סקירת נדל”ן || שיא במשכנתאות, פינוי בינוי וערי השינה מתעוררות

שיאים חדשים בתחום הלוואות לדיור בספטמבר • גם בעידן הסגר נלקחו משכנתאות – בלי קשר למחזורי משכנתא • בת ים: גידול של למעלה מ-400% במתן היתרים לפרויקטים במסגרת פינוי בינוי • בכירי ענף הבנייה נפגשו עם שר האוצר והציגו לו תכנית להאצת הענף • המהפך של ראשון לציון: מעיר שינה – לעיר התעסוקה של המחר • מתחילת השנה החלו להיבנות בראשל”צ כ- 84.5 אלף מ”ר בשטחי משרדים – זינוק של מאות אחוזים לעומת תחילת העשור • חברת ICR יוזמת פרויקט מגורים במתחם ההסתדרות בגבעתיים

בנייה חדשה | צילום: ביזנעס

מעדכון נתוני המשכנתאות של בנק ישראל לחודש ספטמבר עולה כי הישראלים להוטים לרכוש דירות, ולמרות הסגר והחגים נקבעים שיאים חדשים בתחום הלוואות לדיור (משכנתאות). במהלך חודש ספטמבר העניקו הבנקים בישראל משכנתאות בסכום גבוה של 6.3 מיליארד שקל, כמעט כפול מהסכומים שנרשמו במרבית חודשי ספטמבר בעשור האחרון. 

בבנק ישראל הצביעו על כך שבנתון מנוכה עונתיות, מדובר על משכנתאות בשווי של כ-7.3 מיליארד דולר. בכך מתמקם חודש ספטמבר 20′ במקום השני מכלל כל החודשים בעשור האחרון, לאחר חודש מרץ בו ניטלו משכנתאות בשווי של כ-7.9 מיליארד בנתון מנוכה עונתיות. 

250/200 סייד בר + קובייה

רוכשי הדירות בישראל נטלו מהבנקים בחודש ספטמבר 8,363 הלוואות לדיור, זאת לעומת 8,344 הלוואות בחודש אוגוסט, 8,594 ביולי ומספרים נמוכים יותר בחודשים אפריל-יוני-יולי – במהלך הסגר הראשון ולאחריו. מדובר במספרים שלא נראו כמותם בכל שנת 2018 והם מזכירים את הנתונים במחצית השנייה של 2019 ובחודש פברואר 2020.

עבור רכישת הדירות משעבדים נוטלי המשכנתאות כשליש משכרם. מתוך כלל המשכנתאות שיעבדו 2,021 רוכשים 30-40% מהכנסתם ו-2,800 רוכשים שיעבדו 20-30% מהכנסתם. הנותרים התחייבו לאחוזי החזר נמוכים יותר.

בפילוח נוטלי המשכנתאות לפי שווי הדירות נראה, כי מרבית המשכנתאות, כ-41.5% נלקחו לרכישת דירות בשווי של 1.2-2 מיליון שקל, 23% מההלוואות נלקחו לטובת רכישת דירות בשווי של 2-3 מיליון שקל ו-13% עבור דירות בשווי של 0.8-1.2 מיליון שקל. 

אחוז דומה של משכנתאות נלקחו עבור דירות בשווי של 3-5 מיליון שקל ו-317 משכנתאות המהוות כ-5% מכלל ההלוואות, נלקחו עבור דירות יוקרה בשווי העולה על 5,000,000 שקלים. 27 משכנתאות בלבד נלקחו עבור דירות בשווי של עד 400 אלף שקל ו-212 הלוואות (כ-3.5%) ניטלו עבור דירות הנעות בתווך של 400-800 אלף שקל.

תיק המשכנתאות ‘כבד’

המשכנתא הממוצעת בחודש ספטמבר הייתה סביב ה-700 אלף שקל, וכ-16% מנוטלי המשכנתאות רכשו דירות במסגרת התוכנית הממשלתית הגוועת – ‘מחיר למשתכן’. אלה, לקחו מהבנקים סכום הקרוב למיליארד שקלים. המשקיעים המשיכו גם הם לומר את דברם ונטלו מהבנקים כ-650 מיליוני שקלים המהווים כ-12.5% מכלל המשכנתאות שנלקחו בחודש ספטמבר. מדובר בכמות גבוהה במקצת של עסקאות, אך בסכום כולל נמוך יחסית. נראה כי המשקיעים נמצאים כעת בתקופת המתנה מסוימת.

מי שלא נמצא בהמתנה ורוכש מכל הבא ליד, אלו האזרחים המעוניינים להפסיק לזרוק כסף של שכירות לפח ולעבור לגור בדירה משלהם. האזרחים המביטים אל משרד השיכון – בו לא ברור עדיין מי יישב על כיסא השר – מבינים שמשם לא תצמח הישועה בקרוב. את התוכניות החדשות שעליהן בוודאי עומלים פקידי המשרד, אין בפני מי להציג והבלבול שולט בתחום.

משכנתא, shutterstock

ענף הנדל”ן מתבסס על יציבות ואינו יכול לסבול אי וודאות מתמשכת. המצב כרגע של ריבית משוקללת נמוכה של 1% בצירוף חוסר ההתקדמות בתוכניות ממשלתיות עתידיות בתחום הנדל”ן, שולח לקוחות רבים שצברו כספים מתחת לבלטות, למהר ולרכוש דירות בכל רחבי הארץ.

כך, למרות שהצפי היה להתמתנות הרכישות באופן כללי, עקב המשבר הכלכלי שהביא עמו נגיף הקורונה, נתוני בנק ישראל מוכיחים את ההיפך הגמור. הציבור רוכש דירות ובגדול – למרות המיתון הכבד שנרשם בתחומי המסחר השונים: התיירות (פנים וחוץ), המלונאות, הפנאי ושירותי ההסעדה והאירועים השונים. 

בחודש ספטמבר הסתכם תיק המשכנתאות של אזרחי ישראל בכ-392 מיליארד שקל (סכום הקרוב לתקציבה השנתי המלא של מדינת ישראל), המחולקים לכ-912 אלף הלוואות. ההערכה כעת היא, שגם חודש אוקטובר שיסתיים בסוף השבוע, ינפיק נתונים גבוהים למרות הסגר והחגים שגלשו לתוכו.

תכנית האצה מפורטת

בשבוע שעבר נפגש שר האוצר ישראל כ”ץ עם “מועצת ענף הבנייה” שבה חברות: התאחדות הקבלנים בוני הארץ, התאחדות הקבלנים בוני הארץ, ארגון המהנדסים והאדריכלים העצמאיים בישראל, הסתדרות עובדי הבניין והעץ, לשכת שמאי מקרקעין בישראל, לשכת המהנדסים והאדריכלים, התאחדות קבלני השיפוצים וכן נציגי קבלנים מובילים במשק ועוד. בראשית הפגישה הציג נשיא התאחדות הקבלנים בוני הארץ, ראול סרוגו, תוכנית מפורטת של ההתאחדות להאצה מיידית של ענף הבנייה במטרה לקצר בהכין אותו להמשך הדרך.

בפגישה אמר שר האוצר ישראל כ”ץ: “אני מלא הערכה לכל מי שעוסק בתחום התשתיות והבנייה, השקפת עולמי ברורה והיא לאפשר תחרות בריאה. פעלתי רבות כדי שענף הבנייה יפעל גם תחת סגר מלא, אישרתי תכנית האצה שמתוכה 5 מיליארד שקל לטובת פרוייקטים של בינוי ותשתיות ומתוכם הקצתי סכום לקידום דיור. אני רואה בענף הבנייה קטר מוביל במשק ואמשיך לפעול על מנת לשחרר חסמים ובירוקרטיה”.

נשיא התאחדות הקבלנים בוני הארץ, ראול סרוגו בירך את השר על פעילותו למען ענף הבניה ולמען שמירה על הגדרתו כענף חיוני בתקופת הסגר ומסר: “כל האינדיקטורים בענף הבניה והתשתית מצביעים על האטה מדאיגה שיש לה השפעה ישירה הן על הקיטון בתוצר המקומי, הן על פגיעה קשה של כ-20 מיליארד שקל בהכנסות המדינה והן על הגידול באבטלה. שר האוצר חייב להוביל תוכנית שתאים את הצמיחה בענף הבניה והתשתית ובעיקרה: העמדת אשראי משלים ממשלתי לצורך הגדלת פרויקטים לבינוי ולתשתיות, תמיכה ברשויות המקומיות לבנית תשתיות לתוספת יח״ד של ההתחדשות העירונית, תוספת מיידית של עובדים זרים במקצועות הליבה של הענף והפחתות מיסי מקרקעין לעידוד מכירת קרקעות פרטיות. כל זאת, במקביל לרפורמות שמוביל השר במסגרת חוק ההסדרים בתחום הרישוי העצמי, ההתחדשות העירונית והסבת שטחי משרדים למגורים. סבורני שהשר רואה איתנו עין בעין את הדברים ויפעל ליישומם”.

ההצעה שהוצגה לשר האוצר להבראת ענף הבנייה כוללת פעולות המטפלות בפערי ההיצע והאצת הבנייה, הגברת הביקוש לדירות בתמיכה ברוכשים והגדלת כוח העבודה בענף. בין יתר הפעולות הוצעו: העדפת חברות ישראליות בביצוע עבודות בניה ותשתיות, גם אם הצעתן גבוהה בעד 15% מההצעה הזולה במכרז, מהלך שיוסיף למשק כמיליארד ש”ח מידי שנה ויוסיף 7,600 משרות חדשות. התחייבות מדינה לרכישת מלאי דירות שלא יימכרו תוך 36 חודשים, עד 10,000 דירות. המהלך יקנה רשת ביטחון לבנקים, ויוסיף לתמ”ג ערך של כ-15 מיליארד שקל ללא הוצאה תקציבית (בהנחת מכירה מלאה עד 36 חודשים).

ישראל כ”ץ | צילום: יצחק הררי, פלאש 90

ההצעה כולל גם יישום חוק הקרן להתחדשות עירונית: עידוד רשויות מקומיות לקידום מיזמי התחדשות עירונית באמצעות הסכמי גג של 50,000 שקל לכל יח”ד תוספתית. עלות של כ- 500 מיליון שקל. ההערכה היא כי עם התנעתה יביא החוק להאצת בנייה של 10,000 יח”ד וערך לתמ”ג של כ-7.5 מיליארד שקל.

בנושא האצת הביקוש הציעה המועצה לפעול ליצירת מסלול הטבות בריבית משכנתאות לקניית דירה ראשונה המכוון לזוגות צעירים תוך הקלה על ההון העצמי הנדרש בערך מהוון של 50,000 שקל ל- 5000 זכאים לשנה; הכרה בריבית משכנתאותיצירת מסלול הטבה אשר תינתן לרוכשי דירה יחידה עד סכום של מחיר דירה ממוצעת, עבור משכנתא שאינה עולה על 75% ממחיר הדירה, בעלות למדינה של עד 100 מיליון ש”ח אשר תוסיף ביקוש של 10,000 יח”ד ותביא למשק תועלת של 15 מיליארד שקל. בנוסף הוצעה הרחבת והקצאת מענקי המקום ל5000 יח”ד בפריפריה וכן הפחתת מס רכישה לדירה ראשונה במחיר של עד 2.5 מיליון שקל.

 הזדמנות לייצר מקומות עבודה למפוטרי קורונה 

מעבר לאלה, על מנת להגדיל את היצע הדירות בענף נדרש באופן מיידי להגדיל את כוח האדם, על רקע צניחה של מעל 35% במספר העובדים בענף לאור עצירת כניסת חלק מהעובדים הפלשתינים לישראל. תוספת העובדים אף תוכל לתרום לסיוע במשבר התעסוקה הגדול במשק, באופן הבא: 15,000 פלשתינאים, 17,000 זרים ו-70,000 ישראלים; עוד מוצע להקים תכניות הכשרה לכ-70,000 עובדים ישראלים בענף הבנייה ו – 2,500 עובדים במקצועות הליבה. העלות החד פעמית של ההכשרות תהיה כ-950 מיליון ש”ח, כאשר הרווח המיידי שיגיע בכל שנה למדינה יהיה כ-700 מיליון שקל, וכן תרומת העובדים לתוצר הלאומי המוערכת בכ-15 מיליארד שקל לשנה.

 הנתונים מצביעים על הקושי 

על פי התאחדות הקבלנים בוני הארץ: משבר הקורונה פגע קשות בענף הבנייה, שהוא הקטר המניע את המשק הישראלי.  הירידה בקצב התחלות הבניה (ב-2020 צפויה התחלת בנייה של 30,000 דירות בלבד) תגרום למדינה לאבדן הכנסות של כ-22 מיליארד שקל מירידה בגביית מיסים והעצירת מכירת קרקע. בחודש קורונה ממוצע חסרו לענף כ-82,400 עובדים, מה שגורר הפסד של כ-9.3 מיליון ימי עבודה למשק. גם הביקוש ירד והגיע לשפל של 8.14 אלף דירות ברבעון השני, המספר הנמוך ביותר מאז שנת 2003, זמן האינתיפאדה השנייה.

התחלות בנייה | צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

כוח האדם בענף הבנייה נמצא במשבר אף הוא וללא תכנית התערבות ממשלתית ישנו סיכון לאבדן של כ-80,000 משרות מאז 2019. הצמצום בשיווק קרקעות המדינה, המאט את הקבלנים מכניסה לפרויקטים חדשים ומאריך את השלמת הפרויקטים בכ-9 חודשים מקטין את ההשקעות בבנייה ומאבד למדינה הכנסות של כ-8.5 מיליארד שקל. המערכת הבנקאית נמצאת אף היא בסיכון שכן היא חשופה לכ-720 מיליארד שקל אשראי מול ענף הבנייה והנדל”ן.

שיאנית בפינוי בינוי?

מנתוני הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית עולה כי בשנה האחרונה מספרם של פרויקטים שאושרו במסגרת תמ”א 38/2, הריסה ובנייה בבת ים עלה בשיעור ניכר לעומת מספרם של פרויקטים שקיבלו היתר במסגרת תמ”א 38/1 חיזוק ועיבוי.

על פי הדו”ח האחרון שהוציאה הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית בחודש מאי השנה, מספר היתרי הבנייה לפרויקטים במסגרת תמ”א 38/2, הריסה ובנייה בשנת 2019, עמד על 97 יחידות דיור חדשות לעומת 18 בלבד בשנה הקודמת (2018), גידול של כ-438% בשנה. מאותו הדו”ח עולה כי מספר היתרי הבנייה לפרויקטים במסגרת תמ”א 38/1, חיזוק ועיבוי בשנת 2019 עמד על 425 יחידות דיור חדשות לעומת 362 בשנה הקודמת (2018), גידול של כ-17% בלבד.

עוד עולה מהדו”ח כי בבת-ים אושרו ב-2019, 20 מתחמי פינוי-בינוי, בהם 7,197 יחידות דיור חדשות, ומתוכן 5,130 תוספתיות.

לאחרונה פורסם כי בעיר פועלת עמותה הכוללת יזמים המקדמים פרויקטים במסגרת תמ״א 38/1 המבקשים להגיע להישגים מול ראש העיר, יו”ר הוועדה המקומית לתכנון ובנייה, מהנדסת העיר והרשות המקומית.

במקביל, מינהל התכנון במשרד הפנים מקדם בימים אלה תקנות חדשות לחוק התכנון והבנייה אשר יחליפו את תמ”א 38 שאמורה להסתיים בעוד כשנתיים. על פי התקנות המוצעות, יתקיימו שני מסלולים, בדומה לתמ”א 38 כאשר סמכויות יוקנו לוועדות המקומיות לתכנון ולבנייה. למשל, במבנים ישנים שנבנו עד שנת 1980 ומיועדים למסלול של חיזוק, היזם יצטרך להציג חוות דעת מקצועית של קונסטרוקטור לפיה אכן ניתן לחזק את יסודות הבניין הרעוע וכן, לאורך קידום הפרויקט יחויב היזם לליווי ובקרת ביצוע על ידי מהנדס. בעוד בתוכניות של הריסה ובנייה מחדש (תמ”א 38/2) לא יהיה צורך בחוות דעת של קונסטורקטור שכן מתחמים שלמים יהרסו לטובת הקמה של שכונה חדשה.

בנוסף, התקנות מציעות, כי במבנים ישנים המיועדים למסלול תמ”א 38/1 של חיזוק ותוספת בנייה על הגג, תתאפשר תוספת זכויות בנייה בהיקף של 200%, ובמבנים משותפים על עמודים, הקומות יוקצו לטובת הקמת שטחי ציבור ולא לצורך הקמת דירות גן למכירה בשוק החופשי. שטח הדירות יצומצם, ולא תהיה תוספת קבועה של 25 מ”ר לכל דירה, שהייתה נהוגה עד כה. היקף הדירות ייקבע לפי תוכנית ספציפית, ולא תהיה תוספת קבועה של מרפסת. הדירות החדשות על פי ההצעה, יכללו ממ”ד, ששטחו כ-12 מ”ר. לעומת זאת, בפרויקטים במסגרת תמ”א 38/2 במסלול הריסה ובנייה, תתאפשר תוספת של זכויות בנייה בהיקף של עד 350% להקמת בנייני מגורים לצד שטחי מסחר ומשרדים בהיקף של עד רבע משטחי הבנייה, כאשר שטחי ציבור ישמשו כ-15% משטחי הבנייה.

פועל בנייה נושא שקי מלט | צילום אילוסטרציה: עבד רחים, פלאש 90

ארגון הקבלנים מחוז תל אביב והמרכז מסביר כי הצפי לעתיד הוא שכמות הפרויקטים במסגרת תמ”א 38/1 תפחת בהרבה הואיל והיתרים הניתנים לתמ”א 38/1 מתבססים על החלטות הועדה המקומית שהתקבלו בקדנציה הקודמת של ראשות העיר בת ים, כאשר המדיניות של השלטון החדש הוא לא לאשר פרויקטים של תמ”א 38/1.

870/135 ליינר ארטקל

יהודה כתב יו״ר ארגון הקבלנים והבונים מחוז תל אביב והמרכז, סגן נשיא התאחדות הקבלנים בוני הארץ אומר כי ״צמצום פרויקטים במסגרת תמ”א 38/1 היא מגמה כלל ארצית. בשנים האחרונות מקודמים יותר ויותר פרויקטים במסגרת תמ״א 38/2 ( הריסה ובנייה) ופינוי בינוי, אולם יש לקדם ולהוציא אל הפועל גם פרויקטים שמתוכננים במסגרת תמ״א 38/1 תוך הקפדה יתרה על ביטחון הדיירים המתגוררים בפרויקט במהלך ביצועו. אם רשויות מקומיות מחליטות לשנות מדיניות, יש לעשות זאת במידתיות רבה עם הוראות מעבר מתאימות ולא לפגוע בדיירים, בקבלנים/יזמים ובנותני שירותים שמסתמכים על הוראות החוק והמדיניות הקיימת”.

התחדשות גם בגבעתיים

יזמית הנדל”ן ICR תקים פרויקט יוקרתי במסגרת הליך של התחדשות עירונית, במתחם ההסתדרות בגבעתיים – בהיקף של 333 יח”ד. עלות השקעה בפרויקט מוערכת בכ-500 מיליון ש”ח והיקף ההכנסות בפרויקט מוערך בכ-610 מיליון ש”ח.

 התכנית המפורטת שקידמה החברה נדונה בוועדה המקומית ואושרה להפקדה בתנאים.

תכנית מתחם ההסתדרות (מתחם ב’) כוללת פינוי של 4 מבני שיכון ישנים בני 117 יח”ד שמצויים כיום במתחם. במקומם תחל בניית 333 יח”ד ב-3 מגדלי יוקרה שיתנשאו לגובה של 25 קומות ובהן דירות 3,4,5 חדרים, מיני פנטהאוזים ופנטהאוזים. עוד כוללת התכנית 1,000 מ”ר שטחי מסחר וכן שטחים ציבוריים שיכללו, בין היתר, מוסדות חינוך לרווחת תושבי השכונה.

 אדריכלי ומתכנני הפרויקט: רותי הרשקוביץ ממשרד בר הרשקוביץ אדריכלים.

מתחם ב’ האמור מצטרף למתחם נוסף אותו מקדמת החברה במסגרת אותה תכנית מפורטת – מתחם י’ ברחוב אידמית, הכולל 42 יח”ד קיימות במקומן צפויה החברה להקים 118 יח”ד עליהן דיווחה החברה בעבר.

את בעלי הדירות הוותיקות במתחם מייצג משרד עורכי הדין רז-כהן, פרשקר ושות’.

מעיר שינה לעיר תעסוקה

האם ראשון לציון בדרך להיות עיר התעסוקה של ישראל? העיר הרביעית בגודלה בישראל הראתה זינוק בשנה האחרונה בשטחים המיועדים לבניית פרויקטים של מסחר ותעסוקה. ראשון לציון, שמנסה במשך שנים להתנער מתדמיתה כעיר שינה, אשר יוצאים ממנה בבוקר למקום העבודה בגוש דן וחוזרים אליה בערב, הופכת לעיר תעסוקה אשר מאכלסת חברות רבות במשק הישראלי. 

לפי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, בשנה האחרונה חלה עלייה משמעותית בבניית משרדים ומסחר בעיר לעומת השנים האחרונות ובכלל מתחילת העשור. מתחילת שנת 2020 החלו להיבנות בראשון לציון פרויקטים של משרדים ומסחר על פני כ- 84.5 אלף מ”ר. זאת לעומת כ- 15 אלף מ”ר בלבד בכל 2019 – זינוק של כמעט פי 6. למעט 2013, שבה החלו להיבנות במקביל מספר מתחמי משרדים בעיר, הנתונים של השנה מהווים זינוק של מאות אחוזים בבנייה למשרדים בסיכום העשור הנוכחי.

אזורי התעסוקה והמסחר העיקריים בראשון לציון ממוקמים במערב העיר – מתחמי סינמה סיטי וקניון הזהב, וכן מתחם האלף הנבנה בימים אלה בדרום מערב העיר וצפוי להכיל בסך הכל כ- 1.2 מיליון מ”ר בשטחי משרדים, לצד בנייה למגורים ומלונאות. אחד היתרונות המרכזיים של אזורי התעסוקה הוא הנגישות התחבורתית הגבוהה אליהם – קרבה לתחנות רכבת ישראל וכן לתחנות הרכבת הקלה, הנבנית בימים אלה ולמטרו העתידית. כמו כן, גישה קרובה לצירי תנועה מרכזיים כמו נתיבי איילון, כביש 4 וכביש 531.

Boston Business Center | הדמיה: 3DVision

“הנתונים מראים בבירור שראשון לציון בדרך להיות עיר תעסוקה ומסחר מובילה במרכז הארץ, ולהוות תחליף ראוי לתל אביב עבור חברות ותאגידים”, אומר יזם הנדל”ן איציק תשובה, המקים בשיתוף עם חברת בר-אב את מתחם המסחר והעסקים Boston Business Center, הסמוך לקניון הזהב ומתחם הסינמה סיטי. “חברות מובילות, כמו דיסקונט, הפניקס ואמות כבר הכריזו שיעבירו את המטות שלהן למתחם ה- 1,000 במערב ראשון לציון”.

“לפי תוכניות המתאר של העיר נראה כי מתוכננות להתווסף עשרות אלפי יחידות דיור בשנים הבאות, כך שאוכלוסיית העיר צפויה לגדול באופן משמעותי. העירייה מקדמת תוכניות בנייה ומסחר בהיקפים גדולים, ולכן אנו מאמינים כי בקרוב ייווצר גל של ביקושים למבני מסחר ומשרדים מודרניים. דווקא עכשיו זה הזמן של בעלי עסקים ומשקיעים לרכוש שטחים לשימוש עצמי או לצרכי השקעה מתוך ראייה לטווח ארוך”.

מתחם Boston Business Center, שיוקם בהשקעה של 250 מיליון שקל על-ידי קבוצת איציק תשובה וחברת בר-אב (לשעבר SCG) של אלי גרטל, יתוכנן ע”י האדריכל אילן פיבקו ויכלול קומת קרקע מסחרית בשטח של כ-4,000 מ”ר, ומעליה 7 קומות משרדים בשטח של כ-13,000 מ”ר. בנוסף, יוקמו חניונים לטובת באי המקום בשטח כולל של כ-9,000 מ”ר. 

מומלץ עבורך

2 תגובות ל: "סקירת נדל”ן || שיא במשכנתאות, פינוי בינוי וערי השינה מתעוררות"

  1. צריך לטפל דחוף בחסמים המשפטיים של תמא 38/1
    בסרבנים מטפלים,ביורשים אי אפשר לאתר אותם ואין פתרון
    צריך שאפשר יהיה למהות מנהל עזבון במהירות לצורך חתימה על התמא
    לפעמים כל הפרוייקט נתקע בשטות הזאת.

  2. B.” בבת-ים שיא באישורי תמ”א ” .מה הפלא ? עיר ,שיש בה גם שיא של שחיתות .

כתיבת תגובה