האירופי – ואשר פולין מחויבת לו.

הצעת החוק הנוכחית אוסרת שחיטה יהודית במצב לא טבעי של העמדת הבהמות על גבן, ובנוסף אוסרת באופן כללי ייצוא של בשר שנשחט ברחבי פולין, וזאת כדי לאפשר ביטול הסתייגות אחת והשארת השנייה. כלומר, גם אם לא יאושר סעיף המגביל את השחיטה הכשרה משום העיקרון המשפטי של ‘חופש הדת’, הייצוא ייאסר.

אך האם המחירים בישראל ובאירופה יזנקו בעקבות הגזירה הפולנית העתידית על שחיטת הבשר הכשר?

בדיקת ‘ביזנעס’ מגלה כי למרות הסערה המתחוללת סביב הצעת החוק מרבית וועדי השחיטה למהדרין אינם מקיימים כיום בפולין את שחיטותיהם. למרות היקפיהן הגדולים רק וועד הכשרות בד”ץ ‘העדה החרדית’ ושחיטת הרב מחפוד ‘יורה דעה’ מקיימים כיום שחיטות בפולין. זאת בעוד שבד”ץ מהדרין בראשות הרב רובין, בד”ץ אגודת ישראל, בד”ץ בית יוסף ועוד גופים רבים אחרים מקיימים שחיטות בארצות אחרות, כמו דרום אמריקה או מדינות אירופיות אחרות.

גם בד”ץ ‘העדה החרדית’ שוקל כבר כיום מעבר לארצות אחרות באירופה, והיבואנים שעימם הבד”ץ עובד בוחנים בימים אלה את החלופות בצרפת, איטליה ובריטניה.

על פי נתוני מחלקת המחקר והמידע והכנסת, כבר בשנת 2012 עיקר השחיטה היהודית הכשרה באירופה נעשית בצרפת ובבריטניה, ומדי שנה נשחטות במדינות אלה כרבע מיליון בהמות (לא כולל עופות) בשחיטה יהודית כשרה.

יתירה מכך: במדינות הבאות – אירלנד, איטליה, בריטניה, בולגריה, בלגיה, גרמניה, הונגריה, הולנד, טורקיה, יוון, ליטא לוקסמבורג, מלטה, מקדוניה, ספרד, סלובניה, פולין, פורטוגל, קרואטיה, קפריסין, צרפת ורומניה  – אין כל בעיה לשחוט באופן הכשר על פי ההלכה, ואף לא נדרש הימום הבהמה לפני השחיטה, כפי שהדבר נדרש במדינות אחרות.

אמנם גופי כשרות ארופיים אכן נתמכים יותר על השחיטה הפולנית בעיקר במדינות הסמוכות לה כמו גרמנהי אולם גופי הכשרות הישראליים הרבה פחות תלויים בכך.

הכותרות הרועשות על סערת חוק השחיטה בפולין, נכונות בחומרתן על עצם ההליך, אך מוגזמות ככל הנראה בהשפעתן על הצרכן החרדי שתהיה שולית אם בכלל.

ono-side

כתיבת תגובה