עוקץ השוטרת: ניצלה את תפקידה לרשת קשישה ערירית

שוטרת מחיפה ניצלה את גישתה למערכת המחשוב של המשטרתית, איתרה פרטי נפטרת ללא קרובי משפחה מדרגה ראשונה ויחד עם אחיה, זייפה את צוואת הערירית במטרה לקבל במרמה את כספי הקשישה ואת דירתה • עכשיו התקבלה הכרעת הדין

אזיקים. אילוסטרציה | צילום: אדיר סולטן, פלאש 90

בית משפט השלום בחיפה קיבל את עמדת המחלקה לחקירות שוטרים בפרקליטות המדינה והרשיע הבוקר את שוטרת לשעבר ואת אחיה, ד”ר במקצועו, בין היתר בביצוע עבירות זיוף ומרמה כלפי קשישה ערירית.

הסיפור שתקראו כעת הוא אחד מן ההזויים שבמקומותינו. אנו מצפים מהיושבים במערכי הממשל להיות הכי ישרים והכי הוגנים, אלא שכאן מתברר להיפך. דמות במשטרה ניצלה את גישתה הישירה לקערת השמנת וטמנה בה את ידה, כשהיא משתפת בפשע את אחיה.

250/200 סייד בר + קובייה

שוטרת שעבדה במחלקת תביעות התעבורה המשטרתית בחיפה, ניצלה את גישתה למערכת המחשוב של משטרת ישראל, איתרה פרטים של אישה שנפטרה, בדקה שאין לה קרובי משפחה מדרגה ראשונה שעשויים לתבוע את ירושתה והחליטה לגייס לפשע את אחיה. השניים זייפו את צוואת הערירית וניסו לקבל במרמה את כספי הקשישה ודירתה.

על פי הכרעת הדין, השוטרת הגישה לרשם לענייני ירושה בחיפה בקשה לצו קיום צוואה, שכאמור זייפה יחד עם אחיה, לפיה המנוחה מודיעה על רצונה להוריש לנאשמים את כל רכושה, הכולל דירת מגורים, תכולתה, וכל הכספים המצויים בחשבונות הבנק שלה, בביטוחי מנהלים, קופות גמל, ביטוחי חיים, קרנות השתלמות וקרנות פנסיה. השניים ניסו לנעוץ את טלפיהם בהכול!

השוטרת הציגה מצג כוזב כי המנוחה היא חברה טובה של אמה ז”ל, ושהיא ואחיה טיפלו במנוחה לאורך השנים ועל כן מעוניינת המנוחה להוריש להם את רכושה. בשלב הראשון הצליח המהלך ובעקבות צו קיום הצוואה, העבירו השניים את דירת המנוחה על שמם בטאבו וכן פנו לבנק בו נוהל חשבונה של המנוחה וביקשו כי הכספים המופקדים בחשבון יועברו לרשותם. השניים כאמור הואשמו בכל הסעיפים.

איומים ושחיתות

משראתה השוטרת כי טוב, זו המשיכה להשתמש בקוד שניתן לה למערכת המחשוב המשטרתית למטרות פרטיות ולהונאה מהסוג הזול ביותר. היא ישבה ברכב שנעצר בחריקה סמוך לרכב אחר, שגם הוא בלם בפתאומיות. אולם למרות שלא הייתה כל תאונה השוטרת החליטה להתלונן על כאבים בכתף וביקשה פרטים. הנהג השני סירב לתת פרטים אחרי שהתייעץ ונאמר לו שלא הייתה כל תאונה, אולם השוטרת נהגה מנהג בעל בית במערכת המחשוב המשטרתית, אתרה את בעלי הרכב  ובשיחה עם קרוב משפחתו היא הזדהתה כתובעת בתביעות תעבורה ואיימה שתבוא לעצור אותו עם ניידת. כך נאלץ האיש למסור את פרטי הביטוח שלו.

870/135 ליינר ארטקל

מהכרעת הדין עולה כי הכל נשאר במשפחה. האח הד”ר סייע לאחותו השוטרת להתקבל לעבודה כמרצה במכללה, זאת על סמך קורות חיים ופרטים כוזבים. בנוסף, לאחר תחילת עבודתה במכללה, על סמך המסמכים הכוזבים שהציג הנאשם, הצהירה הנאשמת בכזב למס הכנסה כי פרט להכנסתה מהמכללה, אין לה הכנסות אחרות, זאת על אף שבאותה עת שירתה במשטרת ישראל, תמורת משכורת.

השוטרת הורשעה בכל המיוחס לה בשלושת האישומים והאח הד”ר הורשע בכל המיוחס לו בשני האישומים, למעט בסיוע לפגיעה בפרטיות, עבירה ממנה זוכה.

חקירה נחושה ומקצועית

השופט ד”ר זאיד פלאח קבע בית המשפט השלום בחיפה, כי “מצופה משוטר, הממלא תפקידו מכוח הדין, שלא לחרוג מסמכויותיו, במיוחד כשמדובר בסמכויות רחבות ובעלות משמעות מבחינת השפעתן ותוצאותיהן על הציבור. המערכת נותנת בשוטר אמון רב, מתוך אמונה שהוא לא ינצל את מעמדו ותפקידו לרעה, ומעשיה של הנאשמת מהווים פגיעה חמורה ומשמעותית באמון זה”

עו”ד רונן יצחק, המחלקה לחקירות שוטרים אמר בעקבות הפרשייה, כי “יש בהכרעת הדין שניתנה היום, גם אם לאחר מות המנוחה, משום עשיית צדק עם המנוחה ועם עיזבונה, וכמובן תיקון עבור הציבור בכללותו בשים לב לערכים החברתיים המוגנים שנפגעו ובראשם האיסור על זיוף ומרמה והציווי ‘לא תעשוק רעך ולא תגזול’. מדובר במעשה מרמה מתוחכם של זיוף צוואה של קשישה ערירית, אשר הניב לנאשמים דירה וסכום כסף נכבד ביותר. הנאשמים לא לקחו בחשבון, שלמרות המעשה המתוחכם, שהצליח להונות אף את רשם הירושות, חקירה נחושה ומקצועית של מח”ש, תחשוף את מעשיהם ולא רק בנוגע לזיוף הצוואה אלא אף בשני אישומים נוספים, באירועים אחרים”.

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה